stat

Koniec boksów handlowych w tunelu obok LOT-u

14 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Zniknął symbol handlu lat 90. Po działających przez lata boksach, gdzie można było dostać prawie wszystko, nie ma już praktycznie śladu. Za niespełna rok tunel pod Wałami Jagiellońskimi zobacz na mapie Gdańska, ale już w nowej odsłonie, będzie prowadził do Forum Gdańsk.W "czasach świetności" codziennie przez tunel przewijały się tysiące ludzi. Można tam było kupić niemal wszystko - ubrania, dekoracje do domu, bułki, drożdżówki, alkohol, a nawet dorobić klucze albo dać coś w zastaw w lombardzie. Handel kwitł. Takie "mydło i powidło" wielu osobom się nie podobało. Ale niech pierwszy rzuci w szybę boksu kamieniem ten, kto nigdy tam nic nie kupił, idąc rano do pracy, albo bawiąc się w środku nocy.

Budowa kompleksu handlowego Forum Gdańsk sprawiła jednak, że część tunelu musiała zostać zamknięta. Prace spowodowały nawet, że doszło do jego zalania. Gdy tunelem nie dało się już dojść na Targ Sienny i Rakowy, a jedynie na przystanki tramwajowe, ruch zmalał i właściciele zaczęli likwidować swoje interesy. W końcu po handlu zostało jedynie wspomnienie.

Teraz boksy w tunelu obok LOT-u zostały wyburzone. Za kilka lat zniknie też sam budynek. W przyszłym roku nowym tunelem z nowymi miejscami handlowymi będzie można dostać się na teren Forum Gdańsk.

Kupowałeś(aś) coś w tym tunelu?
44%

tak, wielokrotnie

14%

czasami, były tam ciekawe rzeczy

13%

zdarzyło mi się nocami odwiedzić monopolowy

29%

nie, nigdy nic

łącznie głosów: 3933