Koniec z "kopciuchami". Uchwały antysmogowe przyjęte

29 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować. Więcej zdjęć (2)

W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować.

galeria trojmiasto.pl

W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować.

galeria trojmiasto.pl

Koniec z piecami "kopciuchami" zanieczyszczającymi powietrze, a jeśli kominki, to tylko okazjonalnie. Sejmik województwa pomorskiego przyjął uchwały antysmogowe, które obejmą też Gdańsk i Gdynię. Sopot jako kurort ma od lutego tego roku oddzielne zasady i własne przepisy w tej sprawie.Przyjęte przez radnych województwa uchwały antysmogowe to przepisy dotyczące zmiany sposobu ogrzewania w domach. Wszystko po to, by zredukować zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy uchwał mieszkańcy, którzy palą w starych piecach i kopcą z kominów, będą musieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli istnieje taka możliwość. Na wsiach natomiast obowiązywać będzie m.in. wymiana pieców i kotłów na nowoczesne.

Ta wiadomość ucieszyła m.in. władze Gdańska. Warto przypomnieć, że w ostatnim sezonie grzewczym nałożono tu ponad 200 mandatów za palenie śmieciami w piecach.

Pożegnanie z "kopciuchami""Kopciuchy", czyli piece węglowe klasy 1 i 2, muszą zniknąć z miast najpóźniej do września 2024 roku. Do września 2026 roku trzeba się będzie pożegnać z piecami klasy 3 i 4, a do końca 2035 roku z piecami najwyższej 5 klasy.

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w TrójmieścieUchwała zabrania też spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

- Projekty uchwał były wcześniej konsultowane zarówno z samorządowcami, jak i organizacjami ekologicznymi. Zgodnie z założeniem uchwał antysmogowych mieszkańcy miast, którzy ogrzewają domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, w pierwszej kolejności mają obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do miejskiego ogrzewania, uchwały zezwalają na stosowanie gazu lub lekkiego oleju opałowego. Oczywiście warto zainwestować w odnawialne źródła energii w celu ogrzewania budynku i wody, np. panele fotowoltaiczne czy solary - mówi Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jak podkreśla Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, przyjęte uchwały to odpowiedź na problem, którego skala jest gigantyczna.

Czytaj też: Technologia z Gdyni wspomoże walkę ze smogiem

- W woj. pomorskim mamy ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze. Warto wspomnieć o powiązaniu zanieczyszczenia środowiska z chorobami cywilizacyjnymi. Pyły w powietrzu wpływają choćby na choroby układu oddechowo-krążeniowego - zaznacza Struk.
Czarny dym z komina. Film z kwietnia ubiegłego roku

Co z kominkami?Jeśli mamy w domu kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto jednak wymienić na nowoczesne, ekologiczne.

Ile w Gdańsku, Sopocie i Gdyni można dostać na wymianę pieca? Raport.Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania. Więcej zdjęć (2)

Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania.

123rf.com/dolgachov

Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania.

123rf.com/dolgachov

- Ale dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne - wskazuje Michał Piotrowski.

Oddzielne przepisy dla SopotuSopot jako kurort ma osobne zasady i inną uchwałę antysmogową, którą przyjęto już w lutym tego roku.

Zgodnie z nią do 2024 roku z Sopotu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. Do końca 2021 r. ich wymianę na instalacje proekologiczne będzie w całości finansować miasto.

Czytaj też: Oferując pomoc przy wymianie pieca, podszywają się pod sopocki magistrat

W roku 2022 dofinansowanie sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. W Sopocie pozostało jeszcze ok. 300 pieców opalanych węglem.

Straż Miejska uczy, jak prawidłowo rozpalać w piecu. Film archiwalny
Czy uchwały antysmogowe poprawią jakość powietrza w twoim mieście?
48%

tak, o ile jej zapisy będą porządnie egzekwowane

13%

trudno powiedzieć, poczekajmy na efekty

11%

wątpię, zawsze znajdą się tacy, którzy będą zanieczyszczać powietrze

28%

nie, te przepisy niczego nie zmienią

zakończona

łącznie głosów: 1853