Koniec z parkowaniem w parku na Siedlcach

20 lutego 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Kierowcy szukający miejsc parkingowych w okolicach ścisłego centrum Gdańska regularnie zostawiają samochody w parku Siedlce przy ul. Bema. Rada Dzielnicy Siedlce mówi temu dość. Właśnie trwają przygotowania, by w miejscu, gdzie nielegalnie parkują samochody, pojawiły się słupki, które im to uniemożliwią. Władze Gdańska proponują z kolei rozważenie wprowadzenia na Siedlcach strefy płatnego parkowania.Jak wskazują radni dzielnicy, o tym, że w dolnej części Siedlec trudno znaleźć miejsce do parkowania, wiadomo od dawna.

- Sąsiedztwo szpitali, sądu i Urzędu Miejskiego powoduje, że wielu kierowców szuka miejsca do zaparkowania na naszej dzielnicy. Od jakiegoś czasu normą stało się zostawianie samochodów w parku Siedlce, blokując drogę pieszym - wskazują radni Siedlec.
Problem zgłaszali wielokrotnie służbom mundurowym i miejskim urzędnikom.

- Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu. Otrzymaliśmy informację ze Straży Miejskiej, że w miejscu, gdzie nielegalnie parkują samochody, pojawią się słupki. Liczymy na szybkie działania GZDiZ, który będzie odpowiedzialny za ich montaż - podkreślają radni.
Czytaj też: Dodatkowe słupki zagrodzą autom wjazd na nową ścieżkę przy szkole

GZDiZ potwierdza, że w parku Siedlce ustawione zostaną słupki.

- Odbyła się tam wizja w terenie. Obecnie wykonywany jest projekt. Realizacja zadania to marzec- kwiecień - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.

Strefa płatnego parkowania pod rozwagęWładze Gdańska mają jednak jeszcze jeden pomysł na to, by problem parkowania, gdzie popadnie, na Siedlcach został rozwiązany.

- Siedlce są w najbliższym sąsiedztwie Śródmieścia, w związku z czym pojawia się problem zwiększonego parkowania samochodów. Wprowadzenie tam strefy płatnego parkowania mogłoby uporządkować sytuację, wprowadzić rotację aut i stworzyć przywilej dla mieszkańców. Myślę, że wraz ze zwiększaniem tego problemu warto, aby rada dzielnicy rozważyła to rozwiązanie. Jesteśmy gotowi do tego dialogu, szanując oczywiście opinię mieszkańców i radnych dzielnic - to od nich musi wyjść inicjatywa - mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania


Mieszkańcy sceptyczni wobec SPPPrzymiarki do objęcia Siedlec strefą płatnego parkowania miasto robiło już kilka lat temu. Pomysł spotkał się jednak z dużym oporem społecznym i ostatecznie nie został wprowadzony w życie. Teraz nic nie wskazuje na to, żeby coś w tej sprawie - ze strony mieszkańców i dzielnicowych radnych - miało się zmienić.

- To jest sprawa kontrowersyjna dla mieszkańców, którą rada zajmowała się już w poprzednich kadencjach. Był duży opór społeczny przed wprowadzeniem SPP, mieszkańcy Siedlec jej nie chcieli, zbierali podpisy przeciwko jej wprowadzeniu. W tej chwili władze miasta, wracając do tego pomysłu, chcą naszymi rękoma przeforsować niewygodną dla miasta decyzję. Tak to odbieramy - jako chęć wmanewrowania nas w inicjatywę, której mieszkańcy nie chcą. Nie palimy się do tego - mówi nam Mirosław Koźbiał, członek zarządu dzielnicy Siedlce.

Od początku roku 2019 na numer alarmowy Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęły 24 zgłoszenia dotyczące wykroczeń drogowych na ulicach Bema i Zakopiańskiej.

- W tym samym czasie na wyżej wymienionych ulicach strażnicy nałożyli 27 mandatów i pouczyli 14 osób. Mundurowi wystawili też 22 zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia. Są to wezwania do siedziby straży miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu - informuje Marta Drzewiecka, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.
Czy Siedlce powinny zostać objęte strefą płatnego parkowania?
37%

tak, to dobry pomysł

9%

trudno powiedzieć

54%

nie, to sprawi więcej szkody niż pożytku

zakończona

łącznie głosów: 1149