Koniec z tanimi zakupami z Chin. Cło i VAT zmniejszą liczbę przesyłek zagranicznych

29 listopada 2020, 9:00
Robert Kiewlicz

Miesiącami czekasz na przesyłkę zakupioną na Aliexpress? Płacisz za towar "z góry", a poczta i tak każe ci dopłacić? Od 2021 roku będzie jeszcze drożej i jeszcze dłużej. Nowe stawki podatku VAT mają zmniejszyć liczbę przesyłek z Chin nawet o 40 proc. Dodatkowo przesyłki mają być ściślej kontrolowane, a ich adresaci mogą spodziewać się wezwań do zapłaty podatku VAT bądź cła.- Zakupiłem, w bardzo korzystnej cenie, produkt na Alixpress. Na paczkę czekałem kilka tygodni. Zacząłem się już denerwować i wtedy zamiast paczki otrzymałem wezwanie od urzędu celnego poczty - opowiada Marcin, nasz czytelnik. - Okazało się, że mam zapłacić dodatkową opłatę celną i w ten sposób okazyjny zakup przestał być już taką okazją.

Wezwania do zapłaty podatku VAT i cłaTakie wezwania już od dłuższego czasu trafiają do osób zamawiających towary z Chin. Dotychczas polskie prawo dopuszczało zwolnienie od podatku VAT przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro. Często jednak i ta opłata była "obchodzona", bo wystarczyło, że nadawca zadeklarował przesyłkę jako zwykły prezent. To się jednak zmieniło.

- Przesyłka dotarła do mnie, trwało to długo, ale liczyłem się z tym. W końcu Chiny to nie Europa. Towar był OK, jednak przesyłka była ewidentnie otwierana. Na poczcie powiedziano mi, że czasami się tak zdarza. Czy to normalne, żeby ktoś zaglądał do prywatnej przesyłki? - pyta Krzysztof.

Przesyłki kontrolowane i otwierane przez celnikówPrzesyłki coraz skuteczniej kontrolują urzędnicy ze specjalnych jednostek celnych, które dokonują odprawy celnej przesyłek w urzędach pocztowych. Wszystkie przesyłki podlegają wstępnej kontroli, a losowo wybrane są bardziej szczegółowo sprawdzanie, a nawet otwierane i to właśnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej decydują o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT. Zaniżona wartość na kopercie już niestety nie wystarczy.

W przypadku jeśli przesyłka podlega należnościom celno-podatkowym, do jej odbiorcy trafia wezwanie o konieczności przedstawienia dokumentów niezbędnych dla objęcia towaru procedurą celną, czyli dokumentu potwierdzającego rzeczywistą wartość towaru. Jeśli nie potrafimy udowodnić przed urzędem, że wartość jest taka sama, jak zadeklarowana na przesyłce, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Wyższy VAT na przesyłki z Chin od 2021 r.- Dodatkowo od 1 lipca 2021 r. w całej UE uchylone zostanie zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro - tłumaczy Agata Bloch, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - Od 1 lipca 2021 r. co do zasady towary o wartości nieprzekraczającej 150 euro nabywane (przez konsumentów) z państw nienależących do UE podlegać będą opodatkowaniu VAT w państwie członkowskim UE, do którego są transportowane/wysyłane.
Z punktu widzenia osoby nabywającej towary za pośrednictwem platform internetowych istotne jest to, że kwota podatku VAT należnego z tytułu takiej sprzedaży zazwyczaj będzie:

  • uwzględniona w cenie towarów nabytych na stronie - ceny produktów mogą znacznie wzrosnąć,
  • doliczona (przy imporcie) do ceny, za jaką towary zostały nabyte na stronie - do wyboru będzie dodatkowa opcja opłaty.Według najnowszego raportu Geminusa już 73 proc. internautów robi zakupy online. Już niemal jedna trzecia kupujących online korzysta z zagranicznych serwisów e-commerce. W porównaniu z rokiem ubiegłym wartość ta wzrosła o cztery punkty procentowe (30 proc. vs 26 proc.).

Allegro niezmiennie pozostaje najlepiej rozpoznawalną marką spośród wszystkich polskich e-serwisów, umacniając się na tej pozycji. Jest ona wymieniana spontanicznie aż przez 86 proc. badanych. Natomiast w przypadku marek serwisów zagranicznych najczęściej wskazywany jest serwis Aliexpress.
Co jest najważniejsze przy zakupach przez internet?
62%

cena produktu

7%

koszt wysyłki

7%

łatwość złożenia zamówienia

1%

łatwość dokonywania płatności

6%

terminowość realizacji zamówienia

0%

obsługa klienta

12%

bezpieczeństwo transakcji

5%

opinia innych o sklepie

zakończona

łącznie głosów: 3236