Konkurs na projekt pomnika Ireny Jarockiej w Oliwie

14 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Pomnik Ireny Jarockiej już gotowy i odsłonięty
Gdańsk wybierze w konkursie rzeźbiarskim projekt pomnika Ireny Jarockiej. Wyniki zostaną ogłoszone do końca marca. Więcej zdjęć (4)

Gdańsk wybierze w konkursie rzeźbiarskim projekt pomnika Ireny Jarockiej. Wyniki zostaną ogłoszone do końca marca.

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańsk wybierze w konkursie rzeźbiarskim projekt pomnika Ireny Jarockiej. Wyniki zostaną ogłoszone do końca marca.

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Gdańska ogłosiła konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ireny Jarockiej, który stanie w Oliwie na skwerze imienia piosenkarkiMapka. Na prace miasto czeka do 1 marca. Rada Dzielnicy Oliwa ubolewa tymczasem, że jej przedstawiciela nie ma w komisji konkursowej.Pomniki i miejsca pamięci w TrójmieścieO wzniesienie pomnika Ireny Jarockiej wystąpiła w ubiegłym roku Fundacja Ireny Jarockiej. Artystka w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

Upamiętniająca ją rzeźba stanie na skwerze znajdującym się u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w Oliwie. To właśnie w tej dzielnicy piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.

Do 1968 r. mieszkała przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Wychowania Muzycznego. Ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Miasto szuka projektu pomnika w konkursieIrena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

Więcej zdjęć (4)

Irena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

mat. Fundacji Ireny Jarockiej

Irena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

mat. Fundacji Ireny Jarockiej

Uchwała ws. wzniesienia pomnika Ireny Jarockiej została przyjęta przez miejskich radnych pod koniec listopada ubiegłego roku. Teraz władze Gdańska szukają w konkursie projektu, który zostanie zrealizowany.

- Zgłoszenie konkursowe składa się z części opisowej, graficznej i rzeźbiarskiej. Dla najlepszych projektów przewidziano trzy nagrody w łącznej wysokości do 15 tys. zł brutto. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany i dofinansowany kwotą 150 tys. zł brutto. Rzeźbiarze mogą swoje prace składać do 1 marca 2021 r. Organizatorem konkursu jest prezydent Gdańska, pomnik sfinansuje Fundacja Ireny Jarockiej - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Szczegóły konkursu na projekt pomnika

Konkurs rzeźbiarski skierowany jest do artystów plastyków i studentów uczelni artystycznych, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizacji pomnika.

- W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych oraz gdańskiego magistratu - wskazuje Formella. - Projekt pomnika powinien przedstawiać całą postać, a wielkość i forma pomnika muszą być dostosowane do przestrzeni, w której zostanie ustawiony. Należy także zaprojektować na pomniku napis "Irena Jarocka 1946-2012". Artyści startujący w konkursie powinni zaproponować także rozwiązania techniczne, w tym konstrukcyjno-materiałowe, które gwarantują trwały charakter oraz wysoką jakość estetyczną pomnika.

Czas na składanie prac do 1 marcaPrace konkursowe należy składać do 1 marca w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Ogłoszenie wyników nastąpi do 31 marca.

- Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika z własnych materiałów, za co otrzyma od Fundacji Ireny Jarockiej wynagrodzenie w wysokości do 150 tys. zł brutto. Przy sporządzaniu ostatecznego projektu pomnika autor będzie zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń sformułowanych przez komisję konkursową - mówi Marta Formella.

Komisja konkursowa bez przedstawiciela Rady Dzielnicy OliwaRada Dzielnicy Oliwa w swoich mediach społecznościowych wyraziła ubolewanie, że żadnego z jej przedstawicieli nie zaproszono do komisji konkursowej i że kolejny raz głos lokalnej społeczności jest pomijany przez urzędników.

- Szkoda, że po raz kolejny pominięto Radę Oliwy i nie ma jej przedstawiciela w komisji konkursowej. Za to jest dwóch radnych miejskich. Jeden z Żabianki, drugi z Osowej - napisała na Facebooku Rada.
Pod powyższym postem wywiązała się długa dyskusja.

- Zasiadam w tej komisji jako przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, co zresztą wyraźnie jest napisane w komunikacie. I dodam tylko, że jestem radnym miasta, a nie Żabianki. Po co więc te przytyki? - skomentował miejski radny Łukasz Bejm.
- To nie przytyk. To fakt. Nie ma w komisji przedstawiciela dzielnicy, w której stanie pomnik. Pewnie zaraz usłyszymy o znaniu swojego miejsca w szeregu. Jak przy uchwale dot. gen. Bezruczki - odpowiedziała Rada Dzielnicy Oliwa.
Ostatnio radni z Oliwy zarzucali miastu, że nie uwzględniono ich głosu przy uchwale dot. skweru imienia ukraińskiego generała Marko Bezruczki, który powstał w ich dzielnicy.
Pomnik Ireny Jarockiej to dobra forma upamiętnienia piosenkarki?
41%

tak, podoba mi się

20%

raczej tak, choć dużo zależy od tego, jaki będzie jego projekt

14%

mam wątpliwości, są inne, lepsze formy

25%

nie, bo w mieście jest za dużo pomników

zakończona

łącznie głosów: 473

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (3)

  Mam nadzieję że godnie upamiętnią tą wspaniałą piosenkarkę.A kłótnie kto zasiądzie w radzie....Czy naprawdę nie można wznieść się ponad podziałami i dogadać w tak prostej sprawie?Bo tym sposobem miasto na lata pogrąży

  Mam nadzieję że godnie upamiętnią tą wspaniałą piosenkarkę.A kłótnie kto zasiądzie w radzie....Czy naprawdę nie można wznieść się ponad podziałami i dogadać w tak prostej sprawie?Bo tym sposobem miasto na lata pogrąży się w marazmie jeśli nie będzie wspólnego celu-pracy dla dobra mieszkańców i rozwoju miasta a nie politycznych kłótni które nie służą nikomu.

  • 16 21

  • Porozumienie ponad podziałami? Dobry pomysł tylko...

   Kto wprowadza podziały nie uwzględniając radnych dzielnicy? Jak centralizacja w ramach kraju to jest be i autokracja. Jak w ramach miasta to wszystko ok. To taka demokracja "po gdańsku"?

   • 4 0

  • To nie kłótnia polityczna, tylko brak chęci dogadania się ze strony Rady Miasta i Prezydentki. To oni działają sami sobie i dla siebie, jakby zapomnieli, że to nie ich prywatne podwórko.

   • 0 0

  • bo w każdej komisji musi być nasz ,,członek z ramienia"

   • 0 0

 • (5)

  Nie przemawia do mnie idea stawiania pomnika piosenkarce. Uważam, że powinno to być zarezerwowane dla ludzi, którzy zrobili coś wielkiego dla innych.

  • 44 26

  • (3)

   Ona właśnie zrobiła wiele dobrego swoimi piosenkami,szczególnie w ponurych czasach komuny.

   • 14 9

   • Które to czasy wspominam z sentymentem (2)

    Dobra praca, tani wykup spółdzielczych mieszkań, lepsi ludzie- sąsiedzi, spotkania towarzyskie bez umawiania się miesiąc wcześniej, a tak naprawdę- jedzenia nikomu nie brakowało.

    • 9 4

    • Oj nieprawda.

     • 1 2

    • Pogardą władzy wobec narodu, kolejki po cukier i papier toaletowy, zapisy na odkurzacz i pralkę

     • 4 2

  • Kaczyński ma ze sto pomników i trzysta tablic

   ten to musiał coś wielkiego narobić

   • 6 5

 • A ja się cieszę (1)

  ,że w Sopocie jest ulica Krzysztofa Klenczona.

  • 28 6

  • O pokład znów uderzył deszcz i padał aż do rana.Piekielnie ciężki to był dzień,szczególnie dla bosmana:))

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.