Dawny Rynek Oruński w nowej odsłonie

29 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie tzw. Rynku Oruńskiego zobacz na mapie Gdańska wraz ze skwerem Inki zobacz na mapie Gdańska i terenem przy torach kolejowych zobacz na mapie Gdańska. Ma się tam znaleźć przestrzeń dla tymczasowych kramów i stoisk, więcej zieleni, mała architektura oraz oświetlenie i monitoring. Niewykluczone, że z rynku zniknie także pętla autobusowa i zamknięty dla aut zostanie pobliski przejazd kolejowy zobacz na mapie Gdańska.Jesienią 2017 roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami, którzy mogli wypowiedzieć się, jakich zmian oczekują w obrębie Rynku Oruńskiego. Potem, pod okiem architektów, wypracowana została wspólna wizja urządzenia tej przestrzeni, co stanowiło wytyczne do konkursu.

Teraz miasto ogłosiło konkurs na przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Rynku Oruńskiego. Trzeba jednak dodać, że obszar objęty konkursem jest większy i obejmuje również skwer im. Danuty Siedzikówny "Inki" i skwer przy torach oraz teren wzdłuż ul. Gościnnej.

Zgodnie z wytycznymi w obrębie rynku ma być wytyczone miejsce, gdzie będą mogły stanąć tymczasowe kramy i stoiska. Na skwerach i samym rynku ma się pojawić więcej zieleni. Powstanie też mała architektura - ławki, kosze - która będzie funkcjonalna, ale ma też uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.

W koncepcji powinna zostać uwzględniona możliwość likwidacji (przeniesienia w inne miejsce) pętli autobusowej i zamknięcia dla ruchu samochodowego przejazdu przez tory kolejowe w ciągu ulic Gościnnej i Smętnej zobacz na mapie Gdańska.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się do 18 lutego, zaś termin oddania prac mija 24 maja. Wyniki zostaną ogłoszone do 14 czerwca 2019 r.

W konkursie może zostać przyznana jedna, dwie lub trzy nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł. Zwycięska koncepcja będzie podstawą do opracowania projektu i późniejszej realizacji.

Na koniec warto wspomnieć, że obecnie przygotowywany jest projekt adaptacji dawnego ratusza i komisariatu policji przy ul. Gościnnej 1 zobacz na mapie Gdańska, na multimedialną bibliotekę z salami konferencyjnymi i warsztatowymi, a także siedzibę rady dzielnicy. Dokumentacja ma być gotowa pod koniec lipca.