Konkurs określi przyszłość skweru przy Infoboksie. Będą duże zmiany

5 grudnia 2019, 7:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Biurowiec przy Infoboksie. Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

Gdyński deweloper chce zbudować kamienicę u zbiegu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej w Gdyni. W tym celu będzie jednak trzeba zlikwidować część skweru, na którym dziś stoi Infobox. Trwa już konkurs dla biur architektonicznych, które mają zaproponować jak ocalić tereny zielone w tym miejscu.Teren u zbiegu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej w centrum Gdyni ma dwóch właścicieli. Do firmy AB Inwestor należą działki, na których znajduje się zielony skwer przed Infoboksem. Miasto jest natomiast właścicielem terenów znajdujących się m.in. tuż przy ul. 10 Lutego.

Deweloper właśnie złożył wniosek do Urzędu Miejskiego o zamianę nieruchomości. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez władze Gdyni, będzie mógł dokończyć zabudowę pierzei przy ul. 10 Lutego. Wiązałoby się to jednak z rozbiórką tarasu widokowego z kontenerów, co miejscy urzędnicy zakładali już w czasie jego budowy, ale też zabudową części terenów zielonych. Pozwoli jednak zachować większość zieleni rosnącej w tym miejscu.

Decyzję w sprawie zamiany terenów muszą podjąć miejscy radni. Najpierw trzeba jednak przeprowadzić konkurs architektoniczny, bo obszar Śródmieścia jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Biura architektoniczne dostały zaproszenie do udziału w nim pod koniec listopada. 3 grudnia prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powołał do sądu konkursowego - jako przedstawicieli miasta - Marka Stępę, byłego wiceprezydenta oraz naczelnika Wydziału Ochrony Dziedzictwa, a także Renatę Stelmach, architekt miejską.

Co może powstać przy Infoboksie?Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje na tym obszarze zabudowę usługową i wielorodzinną. Usługi muszą być co najmniej na najniższych kondygnacjach. Maksymalna wysokość budynków w tym miejscu to 21 metrów z dominantą o wysokości 24 metrów. Oznacza to siedem kondygnacji i podziemny parking.

W wytycznych konkursowych czytamy m.in., że na dachu ma być taras widokowy nad restauracją (w narożniku ulic Świętojańskiej i 10 lutego), a skwer pomiędzy nową zabudową a Infoboksem ma pozostać zielony.

- Konkurs architektoniczny już trwa. Wszystkim propozycjom na pewno będziemy się bacznie przyglądać, a sąd konkursowy weźmie pod uwagę zarówno aspekty estetyczne, jak i funkcjonalne - mówi wiceprezydent Gdyni, Marek Łucyk.

Plusy i minusy nowej zabudowy- Dokończenie pierzei ulicy 10 Lutego będzie wartością dla ładu przestrzennego Gdyni. Stratą - ograniczenie dobrej jakości publicznej przestrzeni, której dużo w Gdyni nie ma. Co prawda miasto zapewnia, że to radni podejmą decyzję o zamianie, ale wszystko wydaje się tu przesądzone. Pozostaje zaapelować, by nowa przestrzeń, wyłoniona w drodze konkursu, brała pod uwagę oczekiwania mieszkańców, złaknionych wysokiej jakości miejsc publicznych, nie będących betonowymi placami - zauważa Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Już wysłał w tej sprawie pismo do AB Inwestor, zwracając uwagę na okazały klon tatarski, rosnący przy Infoboksie. Wprawdzie efektowne drzewo jest tuż obok wspomnianych działek, ale w wyniku prac budowlanych mogłoby ucierpieć.

- Będziemy uważać - zapewnia Andrzej Boczek, właściciel firmy AB Inwestor, która chce tam rozpocząć inwestycję.
Czy w centrum miasta brakuje terenów zielonych?
6%

nie, a będzie przecież jeszcze Park Centralny

8%

jest ich w sam raz

86%

tak, w centrum miasta powinno być więcej skwerów i parków

zakończona

łącznie głosów: 2190