stat

Kontrole na lotnisku mogą trwać dłużej

6 kwietnia 2017, 21:00
Maciej Korolczuk

Od piątku każda osoba wyjeżdżająca do kraju leżącego poza strefą Schengen będzie poddawana bardziej szczegółowej odprawie granicznej. Zmiany dotkną pasażerów korzystających z niektórych połączeń, oferowanych przez gdańskie lotnisko, m.in. do Londynu. Straż Graniczna zapowiada, że kontrole na bramkach mogą się nieznacznie wydłużyć i dodaje, że dołoży wszelkich starań, aby utrudnienia były minimalne.Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, w tym także Polacy, podlegały tzw. odprawie minimalnej.

Pasażer lecący z Gdańska np. do znajdującego się poza strefą Schengen Londynu, okazywał funkcjonariuszowi Straży Granicznej dowód tożsamości. Ten był sprawdzany przez pogranicznika, a wyrywkowo dane podróżnego weryfikowano w bazie danych. Cała procedura trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund i przypomina nieco transakcję kartą płatniczą (dowód skanowany jest po przeciągnięciu go przez specjalny czytnik).

Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną na wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Jednak, jak zapewniają służby, maksymalnie od kilku do kilkunastu minut.

Zobacz także: 4,01 mln pasażerów na lotnisku w Gdańsku

- W sytuacjach tego wymagających, będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych, również stanowiska mobilne. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę - zapewnia Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Straży Granicznej w Gdańsku.
Zobacz także: McDonald's i luksusowe butiki na lotnisku w Gdańsku

Przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych zaostrzyły Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej. Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza i jest reakcją na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

W Gdańsku zmiany dotyczyć będą pasażerów części sezonowych lotów czarterowych oraz m.in. osób lecących do i z Londynu, Tel Awiwu, Ejlatu czy Kijowa.

Wideo archiwalne
Jak często latasz za granicę z gdańskiego lotniska?
18%

przynajmniej raz w miesiącu

64%

sporadycznie, kilka razy w roku

2%

w ogóle, korzystam z innych lotnisk

16%

wcale, preferuję inne środki transportu

łącznie głosów: 569