Kontrowersje wokół budowy Biedronki na Chwarznie

10 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Patryk Szczerba
Nowy market będzie sąsiadował bezpośrednio z kilkoma domami mieszkalnymi. Więcej zdjęć (2)

Nowy market będzie sąsiadował bezpośrednio z kilkoma domami mieszkalnymi.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Nowy market będzie sąsiadował bezpośrednio z kilkoma domami mieszkalnymi.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Mieszkańcy Chwarzna złożyli zawiadomienie do prokuratury oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego. Miałoby ono polegać na zatajeniu przed mieszkańcami dzielnicy informacji i niepowiadomieniu ich o wydanym pozwoleniu na budowę sklepu przy ul. Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni. Najpierw urzędnicy nie zgodzili się bowiem na budowę sklepu, ale zmienili zdanie, gdy w planie jego budowy pojawiło się... 45-metrowe mieszkanie. - Ktoś będzie mieszkał w Biedronce? - kpią protestujący mieszkańcy.O planowanej budowie sklepu sieciowego kilkunastu mieszkańców dowiedziało się w 2011 roku. W sierpniu tamtego roku firma Micronet wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynku handlowo-usługowego. Według pierwotnej koncepcji obiekt miał mieć powierzchnię sprzedaży 750 m kw. oraz dwuspadowy dach o kącie nachylenia 15-20 stopni.

Miasto nie pozwala na budowę

Miasto nie wydało jednak zgody na taką budowę. Głównym powodem były zastrzeżenia co do parametrów budynku, który znacznie odbiegałby wielkością i funkcją od otoczenia. W uzasadnieniu decyzji wydanej w oparciu o art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, napisano, że "żadna działka w obszarze analizowanym, dostępna z tej samej drogi publicznej, nie jest zabudowana w sposób umożliwiający określenie parametrów dla wnioskowanego budynku handlowego, w tym jego funkcji i gabarytów(...)".

Dwa miesiące później właściciel działki zawarł przedwstępną umowę jej sprzedaży. Trzy miesiące później po raz drugi wystąpił o ustalenie warunków zabudowy, tym razem już z innymi parametrami budynku. Zmiana dotyczyła także nazewnictwa: odtąd obiekt stał się usługowo - mieszkalnym, z poddaszem o powierzchni sprzedaży 650 m kw. i częścią mieszkalną o powierzchni 45 m kw.

Tym razem o planach poinformowano mieszkańców. W tym momencie zaczęły się jednak pierwsze niejasności.

W listopadzie zostali oni poinformowani o tym, że inwestor uzupełnił wniosek, który miał dotyczyć budowy obiektu handlowo-mieszkalnego. Jak mówią, dopiero po ich interwencji związanej z przeznaczeniem obiektu, który dotąd figurował w dokumentach jako obiekt handlowo-usługowy.

Urzędnicy zmieniają zdanie

W marcu 2013 roku wydano pozytywną decyzję o warunkach zabudowy. W uzasadnieniu napisano, że "w obszarze analizowanym znajdują się działki sąsiednie, dostępne z tej samej drogi publicznej, zbudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących wnioskowanej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu (...)".

Według wypisów z księgi wieczystej, pod koniec marca 2013 roku została do niej wpisana firma Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka. Na razie nie jako właściciel, lecz tytułem zabezpieczenia roszczeń z tytułu umowy przyrzeczonej do 30 grudnia 2013 roku. W marcu 2014 roku ta sama firma została wpisana jako zabezpieczenie przedwstępnej umowy sprzedaży tej nieruchomości.

Pozwolenie na budowę zostało wydane w październiku 2014 roku, po tym jak inwestor zobowiązał się do partycypacji przy sporządzaniu planów i budowie inwestycji miejskiej przy ul. Gierdziejewskiego. W listopadzie nieruchomość zmieniła właściciela.

Mieszkańcy pytają

Mieszkańcy o wydaniu zgody dowiedzieli się w marcu tego roku.

- Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o wznowieniu postępowania w sprawie wydania zezwolenia na tę budowę. Prezydent Gdyni przyznał nam rację, ale mimo to zgoda nie została wstrzymana. Nie wiemy, dlaczego nie poinformowano nas o ponownej procedurze wydania pozwolenia na budowę. Wcześniej zapewniono nas, że tak się stanie. Podejrzewamy, że nie ma w tym przypadku, bowiem budowa postępuje szybko - mówi Andrzej Zieliński, mieszkaniec jednego z sąsiadujących z budową domów.
Prace postępują szybko. Jak przewidują mieszkańcy, oddanie do użytku może nastąpić jeszcze w tym roku. Więcej zdjęć (2)

Prace postępują szybko. Jak przewidują mieszkańcy, oddanie do użytku może nastąpić jeszcze w tym roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Prace postępują szybko. Jak przewidują mieszkańcy, oddanie do użytku może nastąpić jeszcze w tym roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Budowa wzbudza tak duże kontrowersje, że część mieszkańców złożyła do prokuratury oraz CBA zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego. Miałoby ono polegać na tym, że urzędnicy zataili przed mieszkańcami informacje dotyczące tej inwestycji.

W najbliższym czasie zapytanie dotyczące inwestycji zostanie również skierowane do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

- Działania urzędu wskazują na celowe działanie urzędników, którzy nie powiadamiali o inwestycji właścicieli sąsiadujących działek, by skrócić okres przyznawania i wydawania decyzji zezwalającej na budowę. Wszystko po to, by inwestor mógł zrealizować w terminie umowę sprzedaży bez poniesienia stosownych kar, zapewne wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży i umowy przyrzeczonej - dodaje Andrzej Zieliński.
Prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

- Zawiadomienie wpłynęło niedawno, sprawa jest w toku, trwają czynności procesowe w wydziale dochodzeniowo-śledczym. Na tym etapie nic więcej nie jesteśmy w stanie przekazać - wyjaśnia Małgorzata Gebel, szefowa prokuratury rejonowej w Gdyni.
Opozycja domaga się wyjaśnień

Wyjaśnień od władz miasta domagają się także opozycyjni radni. Niepokój wzbudza m.in. ustalenie wjazdu do obiektu, który będzie odbywał się od ul. Wacława Gierdziejewskiego zobacz na mapie Gdyni oraz odprowadzanie ścieków. Na tym terenie nie ma kanalizacji, więc zostaną one odprowadzone do zbiornika bezodpływowego o pojemności 10 metrów sześciennych.

- Obiekt powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla domków jednorodzinnych i nie ulega wątpliwości, że lokalizacja w tym miejscu tego rodzaju inwestycji narusza interesy mieszkańców pobliskich nieruchomości. W "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni" ten obszar wcześniej planowany był pod mieszkalnictwo, głównie jednorodzinne, a planowana zabudowa w żaden sposób nie nawiązuje do charakteru okolicy, jej wysokości - wyjaśnia Michał Bełbot, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Miasto decyzji urzędników broni, tłumacząc, że zgodnie z przepisami, po zmianie parametrów budynku, decyzja ustalająca warunki zabudowy była możliwa.

- Nowa zabudowa jest dopuszczalna o tyle, o ile można ją pogodzić z już istniejącą funkcją, a w przypadku budynku usługowo-mieszkalnego stanowi on uzupełnienie funkcji mieszkaniowej dominującej na obszarze sąsiadującym z terenem inwestycji. Takim uzupełnieniem mogą być zarówno sklepy osiedlowe, jak i zakłady usługowe, przychodnie lekarskie czy urządzenia rekreacyjne. Nie ma znaczenia czy przyszły sklep będzie dyskontem, czy też "zwykłym" sklepem spożywczym - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni..
Czy jesteś za powstawaniem kolejnych dyskontów w Gdyni?
20%

tak, są tańsze niż inne sklepy, a to jest dla klientów najważniejsze

27%

tak, ale tylko w dzielnicach, gdzie ich jeszcze nie ma

53%

nie, powinno się robić wszystko, by nie pojawialy się nowe obiekty

zakończona

łącznie głosów: 1060

Opinie (227)

 • Mieszkańcom Chwarzna... (25)

  przeszkadza ostatnio wiele rzeczy. Na tor off-roadowy także się nie godzą....

  • 140 185

  • Nie dziwię się. Nikt rozumny nie chciałby pod domem (2)

   hałasu terenowych motorów praktycznie bez tłumików.

   • 127 20

   • mieszkańcy chwarzna ostatnio mieszkają na Chylonii

    mają bródki i okulary...zupełnie przypominają Horałę...

    • 8 4

   • Niech parawany wystawiają :-D

    • 4 1

  • (9)

   Ja nie wiem ludzie to jakieś bezmózgi...
   jak nie chcą żeby się w ich okolicy cokolwiek budowało to niech wykupią ziemię ich otaczającą i zrobią tam sobie np park albo zasadzą las
   a nie biadolą że im sklep stawiają
   i tyle w temacie...
   a jak za głośno to na wieś

   • 36 75

   • w prawidłowo funkcjonującym społeczeństwie (8)

    to mieszkańcy, obywatele większością głosów, decydują o tym co jest im potrzebne. Jeżeli nie widzą potrzeby aby w ich okolicy otwierano następny sklep "biedry", to nie powinien sie pojawić. Jeżeli uważają, że tor

    to mieszkańcy, obywatele większością głosów, decydują o tym co jest im potrzebne. Jeżeli nie widzą potrzeby aby w ich okolicy otwierano następny sklep "biedry", to nie powinien sie pojawić. Jeżeli uważają, że tor motokrosowy to zły pomysł, nie powinien zaistnieć! Jeżeli masz z tym problem, to spróbuj otworzyć sklep np. spożywczy we własnym mieszkaniu, które masz na parterze tego budynku. Prócz wielu pozwoleń urzędowych, musisz też mieć zgodę większości lokatrów! To co proponujesz, to w prostej linii lewackie myślenie! Urzędnik wie lepiej !!!

    • 69 17

    • nastojaszczy socjalista

     • 6 3

    • Nic prostszego (1)

     należy głosować nogami - czyli po prostu do tego sklepu nie chodzić. Jeśli nie będzie zarabiał to szybko zwinie interes.

     • 20 1

     • No ale szpetny budynek

      i betonowy parking zostaną nawet jak się zwina....

      • 7 1

    • (1)

     u nas nie ma demokracji głupcze jest ochlokracja...
     wybieracie baranów, imbecyli, kryminalistów, alkoholików i żuli...
     nie znacie kompetencji prezydenta, rządu
     olewacie wybory do samorządów

     u nas nie ma demokracji głupcze jest ochlokracja...
     wybieracie baranów, imbecyli, kryminalistów, alkoholików i żuli...
     nie znacie kompetencji prezydenta, rządu
     olewacie wybory do samorządów
     lewackie myślenie to masz ty 777, mylisz pojęcia co jest przykre
     demokracja to nie dyktat większości, w demokracji słucha się mniejszości dlatego u nas jej nie ma... a jest ochlokracja
     każdy może sobie zrobić ze swoją własnością co chce
     znam kilka przykładów gdzie mieszkańcy wykupili ziemię gdzie miała powstać inwestycja która im nie pasowała by zachować spokój i ciszę w swoich domach blokach
     ale tobie widzę socjalizm w głowie siedzi gdzie dyktat miejskiego plebsu dyktuje co kto inny może a czego nie

     • 9 10

     • Argumentacja rozpuszczonego bachora, ktory jak sie zestarzal to nadal nie rozumie

      ze nie wszystko mu wolno

      • 0 0

    • to nie takie proste jak pała (1)

     dziki tor moto crossowy był na gruncie miasta, a sklep buduje prywatny inwestor na swoim . Mieszkańcy - sąsiedzi maja ograniczone prawo wtrącania się w plany inwestora. To ograniczenie wynika m.in. z planu miejscowego.

     dziki tor moto crossowy był na gruncie miasta, a sklep buduje prywatny inwestor na swoim . Mieszkańcy - sąsiedzi maja ograniczone prawo wtrącania się w plany inwestora. To ograniczenie wynika m.in. z planu miejscowego. Jeśli taki jest ( a tutaj JEST) i zakłada istnienie funkcji usługowych i mieszkaniowych, parametry budowli nie przekraczają zapisów w takim planie, to urzędnicy nie mają prawa odmówić inwestorowi. Bo ich pozwie do sądu za.... łamanie prawa. I pan Horała choćby nie wiadomo jak głośno krzyczał to tego nie przeskoczy. On to dobrze wie, ale się przecież stara o popularność ludu, bo wybory do sejmu tuż tuż:) Być posłem, to zapewne jego marzenie i plan.

     • 4 1

     • Dlatego cały czas piszę że trzeba było wykupić sobie teren od inwestora i zrobić tam park a robić g*wno burzę

      • 0 0

    • biedronka a podatki

     wszystkie te sieci handlowe niszczą polski handel, a do pastwa nie odprowadzają żadnej kasy. Po co więc nam te markety zagraniczne??? Poza kontrolą, poza prawem, łamią prawa pracownicze, ceny też dość wysokie, a ludzie

     wszystkie te sieci handlowe niszczą polski handel, a do pastwa nie odprowadzają żadnej kasy. Po co więc nam te markety zagraniczne??? Poza kontrolą, poza prawem, łamią prawa pracownicze, ceny też dość wysokie, a ludzie pchają się tam...jakby za darmo dawali. Jeszcze trochę a dyskonty zabija cały handel, a potem to nam pokarzą. Wszyscy będziemy tam pracować, za jakieś śmieszne pieniądze, bo innej pracy nie będzie
     PS

     • 0 0

  • my calom rodzinom tylko w biedroneczce kupujemy zawsze (2)

   gdyby nie ten sklep to by nie bylo nic bo w polskich budkach sama drorzyzna za taki sam towar, A dzieci tak to sobie chamburgerow nakupjom i roznych zup to caly tydzien maja co jesc a pulchniutke ze az milo a nie te

   gdyby nie ten sklep to by nie bylo nic bo w polskich budkach sama drorzyzna za taki sam towar, A dzieci tak to sobie chamburgerow nakupjom i roznych zup to caly tydzien maja co jesc a pulchniutke ze az milo a nie te slabelusze chude co teraz sie rodzom. Maz mowi ze takich swierzych towaruw to nigdzie nie ma a owoce lepsze niz te polskie pryskane syfem smierzoncym.Ludzie to by tylko chcieleli zyc jak biedaki.

   • 32 12

   • (1)

    a tą parkową i elemy zielone to na osobny paragon, kierowniczko.

    • 22 2

    • parkowa jest tak malutka ze dwie przy koszach wypijam jak wode )

     potem jedna w drodze , VIPem poprawiam i do tego LMy i jest ameryka.

     • 16 2

  • Przeszkadzają maszty telfonii komórkowej w okolicy, przeszkadza to, tamto... (5)

   Tak jak ktoś napisał - jeśli chce mieszkać się w zupełnej izolacji to należy wykupić działkę w kształcie okregu o promieniu 1 kilometra i zbudować dom w jego środku. To jest miasto - predzej czy poźniej wszystkie wolne działki zostaną czymś zabudowane.

   • 29 26

   • (2)

    he he, przedmówca idealnie opisał tym kręgiem mój wymarzony dom. dwa pasy pola minowego wzdłuż obwodu..... i zielona równa trawka. żadnych bezwłosych małp zza Buga czy Bydgoszczy.... żadnych wydartych gąb. cisza.

    he he, przedmówca idealnie opisał tym kręgiem mój wymarzony dom. dwa pasy pola minowego wzdłuż obwodu..... i zielona równa trawka. żadnych bezwłosych małp zza Buga czy Bydgoszczy.... żadnych wydartych gąb. cisza. kontemplacja piękna przyrody, otaczającego nas wszechświata, nie przerywana jak dotychczas co minutę wrzaskiem jego opętanych co do jednego mieszkańców....

    • 19 4

    • k....waaa!!!

     • 5 2

    • bylaby jedna malpa na tym terenie czyli ty !

     bylbys obiektem takim jak w zoo

     • 3 8

   • (1)

    Oczywiście że będą czymś zabudowane, ale nie musi byś to kolejna biedronka czy lidl. Można to miejsce ładniej zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców.

    • 9 4

    • ale kto ma im to zafundować może miasto z moich podatków???
     o niee
     niech se sami wykupią i zagospodarują z pożytkiem dla siebie sami na swoim a nie za moje podatki
     z których ja mam tylko dziury i psie g*wno na chodniku

     • 8 6

  • Tak działa Samorządność Grupa Trzymająca Władzę (1)

   Jest prawo dla wybranych, a pozostałych mamy tam gdzie jest głęboko...

   • 8 5

   • Sami zapewne na nich głosowali. Ot - gdyńska logika.

    • 2 0

  • kolejna biedronka jest 2 km dalej przy obwodnicy.

   Żółte szkaradztwo

   • 2 0

 • mieszkam na sokółce (8)

  wydaje mi sie zbyteczna kolejna biedronka, za to lidla proszę.

  • 188 70

  • Nie potrzeba tu ani nowej biedronki ani lidla

   • 27 18

  • lidl tez bedze. (1)

   Obok. Czyli w promieniu 1km będzie Alma, 2 Biedry i Lidl. Super...

   • 37 1

   • widocznie im sie opłaca

    • 10 4

  • to kup sobie teren i go zbuduj (1)

   A nie decyduj o cudzym prawie własności.

   • 11 25

   • Śmiej sie śmiej

    na Karwinach niedaleko kościoła było bardzo fajne pole, w sam raz pod nowy blok Panoramy, moja ciotka wraz z kilkunastoma mieszkańcami odkupili ta ziemie od właściciela. Teraz, gdy deweloper bedzie chciał cos tam pobudować, bedzie musiał dyskutować nie z jednym chłopem a z kilkunastoma właścicielami ziemi.

    • 1 0

  • Lidl

   Też będzie obok

   • 5 0

  • To elita z Sokolki kupuje w Biedroooonkaaaach i Lidlach? Ja myslalam, ze a Almach jedynie! No - ewentualnie Piotr i Pawel.

   • 15 8

  • :)

   Będzie na chwilkę na szczęście na skrzyżowaniu wiczlinskiej i chwarznienakiej

   • 0 0

 • (18)

  Franciszka Cegielska sie w grobie przewraca jak to wszystko widzi , przypomne ze po przejeciu przez pania Franciszke prezydentury bylo wstawienie w urzedzie miasta Gdyni przeszklonych drzwi zeby petent sie nie denerwowal

  Franciszka Cegielska sie w grobie przewraca jak to wszystko widzi , przypomne ze po przejeciu przez pania Franciszke prezydentury bylo wstawienie w urzedzie miasta Gdyni przeszklonych drzwi zeby petent sie nie denerwowal i zeby urzedasy sie zabardzo nie panoszyli , dzis szczuras jest pierwszym tkzw. Prezydentem ktory tworzy sitwy i skupia kolo siebie tylko klakierow co liza mu tylek

  • 181 31

  • (2)

   boże.... puknij się w główkę

   • 8 37

   • i się bóg puknął w główkę (1)

    • 10 0

    • przecie to co teraz jest to to samo zabawne towarzystwo jak przy śp Cegielskiej

     • 5 5

  • Jak patrze jak słabo w porównaniu do Gdańska rozwija się w ostatnich latach Gdynia to nawet mi Was żal (8)

   Za Cegielskiej to miasto było stawiane jako wzór do naśladowania, a teraz to szkoda nawet pisać

   • 50 11

   • (5)

    Pani Franciszka jakby wsala z grobu i wrocila do UM Gdyni , w pierwszej kolejnosc by wykopala szczura na zbity pysk

    • 37 7

    • (4)

     Ona go wybrała na swego następce, ale jakby zobaczyła horałe i jego piesków bełbi i felmi to by ze smiechu brzuch ja rozbolał

     • 13 6

     • Co nie zmienia faktu, że ze Szczurka zadowolona by by raczej nie była (3)

      • 23 4

      • na następce może i go wybrała (2)

       ale przecież nie dożywotniego... Polityków trzeba co jakiś czas zmieniać, bo miejskie stoki zaczynają obrastać bliskimi znajomymi. Zresztą to samo jest w Gdańsku... większość ludzi nie lubi Adamowicza tylko co z tego...

       • 22 3

       • (1)

        teraz wybierają MIESZKAŃCY ! i to nie ledwo 51% :)

        • 5 0

       • dokładnie, to samo w Gdyni

        Szczurek też nie prześliznął się wynikiem 'ma styk'. Sam na niego głosowałem, a jednak mnie to trochę przeraża. Z drugiej strony warto poinformować niedowiarków, że Gdynia nadal stawiana jest za wzór. Niejednokrotnie w

        Szczurek też nie prześliznął się wynikiem 'ma styk'. Sam na niego głosowałem, a jednak mnie to trochę przeraża. Z drugiej strony warto poinformować niedowiarków, że Gdynia nadal stawiana jest za wzór. Niejednokrotnie w ogólnopolskich mediach przeczytacie 'doskonale zarządzane miasto z najwyższym poparciem dla prezydenta w kraju'. Chociaż
        Chociaż w ostatnich wyborach chyba ktoś Szczurka przebił, nie pamiętam.

        • 0 1

   • (1)

    Jak się skończy PO to Gdańsk również padnie

    • 5 4

    • pewnie tak bo znam srodowisko pis z trojmiasta i z autopsji wiem ze wola wschodnia rubierze. gdansk traktuja raczej jak bekarta. i gwarantuje wam wszystkim ze nikt z pis nie bedzie inwestowac w gdansku...

     • 6 2

  • Najlepszym przykładem Spychała !!! Tragedia .

   • 11 2

  • No cóż od 1990r. mamy parodię demokracji (1)

   • 8 1

   • no tak

    Bo przed '90 było idealnie, nie? Całe lata 90 to nepotyzm i korupcja, teraz jest o wiele lepiej. Oczywiście, zdarza się to nadal, ale chyba każdy się zgodzi, że skala zjawiska jest nie do porównania

    • 0 0

  • Trochę szacunku do prezydenta ...

   • 2 8

  • Szczur (1)

   za długo już d*psko grzeje na tym stołku , zrobił się nieomylny ze swoją POwską sitwą to jest ta kaszebska gdyńska samorządność , cha!!!!cha!!!cha!!!

   • 3 0

   • cha?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.