Kontrowersje wokół planowanego biurowca w Oliwie

28 listopada 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Koprowski

Niewielki biurowiec w Oliwie, który na razie jest tylko w planach, już wzbudza spore emocje wśród mieszkańców. Choć na działce są kontenery budowlane, a w Internecie można znaleźć ogłoszenia sprzedaży budynku, deweloper uspokaja, że to tylko badanie rynku.Niewielka działka przy ul. Derdowskiego zobacz na mapie Gdańska w Oliwie, zaraz obok skrzyżowania z ul. Wita Stwosza, od 2010 r. należy do Grupy Inwestycyjnej Vesta. Od kilku tygodni można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych wizualizacje budynku, który miałby stanąć w tym miejscu.

Deweloper oprócz materiałów graficznych zamieszcza szczegółowy opis budynku, który chce zrealizować na działce. Według zapowiedzi pojawi się pięć kondygnacji tj. hala garażowa na dziewięć samochodów i pomieszczenie gospodarcze o łącznej powierzchni 306 m kw., lokal usługowy na parterze o pow. 76 m kw. Na piętrze pojawią się biura o pow. 90 m kw., na drugim piętrze biura o pow. 70 m kw. oraz taras o pow. 21 m kw. Dodatkowo zostaje poddasze do adaptacji o powierzchni ok. 40 m kw. Nie zabraknie także miejsc parkingowych. Budynek będzie wyposażony w windę pasażerską i samochodową oraz klimatyzację.

Kwota, na jaką wycenił deweloper działkę wraz z gotowym biurowcem, to 4,480 mln zł netto.

Skala zabudowy działki budzi jednak obawy mieszkańców

- Ten budynek zupełnie nie pasuje do otoczenia. Będzie najwyższy w tej części ulicy, a do tego jego architektura daleko odbiega od pozostałej zabudowy ul. Derdowskiego - pisze do nas pan Michał, czytelnik Trojmiasto.pl

W podobnym tonie wypowiada się też Julia Lewandowska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy

- Nie byłoby nic złego w tym, że dzielnica się rozwija. Jednak budowa w tym miejscu tak wysokiego budynku o wątpliwej estetyce, spowoduje wzmożenie ruchu w sercu starej Oliwy i może mieć wiele niekorzystnych skutków.

Deweloper uspokaja mieszkańców, ponieważ na razie nie zamierza rozpoczynać prac budowlanych.

- Nie mamy konkretnych planów dla terenu przy ul. Derdowskiego. Nie mamy nawet projektu i nie złożyliśmy wniosku o pozwolenie na budowę. Prowadzimy jedynie działania marketingowe, aby sprawdzić zapotrzebowanie na rynku dla tego typu inwestycji - wyjaśnia Marcin Hanowicz, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Inwestycyjnej Vesta.

Inwestor zapewnia przy okazji, że przedstawione wizualizacje mają wyłącznie charakter roboczy, w szczególności w zakresie odsłoniętej klatki schodowej, która na pewno zmieni swój wygląd.

- W przypadku podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, najbardziej będzie nam zależało na ciekawej i ładnej architekturze, dopasowanej do otoczenia. Budynek będzie musiał spełniać oczywiście także m.in. zapisy planu zagospodarowania, a ponadto być zaakceptowany przez konserwatora zabytków - dodaje Hanowicz.

Brak podjęcia działań formalnych, otwierających drogę do rozpoczęcia budowy potwierdza także Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w Gdańsku.

- Do naszego wydziału nie wpłynął żaden wniosek o pozwolenie na budowę dla tej działki. Teren jest objęty planem zagospodarowania, który dopuszcza tutaj zabudowę mieszaną, czyli mieszkaniowo-usługową do 12 metrów wysokości. Na pierwszy rzut oka, wizualizacja umieszczona w ogłoszeniu nie mieści się w zapisach planu zagospodarowania.

W wydziale nie ma jednak nie tylko wniosku o pozwolenie na budowę, ale także dokumentów zezwalających na ustawienie kontenerów. Na jednym z nich umieszczona jest także reklama osiedla zrealizowanego przez dewelopera w Brzeźnie.

- Kontenery stoją na działce bez zgłoszenia i pozwolenia. Przekazaliśmy już sprawę do nadzoru budowlanego - zapewnia Duch.
Czy śledzisz serwisy ogłoszeniowe w zakresie nieruchomości w okolicy twojego miejsca zamieszkania?
21%

tak, ale sprawdzam głównie ceny mieszkań w mojej okolicy

31%

tak, regularnie przeglądam, by sprawdzić czy planowane są jakieś nowe inwestycje

17%

nie, wystarczą mi jedynie oficjalne zapowiedzi deweloperów

31%

nie, nie interesuje się rynkiem nieruchomości i tym, co może powstać w mojej okolicy

zakończona

łącznie głosów: 269