Obchody na Westerplatte. Zgrzyt z apelem poległych

1 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
Obchody 78. Rocznicy Wybuchu II wojny św. na Westerplatte

Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska na Westerplatte odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Beata Szydło oraz kilku ministrów. Podczas tegorocznych przemówień nie zabrakło mocnych stwierdzeń dotyczących obecnej sytuacji politycznej. Pomimo sprzeciwu władz Gdańska, oficer Marynarki Wojennej odczytał tzw. apel smoleński.Poranne obchody rocznicy wybuchu najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości odbywają się w symbolicznym miejscu jej rozpoczęcia już od 18 lat. Pierwsza taka uroczystość została zorganizowana z inicjatywy władz Gdańska 1 września 1999 roku.

Przez wiele następnych lat, rokrocznie brali w nich udział żyjący obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Ostatni z nich, mjr Ignacy Skworon - który odpierał ataki Niemców na Wartownię nr 2 - zmarł 5 sierpnia 2012 roku.

Podobnie jak każdego roku, piątkowe obchody rozpoczęły dźwięki syreny alarmowej, która zawyła punktualnie o godz. 4:45. To właśnie o tej porze załoga niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein oddała z wielkokalibrowych dział pierwsze salwy w kierunku polskich żołnierzy stacjonujących na gdańskim półwyspie.

Liczna delegacja władzy centralnej

Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża zebrali się przedstawiciele władz lokalnych i Kościoła, najwyżsi dowódcy sił zbrojnych, kombatanci i weterani II wojny światowej - w tym delegacja ze Szkocji - żołnierze, rodziny westerplatczyków, harcerze, grupa kilkuset gdańszczan, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych.


Na trybunie honorowej zasiedli m.in. premier Beata Szydło oraz członkowie jej gabinetu: minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister edukacji narodowej Anna Zalewska, także marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i posłowie reprezentujący różne barwy partyjne.

Odwołania do bieżącej polityki

Zebrani na Westerplatte wysłuchali czterech przemówień, wygłoszonych kolejno przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, szefa BBN-u - odczytującego list prezydenta RP Andrzeja Dudy - panią premier oraz ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Oprócz oddania hołdu ofiarom II wojny światowej, w przemówieniach pojawiły się również dosadne sformułowania, dotyczące bieżącej sytuacji politycznej w naszym kraju.

Zarówno premier Szydło, jak i prezydent Adamowicz, powołali się w swoich przemowach na słynny cytat, wygłoszony przez papieża Jana Pawła II na Westerplatte w czerwcu 1987 roku: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte". Oboje użyli go do poparcia swoich twierdzeń, ale ich treść była skrajnie różna.

Prezes Rady Ministrów skomentowała konflikt, który od kilkunastu miesięcy toczy się między jej rządem i władzami Unii Europejskiej. Podkreśliła słuszność prowadzonej przez siebie polityki na arenie europejskiej i zapowiedziała, że nie ugnie się pod żadnymi naciskami.

- Wartości, którymi podczas wojny kierowali się Polacy, legły u podstaw procesu jednoczenia się kontynentu (...). Dlatego w dobie, kiedy w Europie rodzą się różne partykularyzmy, Polska ma moralne prawo upominać się o te wartości. Ma obowiązek stać na straży solidarności, jedności i równych praw wszystkich państw. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której niektórzy europejscy przywódcy ulegną pokusie, aby z innymi rozmawiać z pozycji siły (...). Tylko w zjednoczonej i zachowującej podmiotowość państw członkowskich Europie, narody europejskie mogą skutecznie bronić swoich interesów. W Europie potrzebna jest teraz solidarność, a Polska jest krajem solidarnym, bezpiecznym, praworządnym i demokratycznym (...). Europa stoi dziś w obliczu niepokoju i destabilizacji. Dlatego nie możemy zdezerterować - mówiła premier Szydło.
Natomiast prezydent Gdańska wyraził sprzeciw wobec polityki rządu PIS, która jego zdaniem zagraża nie tylko praworządności i swobodom obywatelskim, ale również obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej.

- Po raz kolejny musimy z całą mocą powtórzyć, że Polska może być bezpieczna tylko w zjednoczonej Europie. Dlatego każda próba osłabienia naszych związków z Europą, wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej, jest sprzeczne nie tylko z polską racja stanu, lecz jest rozłożonym na raty politycznym samobójstwem. Ale na tym nie wyczerpuje się przesłanie, którego symbolem jest Westerplatte (...). Po kilkudziesięciu latach, Westerplatte polskich obywateli to obrona najbardziej zagrożonych wartości: konstytucji i wolności, solidarności ze słabszymi, rządów prawa i niezawisłości sądów - powiedział prezydent Adamowicz.
Apel smoleński mimo sprzeciwu władz Gdańska

Pod koniec uroczystości doszło do pewnego zgrzytu. Prowadzący poranne obchody zapowiedział wejście na trybunę harcmistrza ZHP, który miał odczytać apel poległych. Zamiast niego pojawił się jednak oficer Marynarki Wojennej, który oprócz ofiar II wojny światowej, przywołał w apelu również ofiary katastrofy lotniczej, do której doszło w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem.

Dzień wcześniej władze Gdańska poinformowały w komunikacie prasowym, że pomimo nacisków ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, nie wyrażają zgody na odczytanie tzw. apelu smoleńskiego. Podkreślono, że ofiary katastrofy lotu Tu-154 nie mają nic wspólnego z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej. Decyzja ta miała zostać skonsultowana z lokalnym środowiskiem kombatantów.

Złożona przez włodarzy miasta propozycja dotycząca wspomnienia podczas obchodów jedynie prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego miała zostać odrzucona przez przedstawicieli MON. W piątkowy poranek i tak udało im się postawić na swoim.

Jak twierdzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, oficer zablokował w ostatniej chwili harcmistrza ZHP, gdy ten miał odczytać taką wersję apelu. Wtedy na mównicę wszedł oficer Marynarki Wojennej i odczytał jego pełną wersję.
Oficer zatrzymuje harcerza

Moment, gdy oficer nie dopuszcza harcerza do odczytania skróconej wersji apelu poległych.Wiele imprez związanych z rocznicą wybuchu wojny

Poranne obchody pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża to niejedyne wydarzenia, dzięki którym zostanie upamiętniona 78. rocznica wybuchu II wojny światowej.

O godz. 9:00 w Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarta czasowa wystawa pod nazwą "Westerplatte w 7 odsłonach". Zostanie na niej zaprezentowanych ok. 200 zabytkowych przedmiotów, który wydobyto podczas ubiegłorocznych badań archeologicznych na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Wszystkie eksponaty są związane bezpośrednio z bohaterską obroną Polaków przed niemieckim atakiem na początku września 1939 roku. Zostaną one pogrupowane w siedmiu tematycznych odsłonach, które odpowiadają dramatowi siedmiodniowych walk. Wystawa będzie prezentowana do 15 marca 2018 w sali wystaw czasowych gmachu przy pl. Bartoszewskiego 1.

O godzinie 12, pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp pomnika.

Natomiast o godz. 19:00 rozpocznie się II Koncert Niepodległości Westerplatte. Muzyczne wydarzenie odbędzie się pod zadaszonym namiotem przy ul. mjr. H. Sucharskiego, tuż obok plaży na półwyspie. Koncert zostanie w całości poświęcony młodzieży walczącej o niepodległość naszego kraju.

Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki "Wał", Edmunda Szamlewskiego, Ignacego Zatorskiego, Ignacego Pokrzywki, którzy samotnie odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte o świcie 1 września 1939 roku.

Na repertuar II Koncertu Niepodległości Westerplatte składają się przede wszystkim współczesne aranżacje pieśni patriotycznych. W kompozycjach współistnieją i przenikają się wzajemnie różne gatunki muzyczne, jak m.in. jazz, rock, blues, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana, a nawet odgłosy natury czy nagrania archiwalne.

Salwa honorowa podczas obchodów na Westerplatte
Czy brałeś kiedyś udział w obchodach na Westerplatte?
13%

tak, wiele razy

14%

tak, jeden raz

40%

nie, ale być może kiedyś jeszcze wezmę

33%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 2085