stat

Korki wokół Forum Gdańsk potrwają co najmniej do jesieni

3 lipca 2017, 6:00
Maciej Naskręt

Pod koniec czerwca miały skończyć się korki w centrum Gdańska - między Błędnikiem a Huciskiem. Nic z tego. Budowa węzła przesiadkowego przy Forum Gdańsk, która spotęgowała ruch, potrwa kilka miesięcy dłużej. Sprawdzamy też plany co do ul. 3 Maja.Przypomnijmy, że od soboty 21 stycznia tramwaje jadą na Łostowice i Chełm objazdem przez ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska i Hucisko zobacz na mapie Gdańska. Tak duża zmiana spowodowała, że drogowcy musieli zmienić programy świateł na głównych skrzyżowaniach w centrum, co praktycznie od razu przełożyło się na duże codzienne korki.

W skrócie: wydłużono "zielone" światło dla tramwajów skręcających z Wałów Jagiellońskich w kierunku Siedlec zobacz na mapie Gdańska, jak i w drugą stronę. Zrobiono to kosztem kierowców jadących od dworca w kierunku Oruni. Podobnie postąpiono u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. 3 Maja. Inżynierowie ruchu uprzywilejowali komunikację miejską kosztem transportu indywidualnego.

W efekcie rano są problemy z przejechaniem samochodem Trasy W-Z od strony Chełmu do centrum. Natomiast po południu stoi główna arteria od Błędnika do Huciska, gdzie przejazd zajmuje nawet 20 minut. Podobnie zakorkowana jest wtedy równoległa ul. 3 Maja.

Według informacji z początku roku, utrudnienia miały potrwać 6 miesięcy. Mamy początek lipca i nadal jedziemy w korkach - ruch nie wrócił do normy. Postanowiliśmy o przyczyny zapytać generalnego wykonawcę infrastruktury wokół Forum Gdańsk, czyli firmę Doraco.

- Przywrócenie ruchu tramwajowego na tym wiadukcie planowaliśmy na lipiec br. Niestety w trakcie realizacji prac okazało się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, związanych z zabezpieczeniem i uszczelnieniem styku płyty wiaduktu z przyczółkiem wschodnim, a także wymiana istniejącego rozjazdu tramwajowego na nowy, który nie był przewidziany w kontrakcie - mówi Wojciech Bróż z Doraco.
Z tego względu przywrócenie ruchu tramwajowego na wiadukcie AK nastąpi najprawdopodobniej na przełomie września i października 2017 roku. Dopiero wtedy kierowcy mogą spodziewać się mniejszych korków w centrum Gdańska.

Kiedy otwarcie całego węzła przesiadkowego?

- Tak jak dotychczas informowaliśmy, cały węzeł przesiadkowy na istniejącym, modernizowanym obecnie wiadukcie na al. Armii Krajowej w docelowym kształcie zostanie udostępniony mieszkańcom Gdańska wraz z otwarciem kompleksu Forum Gdańsk - dodaje Bróż.
Ul. 3 Maja jako objazd korków i też rozkopana

Kierowcy niejednokrotnie, by zyskać czasie, jadą też ul. 3 Maja. Niestety tam też są korki, choć początkowo można było odnieść wrażenie, że prace potrwają krócej.

- Pierwszy etap prac w obrębie ulic 3 Maja i Rogaczewskiego, który rozpoczął się na początku marca, przebiegał zgodnie z harmonogramem, jednak po nim wprowadzane były kolejne zmiany w tymczasowej organizacji ruchu na tym obszarze - wyjaśnia Wojciech Broż.
Przypomnijmy, że najnowsza zmiana została wprowadzona w ubiegły piątek, 23 czerwca - ruch kołowy z jednego pasa w kierunku od Urzędu Miejskiego do al. Armii Krajowej został przeniesiony na pas, po którym wcześniej kierowcy poruszali się w kierunku przeciwnym.

- W najbliższym czasie w obrębie ulicy 3 Maja i al. Armii Krajowej będą jeszcze następowały drobne korekty w organizacji ruchu. Będą one polegały na zamykaniu fragmentów pasów ruchu i przekierowywaniu pojazdów kołowych na inne, aby zachować płynność komunikacji. Możliwe są też miejscowe zwężenia na wybranych pasach - podkreśla Broż.
Na przełom sierpnia i września zaplanowane jest wykonanie warstwy ścieralnej, które zakończy prace asfaltowe na tym obszarze inwestycji.

Zatem kierowców nie czekają przyjemne wakacje za kierownicą samochodów, ale warto uzbroić się w cierpliwość.
Czy korki w centrum Gdańska są dla ciebie problemem?
49%

tak, codziennie tracę w nich cenne minuty

14%

tak, ale przywykłem do tych zatorów

16%

nie, ale trzeba promować komunikację miejską

21%

nie, nie jeżdżę tamtędy

łącznie głosów: 725