Dużo testów na Pomorzu, ale badamy też inne województwa

19 listopada 2020, 16:00
Ewa Palińska
W województwie pomorskim udało się wypracować sprawnie działający system poboru wymazów, co bez wątpienia przekłada się na wysoką liczbę wykonywanych testów. Więcej zdjęć (3)

W województwie pomorskim udało się wypracować sprawnie działający system poboru wymazów, co bez wątpienia przekłada się na wysoką liczbę wykonywanych testów.

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

W województwie pomorskim udało się wypracować sprawnie działający system poboru wymazów, co bez wątpienia przekłada się na wysoką liczbę wykonywanych testów.

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

COVID-19 - pomorskie laboratoria nie zwalniają tempa - nasze województwo pod względem przeprowadzanych testów niezmiennie znajduje się w krajowej czołówce. Ten wysoki wskaźnik testowania, wbrew wcześniejszym obawom, nie sprawił, że krzywa zakażeń się wznosi. Przeciwnie - dobowa liczba nowych przypadków pozostaje na względnie stałym poziomie i wynosi ok. 1,4 tys. zakażeń na dobę. Może być to wynikiem tego, że laboratoria komercyjne z Pomorza wykonują badania na zlecenie innych województw i - co się z tym wiąże - liczba wykonanych testów wzrasta u nas, ale pozytywne wyniki są raportowane zgodnie z miejscem zamieszkania osób badanych.Województwo Pomorskie od wybuchu pandemii zajmowało wysoką pozycję, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych testów. Obecnie wykonuje się ich nawet przeszło 8,5 tys. na dobę.

W województwie pomorskim działa 28 laboratoriów wykonujących badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. To aż 1/10 w skali kraju, ale warto przypomnieć, że badają one nie tylko próbki z naszego, ale też z innych województw. Do puli wykonanych testów wliczane są więc te, zamówione np. przez województwo śląskie czy inne. Wyniki dodatnie są natomiast raportowane tam, skąd próbki pochodzą. Jeśli zatem, hipotetycznie, do komercyjnego laboratorium w Gdańsku trafią próbki z Katowic, laboratorium wykaże je w liczbie wykonanych testów. Ich wyniki dodatnie będą natomiast zasilały tabelki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Test na koronawirusa - Gdańsk Gdynia SopotOznacza to, że przeliczanie liczby wykonanych w województwie pomorskim testów na 100 tys. jego mieszkańców, co niejednokrotnie próbuje się robić, jest całkowicie niemiarodajne, bo przecież w puli znajdują się też próbki pobrane od osób mieszkających poza naszym województwem.

Koronawirus Gdańsk-Gdynia-Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście.Pomorskie laboratoria wykonują też badania na zlecenia innych województw. Więcej zdjęć (3)

Pomorskie laboratoria wykonują też badania na zlecenia innych województw.

graf. Trojmiasto.pl

Pomorskie laboratoria wykonują też badania na zlecenia innych województw.

graf. Trojmiasto.pl

Nie zmienia to jednak faktu, że na Pomorzu pobiera się rekordowo dużo wymazów. Po części jest to spowodowane tym, że lekarze POZ coraz chętniej i częściej wystawiają skierowania na testy PCR.

Drugą, niezwykle istotną kwestią jest fakt, że w województwie pomorskim udało się tak dobrze dopracować logistykę poboru wymazów, że testowanie nawet przeszło 8,5 tys. osób w ciągu doby nie stanowi problemu - pobrania te przebiegają sprawnie oraz bezproblemowo.

- To wspólna praca wojewody pomorskiego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które obsługuje część punktów testowych. W niewielu województwach w Polsce udało się wypracować tak sprawnie działający system testowania - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Testy w województwie pomorskim wykonuje się przy szpitalach, w Centrach Testowych drive i walk thru zarządzanych przez UCK oraz przez karetki wymazowe. Miejsc i możliwości wykonania testu jest więc sporo.

Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?  • z podejrzeniem koronawirusa powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego - telefonicznie skontaktować się z przychodnią. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590.
  • chcesz sam wykonać testy na covid znajdź punkt blisko siebie Punkty pobrań - testy na koronawirus (covid)
Czy jesteś przygotowany(a) na ewentualność pozostania w izolacji?
18%

tak, mam zapasy jedzenia, środków higienicznych i wszystkiego, co będzie mi trzeba

39%

raczej tak, choć o zakup pojedynczych rzeczy pewnie musiał(a)bym kogoś poprosić

8%

nie, ale rozważam taką opcję

35%

nie i na razie o tym nie myślę

zakończona

łącznie głosów: 1133