Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 stworzono w Gdyni

11 maja 2020, 13:15
FK
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zjawisko: chętni na koronawirusa

Zespół polskich naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, złożony m.in. z lekarzy i epidemiologów, opracował pierwsze na świecie narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko zgonu w sytuacji zakażenia koronawirusem. Kalkulator analizuje wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej i jest ogólnodostępny - został umieszczony w internecie.Kalkulator ryzyka zgonu z powodu COVID-19 jest dziełem zespołu Vika, w skład którego wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy. Zespół w 2019 roku powołało do życia trzech ekspertów: Łukasza Osowskiego - współtwórcę syntezatora mowy IVONA, Tomasza Noińskiego - współtwórcę asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr. n. med. Piotra Wiśniewskiego, pracownika naukowego GUMed. Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: "Milion lat zdrowia więcej w Polsce". Obecnie zespół pracuje nad aplikacją zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić.

Jednym z dokonań zespołu jest również wyjątkowy kalkulator - pierwsze na świecie narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko zgonu w sytuacji zakażenia koronawirusem.

- Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny - najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19 - mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora. - Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość - dodaje.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście- Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych - dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Zespół naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni na bieżąco bada publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19.
Czy śledzisz doniesienia medialne związane z epidemią koronawirusa?
40%

tak, staram się być na bieżąco

25%

przelotnie - chcę wiedzieć, co się dzieje, ale nie zagłębiam się w temat

28%

coraz mniej - ten temat zaczyna mnie nudzić

7%

nie, bo ten temat mnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 4460

FK