Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom

5 kwietnia 2020, 9:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańszczanin skonstruował respirator "ostatniej szansy"

Liczba osób zakażonych koronawirusem systematycznie rośnie. W tym trudnym czasie warto szczególną opieką otoczyć seniorów, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mieszkańcy Trójmiasta nie zostawiają ich bez pomocy, oferując zrobienie zakupów czy dostarczenie posiłków. Osoby starsze nie zawsze mają jednak dostęp do takich informacji, dlatego jeśli mamy w sąsiedztwie kogoś, kto może potrzebować pomocy, nie miejmy oporów przed uświadomieniem tego, gdzie może zwrócić się po wsparcie.W czasie epidemii, w trosce o własne bezpieczeństwo, seniorzy nie powinni wychodzić z domu. Aby mogli bez przeszkód odbyć samokwarantannę, z pomocą ruszyło wiele firm i wolontariuszy. Postarajmy się, aby informacja na temat prezentowanych poniżej inicjatyw, dotarła do zainteresowanych. Warto również wesprzeć je finansowo, bo choć w większości przypadków wolontariusze pracują charytatywnie, to ich działalność generuje koszty.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystkie informacje na temat COVID-19 w TrójmieścieWidzialna Ręka Trójmiasto - zakupy z dostawą do domuWidzialna Ręka Trójmiasto to drużyna wolontariuszy, którzy gotowi są nieść pomoc potrzebującym w okresie stanu epidemicznego w Polsce. Aktualnie świadczą pomoc w zrobieniu i dostarczeniu zakupów nie tylko osobom starszym, ale i tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuścić domu.

Aby złożyć zamówienie na tego rodzaju pomoc, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 58 555 53 00 w godzinach od 8 do 18. Koordynator robi zamówienie i przekazuje łączną kwotę zakupów. Wolontariusz robi i/lub odbiera zakupy ze sklepu, a następnie dostarcza je seniorowi, najczęściej już następnego wieczora. Płatności za zakupy senior dokonuje po ustaniu stanu epidemicznego w Polsce lub wcześniej, zdalnie, z pomocą rodziny (przelewem, blikiem).

Z prowadzeniem tego rodzaju działalności wiążą się oczywiście koszty - trzeba np. opłacić transport zakupów. Jeśli mielibyście ochotę dorzucić swoją cegiełkę, na jednym z portali crowdfoundingowych prowadzona jest zbiórka na ten cel. Szczegółowy opis akcji znajduje się na stronie dobronosze.pl.

Seniorzy nie chcą siedzieć w domach. "Doskwiera im samotność"Darmowa pomoc od czytelników Trojmiasto.plWyprowadzą psa, przyniosą zakupy bądź ciepły posiłek, pomogą w szukaniu pracy czy w opiece nad osobą niepełnosprawną - czytelnicy Trojmiasto.pl nie zamierzają pozostawić potrzebujących bez pomocy. W naszym katalogu systematycznie pojawiają się nowe ogłoszenia od osób, które gotowe są nieść pomoc zupełnie bezinteresownie.#PosiłekZaWysiłek - akcja finansowana przez przedsiębiorcówAkcja #PosiłekZaWysiłek ma podwójne znaczenie: pozwoli zachować miejsca pracy gdańskich kucharzy, a jednocześnie pokazuje wdzięczność i uznanie pracownikom służby zdrowia. Wspiera także najbardziej narażonych na zakażenie wirusem - seniorów, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Pracownikom ochrony zdrowia chcemy zapewnić ciepły, dwudaniowy posiłek, aby mieli siłę codziennie stawać do wielogodzinnej i niezmiernie trudnej walki z pandemią koronawirusa - informują organizatorzy akcji. - Chcemy zapewnić ciepły posiłek także seniorom, których codzienność stała się jeszcze trudniejsza niż dotąd.
Miesięczny, dwudaniowy posiłek dla jednej osoby, to koszt 540 zł brutto z dowozem. Pracowników personelu medycznego oraz seniorów są tysiące. Dlatego zasięg akcji uzależniony jest od hojności darczyńców.

Pierwsze posiłki w ramach akcji mają zostać wydane już w przyszłym tygodniu. Na chwilę obecną organizatorzy zwracają się z prośbą o finansowe wsparcie głównie do przedsiębiorców. W zamian oferują szereg korzyści, głównie o znaczeniu promocyjnym.

Akcja #PosiłekzaWysiłek komunikowania szeroko będzie w kampaniach w social mediach inicjatorów akcji: Pracodawców Pomorza, Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego oraz AmberEXPO, a także w mediach tradycyjnych. Inicjatorzy akcji wyślą także mailing wszystkich swoich partnerów w regionie oraz kraju, w którym zostaną wymienione firmy wspierające.

Szczegółowych informacji na temat włączenia się do akcji udziela Alicja Skonieczna (tel. 513 279 358, e-mail: a.skonieczna@gfrg.gda.pl).

#niesiemyposiłki - akcja finansowana również przez osoby prywatneNa podobnej zasadzie, jak wspomniana wcześniej inicjatywa #PosiłekZaWysiłek działa akcja analogiczna, #niesiemyposiłki. Różnica jest taka, że w tym przypadku pieniądze zbierane są poprzez portal crowdfundingowy, więc wesprzeć ten szczytny cel może każdy, kto będzie miał taką ochotę.

Tomasz Deker oraz szef kuchni Adam Woźniak, we współpracy z gdańskim MOPR'em oraz z lokalnymi firmami, ruszają z przygotowywaniem posiłków dla seniorów, ale także tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

- Przygotujemy pełnowartościowy posiłek i dostarczymy go pod same drzwi, wszystko oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa - zapewniają organizatorzy akcji. - Zaczynamy od Oliwy i Przymorza, ale mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zaniesiemy posiłki jeszcze dalej!
Będzie to posiłek niezwykły, bo przygotowany przez mistrzów - Tomasz Deker ma tytuł mistrza świata w cukiernictwie, a Adam Woźniak jest utytułowanym szefem kuchni i reprezentantem polskiej kadry narodowej kucharzy.

Wesprzeć akcję można nie tylko wykonując przelew, ale też odwiedzając Tu Można Marzyć by Tomasz Deker w gdańskiej Oliwie oraz na Przymorzu piekarnię Bakery by Tomasz Deker - w tych miejscach można "zawiesić" posiłek, czyli wpłacić 25 zł lub dowolną wielokrotność tej kwoty i dołączyć do wspólnego pomagania.

Wszelkie informacje na temat współpracy, pomocy i szczegółów włączenia się do akcji przez firmy można uzyskać pod numerem tel: 505 461 977 oraz kierując zapytanie drogą mailową na adres e-mail: kawiarnia@tomaszdeker.com.
Czy w twoim najbliższym otoczeniu jest osoba starsza, która potrzebuje pomocy?
41%

tak

30%

nie

29%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 286