Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom

5 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska
To dla seniorów trudny czas, bo z bliskimi widują się najczęściej jedynie przez okienną szybę. Więcej zdjęć (1)

To dla seniorów trudny czas, bo z bliskimi widują się najczęściej jedynie przez okienną szybę.

fot. lopolo/123rf.com

To dla seniorów trudny czas, bo z bliskimi widują się najczęściej jedynie przez okienną szybę.

fot. lopolo/123rf.com

Liczba osób zakażonych koronawirusem systematycznie rośnie. W tym trudnym czasie warto szczególną opieką otoczyć seniorów, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mieszkańcy Trójmiasta nie zostawiają ich bez pomocy, oferując zrobienie zakupów czy dostarczenie posiłków. Osoby starsze nie zawsze mają jednak dostęp do takich informacji, dlatego jeśli mamy w sąsiedztwie kogoś, kto może potrzebować pomocy, nie miejmy oporów przed uświadomieniem tego, gdzie może zwrócić się po wsparcie.W czasie epidemii, w trosce o własne bezpieczeństwo, seniorzy nie powinni wychodzić z domu. Aby mogli bez przeszkód odbyć samokwarantannę, z pomocą ruszyło wiele firm i wolontariuszy. Postarajmy się, aby informacja na temat prezentowanych poniżej inicjatyw, dotarła do zainteresowanych. Warto również wesprzeć je finansowo, bo choć w większości przypadków wolontariusze pracują charytatywnie, to ich działalność generuje koszty.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystkie informacje na temat COVID-19 w TrójmieścieWidzialna Ręka Trójmiasto - zakupy z dostawą do domuWidzialna Ręka Trójmiasto to drużyna wolontariuszy, którzy gotowi są nieść pomoc potrzebującym w okresie stanu epidemicznego w Polsce. Aktualnie świadczą pomoc w zrobieniu i dostarczeniu zakupów nie tylko osobom starszym, ale i tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuścić domu.

Aby złożyć zamówienie na tego rodzaju pomoc, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 58 555 53 00 w godzinach od 8 do 18. Koordynator robi zamówienie i przekazuje łączną kwotę zakupów. Wolontariusz robi i/lub odbiera zakupy ze sklepu, a następnie dostarcza je seniorowi, najczęściej już następnego wieczora. Płatności za zakupy senior dokonuje po ustaniu stanu epidemicznego w Polsce lub wcześniej, zdalnie, z pomocą rodziny (przelewem, blikiem).

Z prowadzeniem tego rodzaju działalności wiążą się oczywiście koszty - trzeba np. opłacić transport zakupów. Jeśli mielibyście ochotę dorzucić swoją cegiełkę, na jednym z portali crowdfoundingowych prowadzona jest zbiórka na ten cel. Szczegółowy opis akcji znajduje się na stronie dobronosze.pl.

Seniorzy nie chcą siedzieć w domach. "Doskwiera im samotność"Darmowa pomoc od czytelników Trojmiasto.plWyprowadzą psa, przyniosą zakupy bądź ciepły posiłek, pomogą w szukaniu pracy czy w opiece nad osobą niepełnosprawną - czytelnicy Trojmiasto.pl nie zamierzają pozostawić potrzebujących bez pomocy. W naszym katalogu systematycznie pojawiają się nowe ogłoszenia od osób, które gotowe są nieść pomoc zupełnie bezinteresownie.#PosiłekZaWysiłek - akcja finansowana przez przedsiębiorcówAkcja #PosiłekZaWysiłek ma podwójne znaczenie: pozwoli zachować miejsca pracy gdańskich kucharzy, a jednocześnie pokazuje wdzięczność i uznanie pracownikom służby zdrowia. Wspiera także najbardziej narażonych na zakażenie wirusem - seniorów, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Pracownikom ochrony zdrowia chcemy zapewnić ciepły, dwudaniowy posiłek, aby mieli siłę codziennie stawać do wielogodzinnej i niezmiernie trudnej walki z pandemią koronawirusa - informują organizatorzy akcji. - Chcemy zapewnić ciepły posiłek także seniorom, których codzienność stała się jeszcze trudniejsza niż dotąd.
Miesięczny, dwudaniowy posiłek dla jednej osoby, to koszt 540 zł brutto z dowozem. Pracowników personelu medycznego oraz seniorów są tysiące. Dlatego zasięg akcji uzależniony jest od hojności darczyńców.

Pierwsze posiłki w ramach akcji mają zostać wydane już w przyszłym tygodniu. Na chwilę obecną organizatorzy zwracają się z prośbą o finansowe wsparcie głównie do przedsiębiorców. W zamian oferują szereg korzyści, głównie o znaczeniu promocyjnym.

Akcja #PosiłekzaWysiłek komunikowania szeroko będzie w kampaniach w social mediach inicjatorów akcji: Pracodawców Pomorza, Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego oraz AmberEXPO, a także w mediach tradycyjnych. Inicjatorzy akcji wyślą także mailing wszystkich swoich partnerów w regionie oraz kraju, w którym zostaną wymienione firmy wspierające.

Szczegółowych informacji na temat włączenia się do akcji udziela Alicja Skonieczna (tel. 513 279 358, e-mail: a.skonieczna@gfrg.gda.pl).

#niesiemyposiłki - akcja finansowana również przez osoby prywatneNa podobnej zasadzie, jak wspomniana wcześniej inicjatywa #PosiłekZaWysiłek działa akcja analogiczna, #niesiemyposiłki. Różnica jest taka, że w tym przypadku pieniądze zbierane są poprzez portal crowdfundingowy, więc wesprzeć ten szczytny cel może każdy, kto będzie miał taką ochotę.

Tomasz Deker oraz szef kuchni Adam Woźniak, we współpracy z gdańskim MOPR'em oraz z lokalnymi firmami, ruszają z przygotowywaniem posiłków dla seniorów, ale także tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

- Przygotujemy pełnowartościowy posiłek i dostarczymy go pod same drzwi, wszystko oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa - zapewniają organizatorzy akcji. - Zaczynamy od Oliwy i Przymorza, ale mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zaniesiemy posiłki jeszcze dalej!
Będzie to posiłek niezwykły, bo przygotowany przez mistrzów - Tomasz Deker ma tytuł mistrza świata w cukiernictwie, a Adam Woźniak jest utytułowanym szefem kuchni i reprezentantem polskiej kadry narodowej kucharzy.

Wesprzeć akcję można nie tylko wykonując przelew, ale też odwiedzając Tu Można Marzyć by Tomasz Deker w gdańskiej Oliwie oraz na Przymorzu piekarnię Bakery by Tomasz Deker - w tych miejscach można "zawiesić" posiłek, czyli wpłacić 25 zł lub dowolną wielokrotność tej kwoty i dołączyć do wspólnego pomagania.

Wszelkie informacje na temat współpracy, pomocy i szczegółów włączenia się do akcji przez firmy można uzyskać pod numerem tel: 505 461 977 oraz kierując zapytanie drogą mailową na adres e-mail: kawiarnia@tomaszdeker.com.
Czy w twoim najbliższym otoczeniu jest osoba starsza, która potrzebuje pomocy?
41%

tak

30%

nie

29%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 286

Opinie (91) 2 zablokowane

 • (7)

  A ja widzę seniorki nic sobie z wirusa nie robią, przykład moja sąsiadka... zakupy przynosi jej syn a ona i tak chodzi po osiedlu po sklepach, po 1 bułeczke, po pomodorka... spotyka się z koleżankami na spacerki, potem zaprasza je do domu na kawusie... no ręce opadają!!!!

  • 64 9

  • To samo plus pies

   Zobaczymy xd

   • 1 0

  • kłamiesz ,kłamiesz , kłamiesz

   • 2 10

  • Mam za sąsiadkę starszą samotną panią

   parę razy proponowałem, że jak coś trzeba ze sklepu to się przejdę, bo teraz wychodzenie jest niezbyt bezpieczne, ale ona uparcie "bardzo dziękuję, nie trzeba" i sama chodzi. I co poradzić?

   • 16 1

  • zastawcie seniorów czy to jedyna grupa społeczna (1)

   Oni i tak Mają wylane na wirusa

   • 2 1

   • Oni mogą mieć wylane ale przez swoje zachowanie narażają nas wszystkich!

    • 0 2

  • Ku..a co Ty śledzisz ludzi?

   • 2 0

  • Ona niedługo będzie zakopana w skrzynce a ksiądz zarobi krocie!!!

   • 0 0

 • robię zakupy mojej sąsiadce (3)

  ma wnuki ale oni niczym się nie przejmują, bezstresowo wychowani, pokolenie róbta co chceta. nie wiem co z nich będzie,

  • 35 8

  • Nie pochwalam zachowania jej wnuków. (2)

   Ale przestań pier..lic farmazony o pokoleniu Róbta Co Chceta. Powtarzasz i**otyczne banały prawackich pustakow nie rozumiejąc w ogóle co Owsiak miał na mysli rzucając to hasło.

   • 16 16

   • czy ktoś tu pisał coś o Owsiaku. wyluzuj. (1)

    • 8 10

    • Ale to Owsiak ze 20 lat temu rzucił to hasło i nie miało ono oznaczać anarchii,bezprawia

     i samowoli. A prawackie tłumoki lubią czepiać sie tego zawołania owsiakowego gdy młodzież zle postępuje.

     • 7 1

 • dziwi mnie postępowanie władz Sopotu. (3)

  mieszka tam wielu seniorów a nie mogą liczyć na żadną pomoc władz miasta.

  • 24 3

  • seniorzy to najbardziej roszczeniowa grupa, nikt ich tak naprawdę niechce bo nie ma znich korzyści poza głosami w wyborach

   • 5 6

  • Sopot też pomaga ale ten portal o tym nie napisał

   Sopot prowadzi różne akcje aby pomóc seniorom w tym trudnym czasie: Zakupy na telefon dla seniorów, dostarczanie leków i zakupów przez wolontariuszy, pomoc psychologa na telefon, posiłki do domu itp. Wszystkie informacje

   Sopot prowadzi różne akcje aby pomóc seniorom w tym trudnym czasie: Zakupy na telefon dla seniorów, dostarczanie leków i zakupów przez wolontariuszy, pomoc psychologa na telefon, posiłki do domu itp. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie sopot.pl oraz mopssopot.pl. Na klatkach wiszą plakaty z numerami telefonów. Informacje znalazły się też w biuletynie miejskim "Przepis na Sopot", który był roznoszony po klatach.

   • 6 0

  • dokładnie tak...
   Blue alert drodzy włodarze Sopotu to nie jest opcja dla seniora, oni sobie nie ściągną apki.
   Także nie uprawiajcie marketingu politycznego w czasie zarazy, stwórzcie narzędzia do realnej pomocy.

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.