Koronawirus. Zamknięto sanatoria w Sopocie

22 marca 2020, 9:00
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Naukowiec z Gdańska bada, jak infekcje wpływają na COVID-19

Sanatoria na terenie Sopotu zawiesiły swoja działalność. Nie będą udzielać żadnych świadczeń, w tym ambulatoryjnych. To efekt ogłoszenia w piątek stanu epidemicznego na terenie całego kraju. Kuracjusze sopockich sanatoriów otrzymali nakaz ich opuszczenia do najbliższego poniedziałku. W razie potrzeby zostaną one wykorzystane jako miejsca odbywania kwarantanny.Sopot to nie tylko jeden z najpopularniejszych w Polsce kurortów nadmorskich, ale także nie mniej popularne uzdrowisko, w którym funkcjonuje wiele sanatoriów. Każdego roku przybywają do nich tysiące kuracjuszy z kraju i zagranicy, aby podreperować swoje zdrowie. Nasycone jodem powietrze, bliskość terenów leśnych czy solanka ze źródła św. Wojciecha, czyli naturalna woda wysokozmineralizowana (chlorowo-sodowo-jodkowo-bromkowa) sprawiają, że to idealne miejsce do prowadzenia działalności leczniczo-rehabilitacyjnej.

W związku z ogłoszeniem przez rząd w piątek stanu epidemii na terenie całego kraju, władze Sopotu zwołały dzień później posiedzenie sztabu kryzysowego. Jednym z punktów obrad była decyzja o zamknięciu do odwołania wszystkich sanatoriów, funkcjonujących na terenie miasta.

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, sopockie sanatoria zawieszają działalność. Placówki nie będą udzielać żadnych świadczeń, także tych ambulatoryjnych. Zabiegi zwieszono w trybie natychmiastowym - informuje Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.
Przebywający w sanatoriach kuracjusze mają obowiązek opuścić je do najbliższego poniedziałku.

- Kuracjusze już otrzymali informację o konieczności opuszczenia sanatoriów. W miarę możliwości muszą wyjechać do poniedziałku włącznie. Jednocześnie pracownicy placówek będą udzielać kuracjuszom wszelkiej pomocy, która przyczyni się do ich bezpiecznego i sprawnego powrotu do domu - uzupełnia Izabela Heidrich.
Niewykluczone, że lada dzień sopockie sanatoria znów zaczną funkcjonować, choć już w zupełnie innym celu. Zgodnie z wydaną wcześniej decyzją przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, placówki te zostały wyznaczone do wykorzystania w razie zapotrzebowania jako miejsca kwarantanny.
Czy kiedykolwiek korzystałeś z pobytu w sanatorium?
22%

tak, wiele razy

16%

tak, ale tylko raz

62%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1388