Koronawirus. Zmiany w trójmiejskiej komunikacji miejskiej

24 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
szym
Trójmiejscy przewoźnicy zapowiadają kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Więcej zdjęć (1)

Trójmiejscy przewoźnicy zapowiadają kolejne zmiany w komunikacji miejskiej.

fot. Paweł Marcinko/KFP, Anna Rezulak/KFP, mat pras.

Trójmiejscy przewoźnicy zapowiadają kolejne zmiany w komunikacji miejskiej.

fot. Paweł Marcinko/KFP, Anna Rezulak/KFP, mat pras.

Trójmiejscy przewoźnicy reagują na nowe ograniczenia dotyczące przewozu pasażerów w związku z epidemią koronawirusa. W Gdyni od godz. 4:30 w środę, by wykonać dodatkowy kurs na mocniej obciążonych liniach, w pogotowiu czekać będzie 30 dodatkowych autobusów. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zapowiada dodatkowe kursy i więcej pojazdów komunikacji miejskiej.Przypomnijmy: zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowej konferencji, w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, by zachować odpowiednią odległość pomiędzy pasażerami.

- Treść zasad znamy na razie tylko z konferencji prasowej, rozporządzenie dotąd nie zostało opublikowane i tak naprawdę nie znamy przepisów. Biorąc jednak pod uwagę, że celem jest ograniczanie skutków epidemii, staramy się jak najszybciej dostosować. W Gdyni wdrożyliśmy system monitorowania napełnień pojazdów komunikacji miejskiej - poprzez własne służby ZKM oraz sygnały od kierowców do pracującej całodobowo Centrali Ruchu ZKM - i na tej podstawie cały czas dostosowywane są w odpowiedni sposób rozkłady jazdy lub uruchamiane są kursy bisowe - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Poleciłam jutro od godz. 4:30 utrzymywać w dyspozycji ponad 30 pojazdów, które zostaną włączone jako tzw. bisowe - na kursy, w których dzisiaj wystąpiło więcej pasażerów niż wynika z limitów wprowadzanych przepisami związanymi z walką z koronawirusem.
Miejscy urzędnicy podkreślają, że zaangażowanie 30 dodatkowych autobusów wyczerpuje wszelkie dostępne na środę rezerwy kierowców.

To jednak nie wszystko - od czwartku, 26 marca, Gdynia zapowiada bowiem kolejne wzmocnienie oferty przewozowej, by spełnić najnowsze wytyczne dotyczące wymaganej maksymalnej liczby pasażerów w pojazdach.

Kontrola liczby pasażerów prowadzona m.in. przez kierowcówDodatkowo, w kolejnych dniach planowane jest wprowadzenie odpowiednich informacji w autobusach i trolejbusach oraz oznakowanie siedzeń, których montaż, Gdynia postanowiła rozpocząć już wczoraj - zanim rząd wprowadził nowe reguły, inspirując się rozwiązaniami z innych państw.

Czytaj też: Wspólny bilet dla Gdańska od środy

- Kontrola liczby pasażerów będzie prowadzona przez kierowców - w miarę ich możliwości - i przez służby Nadzoru Ruchu ZKM. W razie potrzeby, prośby o interwencję będą kierowane do straży miejskiej i policji - dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Spodziewamy się jednak, że popyt gwałtownie spadnie i takie sytuacje zwyczajnie nie będą się zdarzać lub będą incydentalne.

Więcej połączeń w porannym szczycie w GdańskuW Gdańsku, wiceprezydent Piotr Borawski zapowiedział wprowadzenie od środy, 25 marca, więcej połączeń w porannym szczycie (szczegółowe zmiany dostępne są na stronie ZTM).

Urzędnicy zapowiadają, że część kursów wykonają dwa pojazdy równocześnie oraz dodatkowe kursy na liniach 7, 8, 10, T8, 111, 154, 200, 232 i 256 w szczycie porannym.

- Aby zminimalizować napełnienia, wybrane kursy linii: 2, 3, 5, 6, 9, 111, 115, 124, 127, 132, 148, 154, 158/258, 162, 167, 168, 175, 199, 210 i 227 w szczycie porannym zostaną wykonane równocześnie przez dwa pojazdy - podsumowuje wiceprezydent Piotr Borawski.
Jak oceniasz wprowadzone ograniczenia w komunikacji miejskiej?
61%

są potrzebne, żeby uniknąć kolejnych zakażeń

21%

są zbyt restrykcyjne i trudne do zrealizowania

18%

są niepotrzebne, bo nie przyniosą realnych skutków

zakończona

łącznie głosów: 512

szym