Koronawirus na promie. Sanepid szuka pasażerów

24 czerwca 2020, 7:30
neo
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zjawisko: chętni na koronawirusa

Okazało się, że jeden z pasażerów płynących promem Nova Star z Nynasham w Szwecji do Gdańska miał koronawirusa. Sanepid wciąż szuka wszystkich, którzy mogli się od niego zarazić. To niemal 400 osób, ale służby podkreślają, że dla większości z nich ryzyko zakażenia jest niskie.Rejs miał miejsce w niedzielę, 14.06.2020 roku. Promem Nova Star obsługiwanym przez Polską Żeglugę Bałtycką płynęło ok. 400 pasażerów. Dziś wiemy, że jeden z nich bezobjawowo przechodził koronawirusa. Dlatego służby sanitarne poszukują wszystkich współpasażerów, którzy mogli mieć z nim kontakt.

- Do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i za ich pośrednictwem do wszystkich państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych zostało przekazane pismo informujące o sytuacji - mówi na łamach "Dziennika Bałtyckiego" Anna Obuchowska, rzecznik pomorskiego sanepidu. - To dane dotyczące podróży, dane z wywiadu przeprowadzonego z chorym, informacja o objęciu kwarantanną osób podróżujących w tej samej kabinie co chory i o niskim ryzyku narażenia innych pasażerów - dodaje.

Zwiedź z nami prom Nova StarKwarantannę przechodzi już osoba, która płynęła z zakażonym w jednej kabinie. Ale w tej samej były jeszcze dwie inne, z którymi dotąd nie ma kontaktu.

Od czasu zniesienia części obostrzeń pasażerowie nie muszą bowiem wypełniać tzw. kart lokalizacji, w których wskazywać musieli plan dalszej podróży oraz dane kontaktowe. Służby mają jedynie imiona i nazwiska osób płynących statkiem oraz ich adres e-mail lub telefon.
Korzystasz z komunikacji publicznej po zniesieniu obostrzeń?
22%

tak, tak samo jak przed koronawirusem

25%

tak, ale tylko, gdy muszę

19%

nie, zmieniłe(a)m sposób transportu

34%

nie, bo wcześniej też nie korzystałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 2390

neo