Co dalej z biletem metropolitalnym?

18 marca 2020, 20:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

Pandemia koronowirusa znacząco wpływa nie tylko na bieżące funkcjonowanie komunikacji miejskiej, ale także na jej planowanie i organizowanie. Zapowiadany na 1 lipca wspólny bilet dla całej metropolii w cenie 150 zł prawdopodobnie wejdzie w życie z opóźnieniem. Niezagrożony jest za to wspólny bilet za 99 zł tylko na terenie Gdańska. Będzie go można kupić już od 1 kwietnia.Koronawirus od kilku dni znacząco wpływa na nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i sposób poruszania się nie tylko po Trójmieście, ale całym kraju i świecie.

Wirus z Chin zamknął już granice kraju dla cudzoziemców, przywrócił kontrole na przejściach granicznych, uziemił samoloty, radykalnie spadł też ruch na drogach i obłożenie w komunikacji miejskiej, która w Trójmieście od czwartku będzie funkcjonować według sobotnich rozkładów jazdy.

Pandemia wpływa też na organizację transportu publicznego w przyszłości i prawdopodobnie storpeduje plany gmin zrzeszonych w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej dotyczących wprowadzenia na terenie metropolii od 1 lipca wspólnego biletu w cenie 150 zł.

- Żadne decyzje jeszcze nie zapadły - zastrzega w rozmowie z naszym portalem Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, jeden z 23 członków zgromadzenia. - Gdy kilka tygodni temu zapowiadaliśmy wprowadzenie biletu, już wówczas zastrzegaliśmy, że przyjęty harmonogram jest napięty, a data 1 lipca jest propozycją i pierwszym możliwym terminem do wprowadzenia biletu. Dziś, w obliczu walki z koronawirusem, wiele innych decyzji zeszło na plan dalszy i niewykluczone, że tę datę - 1 lipca - będziemy musieli zweryfikować.
Wszelkie szczegóły dotyczące wprowadzenia biletu miały zostać omówione w środę, 18 marca, na zgromadzeniu MZGZG, ale spotkanie przedstawicieli gmin wchodzących w skład stowarzyszenia zostało z oczywistych względów odwołane. Sytuacji nie może uratować ewentualne spotkanie w formule wideokonferencji, bo nie dopuszczają tego przepisy. Jak usłyszeliśmy w środę, na razie wszelkie decyzje zostały wstrzymane i nie wiadomo, kiedy fizyczne spotkanie wszystkich członków stowarzyszenia dojdzie do skutku.

Wspólny bilet dla Gdańska zgodnie z planemNiezagrożony jest za to termin wprowadzenia wspólnego biletu za 99 zł na terenie Gdańska. Radni zdążyli przegłosować stosowną uchwałę w środę na nadzwyczajnej sesji rady miasta. Podróżni będą więc mogli korzystać z nowej oferty już za dwa tygodnie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że obecnie obłożenie pojazdów komunikacji miejskiej sięga zaledwie 30 proc., z nowego biletu skorzysta w pierwszym etapie niewiele osób.

Rocznie miasto przekaże na ten cel marszałkowi województwa (organizator transportu kolejowego w woj. pomorskim) 6 mln zł.

- Te 6 mln zł to pomoc dotycząca uruchomienia od 1 kwietnia wspólnego biletu komunalno-kolejowego. Chcemy, by posiadacze biletów okresowych i Karty Mieszkańca mogli jeździć na terenie miasta Gdańska zarówno naszą komunikacją miejską, jak i pociągami, obsługiwanymi przez samorząd województwa pomorskiego: SKM, PKM i Polregio w granicach miasta Gdańska. W kolejnych latach będzie to [przekazanie kwoty na funkcjonowanie systemu ze strony miasta - dop. red.] wyliczane na podstawie algorytmu, po przeprowadzonych badaniach ruchu, które zostały zaplanowane na jesień tego roku - tłumaczył radnym wiceprezydent Borawski.
Czy pandemia koronawirusa ma wpływ na twoje zachowania transportowe?
25%

tak, wychodzę na miasto i do pracy, ale unikam komunikacji miejskiej

49%

tak, staram się w ogóle nie wychodzić z domu

26%

nie, funkcjonuję tak jak dotychczas

zakończona

łącznie głosów: 571