Koronawirus przytkał sklepy oferujące zakupy spożywcze online

24 marca 2020, 16:30
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Markety wydłużają godziny pracy. Niektóre czynne całodobowo

Prawie we wszystkich sklepach oferujących dowóz zakupów spożywczych do domu brakuje aktualnie wolnych terminów dostaw - i nie chodzi o poszczególne dni, a o najbliższe tygodnie. To wynik wzmożonego zainteresowania e-zakupami spowodowany ogłoszeniem epidemii koronawirusa.Gdy koronawirus pojawił się w Polsce, ludzie ruszyli tłumnie do sklepów, które przez kilka dni przeżywały prawdziwe oblężenie. Dziś sytuacja się unormowała, w osiedlowych sklepach spotkać można pojedyncze osoby, a i duże sieci marketów nie są już tak oblegane.

Alternatywą dla klasycznych zakupów wydają się zakupy online. Część sklepów od dłuższego czasu oferuje możliwość zakupów artykułów spożywczych z dostawą do domu. Okazuje się jednak, że w aktualnej sytuacji liczba zamówień jest tak duża, że na dostawę trzeba czekać nie tyle dnie, co tygodnie.

Jedzenie na telefon - Gdańsk, Gdynia, Sopot


W dużych sieciach brak wolnych terminów dostawyPrzetestowaliśmy kilka dużych sieci działających w Trójmieście i oferujących e-zakupy. W praktyce nigdzie nie udało nam się zamówić wszystkich interesujących nas produktów.

W Tesco musieliśmy najpierw stworzyć konto. Dopiero po rejestracji pokazano nam dostępne terminy realizacji zamówień. Czy raczej terminy niedostępne - w ciągu najbliższych trzech tygodni nie było ani jednego wolnego.

W Piotrze i Pawle rejestrować się nie musieliśmy - terminarz dostaw był dostępny także dla niezalogowanych osób. Niewiele to jednak zmieniało, bo wolnych terminów po prostu nie było.

Na stronie sieci Leclerc przywitał nas z kolei komunikat o tym, że ze względu na ogromne zainteresowanie możliwość rezerwacji terminów pojawia się codziennie o północy, jednak sieć nie gwarantuje, że zamówienie zostanie zrealizowane. Mimo wszystko próbowaliśmy się zarejestrować. Udało się po dłuższym czasie (wcześniej wyskakiwał błąd), skompletowaliśmy zamówienie... po czym zobaczyliśmy komunikat: "brak dostępnych terminów dostawy w ciągu najbliższych 7 dni".

Część sklepów - jak Auchan czy Carrefour - w ogóle nie przewidywało możliwości dostawy na wskazane przez nas gdyńskie i gdańskie adresy. Przy czym pierwsza z tych sieci od razu, na głównej stronie, informowała, że aktualnie dostawa zakupów możliwa jest tylko w Warszawie i okolicach.

Udało nam się kupić warzywa i owoceNieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku mniejszych sklepów. W Lilu Fruits (dostawy realizowane są także do Gdyni) zamówiliśmy warzywa i owoce (sklep oferuje także pieczywo i nieco nabiału). Zamówione przez nas produkty zostały dowiezione do domu następnego dnia.

Z kolei serwis dodomku.pl zajmujący się wyłącznie zakupami online informuje o trzydniowych opóźnieniach dostaw, zarazem zastrzegając jednak, że w magazynach pozostał niewielki wybór produktów.

Koronawirus w Trójmieście - wiadomości, raporty, forumSpecjalne godziny zakupów i pomoc dla seniorówRozwiązania mające pomóc w zwykłych zakupach seniorom, czyli osobom po 65 roku życia, wprowadziły za to dwie duże sieci marketów: Tesco i Biedronka. Pierwsza z tych sieci wprowadziła specjalne godziny zakupów dla seniorów.

- Jednym z naszych działań jest specjalna godzina zakupów dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, a w szczególności seniorów. Chcemy, by codziennie, od godziny 9 do 10, osoby starsze miały możliwość zrobienia bezpiecznych i sprawnych zakupów - poinformowali w specjalnym komunikacie przedstawiciele sieci Tesco.
Biedronka z kolei poinformowała, że seniorzy mają pierwszeństwo jeżeli chodzi o wejście do każdego sklepu sieci w pierwszej godzinie jego otwarcia oraz - tu już bez obostrzeń - przy podejściu do kasy.

Dodatkowo sieć uruchomiła akcję "Czas na pomaganie seniorom 65+". W sklepach zostaną umieszczone specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce. Wolontariusze będą mogli robić bezpieczne zakupy dla seniorów, którzy zapłacą za nie dopiero przy dostawie.
Czy próbowałe(a)ś w ostatnich dniach robić zakupy spożywcze online?
8%

tak, udało się

4%

zamówienie złożyłe(a)m, ale na dostawę wciąż czekam

25%

był taki plan, ale nie udało mi się złożyć zamówienia

63%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2088