Koronawirus u norek na pomorskiej fermie hodowlanej

24 listopada 2020, 14:30
szym

U norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim wykryto koronawirusa. Naukowcy z Gdańska zbadali 91 norek hodowlanych, zakażenie potwierdzono u ośmiu osobników. To pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 tych zwierząt. Z podobnym problemem - choć na dużo większa skalę - zmaga się dziś Dania, gdzie podjęto decyzję o uboju zwierząt.Naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych (neovision vision) w Polsce.

Jak informują przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie ośmiu osobników wirusem SARS-CoV-2.

Pierwszy wykryty przypadek w skali kraju- To pierwszy w Polsce przypadek potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2 - przekazują przedstawiciele uczelni.
Niestety, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt, takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.

Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają m.in. konieczność prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych.

Ubój zwierząt z ferm norek w DaniiProblem z koronawirusem, którego wykryto na fermach norek, ma Dania - choć w tej chwili ma on dużo większą skalę. W zeszłym tygodniu władze tego państwa zadecydowały o wybiciu od 15 do 17 milionów norek, czyli wszystkich hodowlanych zwierząt.

Ogłoszono także zamknięcie regionu tego państwa - Jutlandii Północnej. Miało to pomóc w zapobieżeniu rozniesienia mutacji koronawirusa na ludzi.


Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?  • Z podejrzeniem koronawirusa powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego - telefonicznie skontaktować się z przychodnią. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie.
  • W przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590.
  • Sprawdź, gdzie zrobić test na koronawirusa TUTAJ
Czy śledzisz badania naukowców nad koronawirusem?
39%

tak, interesują mnie wszystkie doniesienia

6%

tak, ale tylko te dotyczące szczepionki

25%

kiedyś tak, ale teraz już mniej

30%

nie, w ogóle mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 770

szym