Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku objęty kwarantanną

24 kwietnia 2020, 16:00
FK, szym
aktualizacja:17:32 (25 kwietnia 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdzie na badanie na COVID-19 w wakacje?

W związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u kilkunastu pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, w sobotę, 25.04 poinformowano, że zapadła decyzja o objęciu obowiązkową kwarantanną całego szpitala. Jak zapewniają urzędnicy, w dalszym ciągu prowadzone będą badania diagnostyczne pozostałego personelu.Aktualizacja, 25.04., godz. 17:32

Lidia Metel-Czarnowska, rzeczniczka szpitala informuje, że dzięki wdrożonym procedurom oraz rozmowom prowadzonym z personelem szpitala na ten moment udało się częściowo utrzymać ciągłość funkcjonowania szpitala.

W praktyce oznacza to, że szpital nie zostanie całkowicie zamknięty oraz nie będzie ewakuowany w najbliższym czasie.

- Aby zapobiec jednak dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa zamknięta została Izba Przyjęć do 3 maja włącznie. Zadecydowano również o systematycznym przebadaniu pracowników szpitala oraz objęciu ich w zależności od wyniku oraz ryzyka narażenia innych izolacją, kwarantanną bądź nadzorem epidemiologicznym. W szpitalu dobrowolnie zgodziła się pozostać na okres 8 dni wymagana część personelu medycznego (niemal 40 osób), która na ten moment umożliwi pracę naszej placówki. Będzie to praca zmianowa jednak bez możliwości opuszczania szpitala. W kolejnych dniach personel ten zostanie przebadany na obecność wirusa, a po tym okresie zastąpi go kolejna grupa medyków - wyjaśnia Lidia Metel-Czarnowska.
W związku z zaistniałą sytuacją oraz zaleceniami Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w szpitalu pozostaną pacjenci, którzy bezwzględnie wymagają hospitalizacji psychiatrycznej. W przypadku pozostałych chorych, przebywających obecnie w gdańskim WSP, każdorazowo podjęta zostanie indywidualna decyzja o wypisie z wymogiem zastosowania kwarantanny domowej.

- Wypisywane będą tylko i wyłącznie te osoby, których stan zdrowia jest stabilny. W tych przypadkach konieczne będzie zapewnienie odpowiednich warunków kwarantanny domowej przez rodzinę i najbliższych chorego. Ponadto każdy wypisywany pacjent obowiązkowo przejdzie test na obecność wirusa. Szacujemy, że w obecnej sytuacji pod naszą opieką pozostanie nieco ponad 200 pacjentów - tłumaczy Arkadiusz Bobowski, p.o. dyrektora WSP w Gdańsku.
Ruch chorych w przypadkach wymagających całodobowej hospitalizacji kierowany jest do najbliższych szpitali świadczących leczenie psychiatryczne. Rozwój sytuacji w szpitalu jest monitorowany przez Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Mimo trudnej sytuacji robimy wszystko, by - we współpracy z innymi szpitalami w regionie - zapewnić pomoc osobom, które potrzebować będą hospitalizacji. Udzielamy również wsparcia personelowi szpitala, który przez najbliższe dni zgodził się dobrowolnie pozostać w placówce. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom za podjęcie tej bardzo trudnej decyzji - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.


Jak podaje Dziennik Bałtycki, informacja o wykryciu zakażenia u dwojga pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku potwierdziła się w piątek rano. Jedną z zakażonych ma być kierowniczka izby przyjęć. Kobieta miała dzień wcześniej prowadzić szkolenia dla personelu m. in. z pobierania wymazu do badań.

- Zakażona zostanie skierowana na konsultację lekarską. Od stanu jej zdrowia będzie zależało, czy trafi do izolacji, czy - jeśli jej stan będzie ciężki - do szpitala zakaźnego - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku. Czekamy na listę osób, z którymi zakażone osoby miały kontakt. Wówczas zostanie na nie nałożona kwarantanna. W chwili obecnej szpital musi zorganizować pracę.
W ostatnim czasie, w związku z panującą epidemią, szpital ograniczył liczbę przyjęć do najcięższych przypadków. Liczba chorych nadal jest jednak tak duża, że ewakuacja placówki nie wchodzi w grę.

Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, powiedział w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, że osoby z rozpoznaniem koronawirusa będą mogły trafić na oddział psychiatryczny Szpitala Marynarki Wojennej, który jest teraz szpitalem zakaźnym. Rozważa się też opcję zamknięcia szpitala do czasu opanowania sytuacji.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną już 4 marca dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku wprowadziła całkowity zakaz odwiedzin pacjentów we wszystkich oddziałach szpitalnych. Zakaz ten ma obowiązywać do odwołania.

Zakaz wizyt na oddziałach szpitala dotyczy także wszystkich innych osób, w tym przedstawicieli medycznych czy instytucji zewnętrznych (zakaz nie dotyczy sądu, prokuratury i policji).

FK, szym