Kościół św. Mikołaja otwarty w sierpniu, ale tylko częściowo

5 lipca 2020, 12:00
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Wracamy do Mikołaja! W sobotę otwarcie kościoła

Po blisko dwóch latach przerwy kościół św. MikołajaMapka w Gdańsku ponownie otworzy podwoje. Świątynia będzie otwarta częściowo. Do użytku zostaną dopuszczone prezbiterium, nawa główna i północna, zaś nawa południowa pozostanie zamknięta. Pierwsza msza z udziałem wiernych została zaplanowana na sobotę 8 sierpnia.Przypomnijmy: bazylika św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72 została zamknięta w październiku 2018 r. Powodem była groźba zawalenia się XIV-wiecznej świątyni. Na jej sklepieniach, filarach i posadzce pojawiły się spękania.

Kościelne sklepienie zostało wsparte drewnianym rusztowaniem, natomiast eksperci rozpoczęli badania w celu ustalenia przyczyny problemu. Wykazały one, że spękania zostały spowodowane rozluźnieniem gruntu pod kościołem, na co wpływ miały najprawdopodobniej wahania poziomu wód gruntowych.

Pierwsza msza w święto założyciela zakonuZa dwa tygodnie zostanie przeprowadzony ostatni etap badań w tej sprawie. Jednocześnie wciąż trwają prace remontowe. I choć na ich zakończenie przyjdzie jeszcze poczekać, specjaliści orzekli, że można już planować powrót wiernych do kościoła. Zakon dominikanów, który jest jego gospodarzem, poinformował właśnie, że ponowne otwarcie powinno nastąpić w drugi weekend sierpnia.

- Po wykonaniu niezbędnych prac zabezpieczających umożliwiających sprawowanie liturgii zaplanowaliśmy częściowe otwarcie kościoła na 8 i 9 sierpnia. Otwarte zostaną nawa główna, nawa północna i prezbiterium. Niedostępna będzie nawa południowa, gdzie zlokalizowane jest rusztowanie wsporcze i nadal prowadzone będę tam prace naprawcze przy sklepieniu i filarach. Cieszymy się tym bardziej, że pierwsza msza św. odbędzie się w uroczystość Świętego Ojca Dominika, założyciela naszego Zakonu - poinformowali dominikanie na swoim facebookowym profilu.
Jak już wcześniej wspomniano, prace konserwatorskie w kościele św. Mikołaja idą pełną parą. Ich sfinansowanie jest możliwe dzięki dotacjom, które spłynęły z różnych źródeł. Rada Miasta Gdańska przekazała na ten cel łącznie ok. 640 tys. zł, zaś Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków ok. 107 tys. zł. Wśród darczyńców znalazło się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wielu ludzi dobrej woli, w tym wierni parafii.

Taras od strony ul. LawendowejNa koniec warto wspomnieć, że w trakcie pandemii udało się dominikanom zaaranżować nową przestrzeń. Mowa o tarasie. Jego niewielka przestrzeń znajduje się pomiędzy bryłą kościoła a zabudowaniami klasztornymi, od strony ul. LawendowejMapka. Będą sie tutaj spotykać przede wszystkim członkowie przykościelnej wspólnoty studenckiej, która została założona już w latach 60.

- Nowa jakość w Górka - Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie! Mamy nadzieję, że studenci i członkowie innych wspólnot polubią nową przestrzeń duszpasterską. Bardzo serdecznie dziękujemy Ofiarodawcom desek tarasowych dla naszego klasztoru - widnieje w opisie zdjęcia, opublikowanego na facebooku dominikanów.
Wybierzesz się do kościoła św. Mikołaja, gdy zostanie otwarty?
26%

tak, od razu na pierwszą mszę

56%

być może, ale przy okazji

18%

nie, nie mam po co

zakończona

łącznie głosów: 640