stat

Kościół św. Mikołaja stoi na kamiennych ławach. To zaskoczenie

16 lipca 2019, 20:00
DŁ/KFP
artykuł historyczny

Niespodziewanym odkryciem zakończyły się badania fundamentów bazyliki świętego Mikołaja w Gdańsku. Pierwotnie przypuszczano, że średniowieczna świątynia została posadowiona na drewnianych palach. Tymczasem jej ściany stoją na kamiennych ławach fundamentowych.Przypomnijmy: w październiku 2018 r. na ścianach, filarach, sklepieniach i posadzce pojawiły się pęknięcia i wybrzuszenia, które sprawiły, że dla bezpieczeństwa kościół został zamknięty. Przypuszczano, że jedną z możliwych przyczyn pęknięć są wysychające pale, na których posadowiona jest świątynia.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku: problemy ze stabilnością

Rozpoczęły się prace mające na celu ratowanie zabytku. Po kilku miesiącach badań okazało się, że ściany kościoła posadowione zostały na kamiennych ławach fundamentowych, układanych w wąskim wykopie. Pod fundamentami nie występują pale drewniane, a ławy kamienne spoczywają bezpośrednio na gruncie rodzimym.

Prace były prowadzone w dwóch miejscach: pod ścianą od strony ul. Świętojańskiej oraz wokół jednego z filarów od strony Hali Targowej.

W wykopie wykonanym przy jednym z filarów stwierdzono obecność pochówków, w znacznej części naruszonych. W trakcie prac w tym miejscu pozyskano również nieliczne przedmioty zabytkowe, m.in. drobne dewocjonalia i fragmenty obuwia. Natomiast w drugim wykopie stwierdzono jedynie obecność kości ludzkich ułożonych na wtórnym złożu w obrębie warstw zalegających poniżej posadzki.

Bazylika św. Mikołaja z lotu ptaka. Film z 2018 r.

Jak informują ojcowie Dominikanie, w ciągu kilku tygodni zakończą się uzupełniające badania i pomiary zarekomendowane przez Główną Komisję Konserwatorską.
Jak często zdarzało ci się bywać w kościele św. Mikołaja?
18%

regularnie

29%

od święta, najwyżej kilka razy do roku

31%

raz czy dwa razy w życiu

22%

nigdy w nim nie byłem

zakończona

łącznie głosów: 2721

DŁ/KFP