stat

Kosztowne wyposażenie Kunsztu Wodnego

23 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Moritz

Koszty wyposażenia Kunsztu Wodnego zobacz na mapie Gdańska, który powstaje w ramach Forum Gdańsk mogą sięgnąć 12 mln zł. Pokryje je w całości Gdańsk, bowiem w budynku swoją siedzibę mieć będzie Instytut Kultury Miejskiej. Otwarcie zaplanowano na 3 listopada.Kunszt Wodny z założenia nawiązywać ma do historycznej konstrukcji, która od średniowiecza do lat 70. XIX wieku zaopatrywała mieszkańców Gdańska w wodę z kanału Raduni. Obecnie z jego dawnej funkcji zostanie tylko nazwa, bo budynek ma być na wskroś nowoczesny, mieć funkcje kulturalne i służyć turystom i mieszkańcom. Zarządzać nim będzie - mieszczący się obecnie przy ul. Długi Targ zobacz na mapie Gdańska - Instytut Kultury Miejskiej.

Jego budowę, szacowaną na 14-15 mln zł finansuje inwestor - spółka Forum Gdańsk zawiązana przez miasto i firmę deweloperską Multi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak za wyposażenie obiektu zapłaci już miasto. I to niemało, bo sumując dotychczas rozstrzygnięte przetargi wychodzi suma ok. 12 mln zł.

Wyższe koszty wykończenia Kunsztu WodnegoJuż w zeszłym roku informowaliśmy, że w Kunszcie Wodnym ustawiona będzie olbrzymia makieta Gdańska o powierzchni 76 m kw. Koszt jej wykonania wraz z wyposażeniem sali pochłonie blisko 3 mln zł. Suma ta od początku budziła kontrowersje. Nasi czytelnicy w ankiecie przy wcześniejszym artykule na ten temat uznali, że to bardzo drogo i nie warto tyle wydawać.

Obecnie w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska kończą się kolejne postępowania dotyczące wyposażenia wnętrz Kunsztu.

Firma Skanska, która buduje obiekt, jako jedyna stanęła do postępowania na wykończenie i wyposażenie stałe wraz z robotami towarzyszącymi. Miasto planowało przeznaczyć na to 1,9 mln zł. Skanska złożyła znacznie wyższą ofertę na kwotę ponad 4,5 mln zł i została ona zaakceptowana.

Podobny finał może mieć przetarg na wykończenie i wyposażenie sali audytoryjnej na 180 osób. Tutaj również zgłosiła się tylko jedna firma - ESM Systems z Gdyni, która za swoją pracę zażyczyła sobie 4,4 mln zł, tymczasem miasto było gotowe wyłożyć 2,9 mln zł. W tym przypadku rozstrzygnięcie jeszcze nie nastąpiło.

Kunszt kilka miesięcy po otwarciu Forum GdańskA to nie wszystkie koszty związane z uruchomieniem nowego budynku.

Pierwotnie zakładano, że Instytut Kultury Miejskiej, który dziś zajmuje budynek przy Długim Targu, przeprowadzi się do Kunsztu Wodnego we wrześniu, czyli cztery miesiące po zaplanowanym na 16 maja otwarciu centrum handlowego Forum Gdańsk. Obecnie jednak termin wrześniowy się oddala.

- Jest to niezależne od nas - podkreśla Aleksandra Szymańska, szefowa IKM. - Wstępnie zaplanowaliśmy otwarcie na 3 listopada.
Przypomnijmy: powstający wciąż budynek będzie składał się z dwóch części, zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Elementem łączącym będzie zawieszona nad kanałem część restauracyjna i wystawowa.

W dwupiętrowym obiekcie o powierzchni 4,3 tys. m kw. pierwszym, z czym się zetkną wchodzący będzie główny punkt miejskiej informacji kulturalnej (a nie jak pierwotnie określono turystycznej, ta bowiem znajduje się po drugiej stronie ulicy, w Bramie Wyżynnej), w którym będą udostępniane wszystkie materiały i publikacje kulturalne z Gdańska i Trójmiasta.

W obiekcie będą też kawiarnia, trzy sale warsztatowe, przestrzeń w której artyści, czy tzw. wolni strzelcy, będą mogli przyjść i popracować oraz skorzystać ze znajdującego się tam sprzętu. Będzie też miejska księgarnia, w której zapoznamy się z literaturą dotyczącą socjologii miasta, architektury, urbanistyki, przestrzeni publicznej, sztuki ulicznej, ale też poezji.

Czytaj też: Aleksandra Szymańska: Kunszt Wodny da nam nowe możliwości

Największą salą w Kunszcie Wodnym będzie sala audytoryjna na około 180 miejsc siedzących lub po złożeniu trybuny, na ponad 200 miejsc stojących.

- W śródmieściu brakuje takiej sali. Będzie ona wielofunkcyjna z przeznaczeniem na debaty, konferencje, seminaria, ale będzie mogła też być wykorzystana jako kino studyjne lub sala teatralna - zapowiada Szymańska.

Nowe etaty i miejsca na parkingu


Obecnie w IKM jest niespełna 20 etatów, po przeprowadzce ich liczba wzrośnie w pionie administracyjnym i technicznym. Pojawią się też dwa nowe stanowiska merytoryczne. Siłą rzeczy wzrosną też koszty utrzymania budynku, który będzie większy niż obecna siedziba przy Długim Targu.

Obecnie roczna dotacja z miasta dla IKM, wynosząca 3 mln 860 tys. zł, będzie musiała wyraźnie wzrosnąć - prawdopodobnie o ok. 2 mln zł. IKM planuje jednak, że cześć wydarzeń w nowej siedzibie będzie biletowana, co ma stanowić ok. 20 proc. dochodu. Kolejne 20 proc. IKM rokrocznie pozyskuje z różnorodnych zewnętrznych grantów czy dotacji ministerialnych.

Dla potrzeby IKM, na wielopoziomowym parkingu Forum Gdańsk, zarezerwowano 20 z 50 miejsc postojowych należących do miasta..
Czy Kunszt Wodny jest miastu potrzebny?
32%

tak, to będzie ciekawa, nowoczesna przestrzeń

23%

tak, ale nie tak dużym kosztem

45%

nie, to powielanie istniejących placówek

zakończona

łącznie głosów: 1125