Bez wody święconej i bierzmowań. Nowe wytyczne dla wiernych

15 października 2020, 10:05
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

W Archidiecezji Gdańskiej kolędy nie będzie z powodu pandemii

Przełożenie bierzmowań na wiosnę, wyłączone z użytku kropielnice przy wejściach do kościołów, wizyty księży u chorych tylko w wyjątkowych przypadkach i na wyraźne zaproszenie. Administrator Archidiecezji Gdańskiej w związku z jesienną falą epidemii koronawirusa wydał nowe wskazania dla wiernych i duchownych.Biskup Jacek Jezierski, nowy administrator Archidiecezji Gdańskiej, poinformował, że w czasie obostrzeń sanitarnych, związanych z jesienną falą epidemii koronawirusa, trzeba zawiesić działalność wspólnot i grup przyparafialnych.

- Wydawało się, że jesień będzie łaskawsza i dlatego zachęcałem do spotkań i zgromadzeń. Sytuacja się zmieniła. Musimy przetrwać zły czas, unikając spotkań - podkreślił bp Jezierski.
Czytaj też: Arcybiskup Głódź odszedł na emeryturę. Zastąpił go biskup Jacek Jezierski

Wydał też kilka innych wskazań. M.in. podjął decyzję o przełożeniu bierzmowań na wiosnę oraz o wyłączeniu z użytku kropielnic przy wejściu do kościołów.

Wskazania bp. Jacka Jezierskiego
  • Zawieszenie wspólnot i grup przyparafialnych
  • W obecnej sytuacji bierzmowanie trzeba przełożyć na wiosnę.
  • Księża idą do chorych z komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem. Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. W związku z wizytą księdza w domu chorzy i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć.
  • Kropielnica przy wejściu do kościoła powinna być opróżniona z wody święconej i odpowiednio zabezpieczona.
  • Często zdarzają się kontrowersje, kto może być chrzestnym, np. jak udowodnić, że ktoś może podjąć funkcję chrzestnego. Dotychczasowy system kancelarii parafialnej jest pod tym względem niewydolny, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii, w dużych miastach Polski. Przebywający za granicą polscy katolicy są prawie zupełnie anonimowi i nieznani tamtejszym duszpasterzom. Dlatego weryfikacji trzeba dokonać na miejscu, w Polsce, w diecezji. Jeśli występuje wątpliwość przeszkody prawnej trzeba zwracać się do biskupa o rozeznanie sprawy i o decyzję. Nie wolno mechanicznie odsyłać proszących, powołując się na dotychczasowy zwyczaj


Pod znakiem zapytania stoją wizyty duszpasterskie w ramach kolędy. W Archidiecezji Gdańskiej nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie, ale najprawdopodobniej - w związku z rosnącą liczbą zakażeń - kolęda w tradycyjnej formie nie będzie się mogła odbyć.

Koronawirus w Gdańskim Seminarium DuchownymW ostatnią sobotę, 10 października, ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, poinformował, że u 18 kleryków zdiagnozowano COVID-19.

Kościoły i parafie w TrójmieścieObecnie, jak podaje sanepid, wymieniając ogniska zakażeń 14 października , liczba przypadków zachorowań w seminarium zwiększyła się do 21.

Koronawirus - raporty sanepidu i nowe zakażenia- Zakażeni zostali odizolowani przez zakwaterowanie w odrębnym budynku i nie mają kontaktu z innymi osobami. Ogólny stan wszystkich zakażonych jest dobry i nikt z nich nie wymaga hospitalizacji. Alumni, którzy otrzymali wynik ujemny, są poddani kwarantannie i izolacji, będąc pod stałym nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy pracownicy świeccy seminarium oraz moderatorzy otrzymali wynik ujemny i są zdrowi - poinformował rektor - Gdańskie Seminarium Duchowne pozostaje w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i medycznymi.
Chodzisz do kościoła w czasach pandemii?
28%

tak, regularnie, bo nie widzę powodów, by nie chodzić

12%

tak, ale rzadziej niż przed pandemią

27%

nie, bo mam obawy o zdrowie

33%

nie, bo w ogóle nie chodzę do kościoła

zakończona

łącznie głosów: 2427