Dworzec w Gdańsku oczami pasażerów
Zapytaliśmy pasażerów o ich ocenę dworca Głównego PKP w Gdańsku.
Zaskakujący sondaż warszawskiego ośrodka badania opinii: Dworzec Główny PKP w Gdańsku przegrywa z innymi pod względem wyglądu, życzliwości pracowników i systemu informacji. Wygrywa jedynie skomunikowaniem. Czy tak krytyczna ocena jest uzasadniona?
Ankieterzy z Domu Badawczego Maison wzięli pod lupę osiem polskich dworców kolejowych: w Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi (Fabryczna i Kaliska), Warszawie i Gdańsku. Pasażerów zapytano o połączenia z miejskimi środkami transportu, wygląd i wygodę, zaangażowanie pracowników obsługi i system informacji.
Spośród ośmiu dworców jedynie dwa zostały ocenione pozytywnie - te w Białymstoku i Lublinie, uzyskując wysokie noty, odpowiednio 85 i 73 pkt. Pozostałe dworce, w tym ten w Gdańsku, uzyskały wynik negatywny, co więcej na bardzo niskim poziomie - maksymalna wartość Indeksu Zadowolenia to 21 dla dworca w Bydgoszczy. Najniższą ocenę uzyskał Szczecin, tylko 4 pkt., co podyktowane zostało przede wszystkim brakiem jakichkolwiek ocen pozytywnych niezależnie od aspektu, o który pytano (pozytywnie oceniona została jedynie obecność taksówek na dworcu).
W Gdańsku respondenci krytycznie ocenili obsługę, wygodę i wygląd, a także jakość obsługi. Dworzec przy ul. Podwale Grodzkie

Co na to zarządca obiektu? - Trudno mi komentować te wyniki, ponieważ nie znam ich dokładnie. Świetnie wiem natomiast, że wciąż na gdańskim dworcu jest wiele do zrobienia. Po EURO 2012 w Gdańsku ruszy przebudowa obiektu, nie chcę na razie zdradzać szczegółów, bowiem wszystko uzależnione jest od tego, czy dostaniemy na te zadania pieniądze - tłumaczy Marek Sadowski.
W kwestii przygotowania dworców do EURO 2012, 47 proc. ankietowanych jest zdania, że dworce w miastach, w których odbędą się mistrzostwa będą należycie przygotowane. Natomiast 53 proc. badanych uważa, że nie będą gotowe. Natomiast jeśli chodzi o utrzymanie wypracowanych standardów w zakresie estetyki i obsługi na dworcach po zakończeniu imprezy to jedynie 35 proc. osób jest nastawionych pozytywnie i twierdzi, że się to uda, tymczasem aż 65 proc. zakłada, że nie jest to możliwe.
Badanie oparto na próbie 687 respondentów.
- Zobacz opinie (235)