Księża z Wolnego Miasta patronami gdańskich tramwajów

30 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Brancewicz
artykuł historyczny

Nie sportowcy, nie ludzie kultury i nauki i nie działacze społeczni z ostatnich lat, lecz czterej księża katoliccy z czasów Wolnego Miasta Gdańska będą patronami zmodernizowanych tramwajów w Gdańsku.Kilka dni temu pisaliśmy, że gdańscy urzędnicy szukają patronów dla czterech tramwajów - zmodernizowanych składów NGd 99, które już dotarły, bądź lada tydzień dotrą do Gdańska po remoncie.

Zaproponowaliśmy czworo patronów, którzy naszym zdaniem dobrze spełniliby tę rolę. Byli to wybitny tenisista stołowy Andrzej Grubba, aktor teatralny i filmowy Zbigniew Cybulski, fotoreporter Zbigniew Kosycarz oraz pisarka Jadwiga 'Deotyma' Łuszczewska. Niekontrowersyjni, niepolityczni, w trzech przypadkach na cztery pamiętani przez zwykłych mieszkańców miasta. Nic dziwnego, że te propozycje wsparli swoim autorytetem aktor Mirosław Baka, sportowiec Leszek Kucharski i fotoreporter Maciej Moskwa.

Poprosiliśmy także o wasze typy patronów dla tramwajów. Wśród wielu propozycji złożonych na serio (bo były także propozycje prześmiewcze) powtarzało się kilka nazwisk. Przede wszystkim byli to pisarz i badacz kultury prof. Jerzy Samp, działacz społeczny dr Władysław Pniewski, pisarz i działacz polityczny Lech Bądkowski, oraz kapłani - abp Tadeusz Gocłowski i prałat Henryk Jankowski.

Dodatkowo zapytaliśmy was, czytelników, z jakiej epoki powinny wywodzić się postaci, które "obejmą" patronatem tramwaje (głosowało 647 osób).

  • 41 proc. głosujących uznało, że powinny to być postaci współczesne, związane z powojenną historią miasta
  • 31 proc. wskazało, że powinny to być postaci wywodzące się ze złotego okresu dla Gdańska, czyli XVI-XVII wieku
  • 17 proc. uznało, że powinno się uhonorować postaci z XIX w. i okresu Wolnego Miasta Gdańska
  • 11 proc. stwierdziło, że powinny to być postaci z dawniejszej historii miasta


Jednak urzędnicy zignorowali zarówno propozycje konkretnych postaci, jak i epokę, z której - zdaniem was, czytelników - powinny się wywodzić.

Zdecydowali się bowiem uhonorować czterech księży, mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Są to Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski, Marian Górecki i Bruno Binnebesel. Trzech Polaków zamordowano za przedwojenną działalność w środowisku gdańskiej Polonii, wszyscy zginęli na początku 1940 r. w Stutthofie. Z kolei Brunona Binnebesela aresztowano za słuchanie zagranicznych stacji radiowych i rozpowszechnianie podawanych przez nie informacji. Stracono go w 1944 r. w Berlinie.

Czytaj także:
Komorowski i Rogaczewski: dwaj księża, którzy walczyli o bardziej polski Gdańsk
O Marianie Góreckim pisaliśmy w artykule o kapelanach obrońców Westerplatte

Pikanterii temu wyborowi dodaje fakt, że postaci te zostaną patronami tramwajów, które będą kursować po mieście w malowaniu z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Tego samego, które po dojściu do władzy hitlerowców prześladowało i dyskryminowało żyjących tu Polaków, zarówno metodami prawnymi, jak i pozaprawnymi.

Jednak przedstawiciele miasta uważają, że to nie problem, lecz zaleta.

- Ponieważ są to cztery tramwaje i wszystkie pomalowane będą w identyczny sposób, a więc w barwach, jakie obowiązywały w Wolnym Mieście Gdańsku, pojawił się pomysł, by uhonorować w ten sposób czterech księży, ofiary faszyzmu - tłumaczył Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów w rozmowie z miejskim portalem gdansk.pl.
Poznaj historię świątyni, w której posługiwał bł. ks. Bronisław Komorowski. Film z 2013 r.
Najlepszy zestaw patronów dla nowych tramwajów to:
54%

Grubba, Cybulski, Zbigniew Kosycarz, Łuszczewska

13%

Samp, Pniewski, Bądkowski, Gocłowski

33%

Komorowski, Rogaczewski, Górecki, Binnebesel

zakończona

łącznie głosów: 802