stat

Złote Lwy dla "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego

23 września 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Tomasz Zacharczuk
aktualizacja:21:45 (23 września 2017)

Nie murowany faworyt - "Najlepszy" - a debiutancki film Piotra Domalewskiego "Cicha noc" zdobył główną nagrodę 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.Aktualizacja godz. 21:45 "Cicha noc" już podczas piątkowej Młodej Gali zgarnęła najwięcej nagród. Dziś film Piotra Domalewskiego zwyciężył w dwóch kluczowych kategoriach: najlepszy film i najlepszy aktor pierwszoplanowy. Ciekawe i wcale nieoczywiste rozwiązanie, ale nagroda zdecydowanie zasłużona. "Cicha noc" opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny z polskiej prowincji, która w Wigilię Bożego Narodzenia przeżywa osobiste dramaty i odkrywa nieznane wcześniej fakty. Znakomity debiut Domalewskiego, który występował na deskach Teatru Wybrzeże. Oczywisty faworyt - "Najlepszy" - bez najważniejszych nagród.

Aktualizacja godz. 21:32 Przed nami decydujące rozstrzygnięcia. Srebrne Lwy 42.FPFF otrzymują twórcy filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. To trzecie, ale chyba najważniejsze dziś wyróżnienie dla tej produkcji. Film opowiada historię kobiety, która ucieka przed wojną domową w Rwandzie.

Czytaj też: Gwiazdy na czerwonym dywanie

Aktualizacja godz. 21:28 Nagrodę za najlepszą reżyserię jury festiwalu przyznało Agnieszce Holland i Kasi Adamik za film "Pokot".

Aktualizacja godz. 21:17 Temperatura nie maleje - czas na najlepszą rolę kobiecą. Mamy podwójną wygraną - statuetki otrzymują Jowita Budnik oraz Eliane Umuhire za kreacje w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali".

Aktualizacja godz. 21:14 Najlepszym aktorem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych został Dawid Ogrodnik! Ogromna sensacja, ale i zasłużony laur. Wydawało się, że pomimo świetnej kreacji Ogrodnikowi będzie bardzo ciężko pokonać Jakuba Gierszała. Dawida Ogrodnika wyróżniono za rolę w "Cichej nocy".

Aktualizacja godz. 21:09 Gala rozdania nagród wkracza już w decydującą fazę. Wkrótce poznamy laureatów najważniejszych kategorii. Pierwszą z nich jest nagroda za najlepszy scenariusz. Zwycięzcą Jagoda Szelc za film "Wieża. Jasny dzień". To już drugie dzisiaj wyróżnienie dla debiutantki.

Aktualizacja godz. 21:02 Statuetkę za najlepszy dźwięk otrzymują Jan Schermer, Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za film "Pomiędzy słowami".

Aktualizacja godz. 20:54 Pora na nagrodę za najlepszy montaż. Decyzją jury wyróżnienie wędruje w ręce Katarzyny Leśniak za film "Ptaki śpiewają w Kigali". To pierwsza dziś nagroda dla filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Aktualizacja godz. 20:52 Najlepsze zdjęcia - zwycięzcą kategorii jest Lennert Hillege za film "Pomiędzy słowami". Trudno nie zapatrzyć się w efekt jego pracy, ale jest to pewna niespodzianka. Wśród faworytów do tej nagrody wymieniano operatorów takich filmów jak "Sztuka kochania", "Ptaki śpiewają w Kigali" czy "Najlepszy".

Aktualizacja godz. 20:46 Pora na nagrodę za najlepszą scenografię. Decyzją jury nagrodę zdobywa Marek Warszewski za film "Najlepszy". Obraz Łukasza Palkowskiego konsekwentnie kolekcjonuje dzisiejsze statuetki - to już trzecie wyróżnienie.

Aktualizacja godz. 20:42 Czas na nagrodę za najlepszą muzykę. Laureatem jest Sandro Di Stefano za ścieżkę dźwiękową do "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa. Zwycięzca odbiera nagrodę z rąk aktorki Anny Próchniak i muzyka, Leszka Możdżera.

Aktualizacja godz. 20:37 Najlepszym aktorem drugiego planu zostaje Łukasz Simlat, który wystąpił w filmie "Amok". Simlat staje się specjalistą w tej kategorii. Dokładnie tę samą statuetkę aktor odbierał przed rokiem za film "Zjednoczone stany miłości". Dużym przegranym jest Arkadiusz Jakubik, który wyśmienicie wypadł w "Najlepszym" i "Cichej nocy". Simlat w "Amoku" zagrał policjanta prowadzącego śledztwo w sprawie Krystiana Bali.

Aktualizacja godz. 20:32 Emocje coraz większe, bo kolejną nagrodą jest statuetka za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Jury festiwalowe nagrodziło Magdalenę Popławską za kreację w filmie "Atak Paniki". Nagrodę w imieniu aktorki odbiera reżyser filmu, Paweł Maślona.

Aktualizacja godz. 20:27 Czas na nagrodę za najlepsze kostiumy. Statuetka wędruje do Agaty Culak za film "Zgoda" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego.

Aktualizacja godz. 20:25 Janusz Kaleja zwycięzcą kategorii najlepsza charakteryzacja. Jury doceniło jego pracę w "Pokocie" Agnieszki Holland. Dość niespodziewane rozstrzygnięcie, bo głównym faworytem wydawał się ponownie "Najlepszy".

Aktualizacja godz. 20:19 Jowita Budnik i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, już na scenie, a to oznacza przyznanie nagrody za najlepszy aktorski debiut. Zwycięzcą jest Kamila Kamińska za film "Najlepszy". To już drugie tego wieczoru wyróżnienie dla filmu Łukasza Palkowskiego. Kamińska wcieliła się w rolę Ewy Meller, przyjaciółki tytułowego bohatera.

Aktualizacja godz. 20:14 Statuetka za najlepszy debiut reżyserski trafia w ręce Jagody Szelc za film "Wieża. Jasny dzień". Bez niespodzianki. Jeszcze przed finałową galą wielu ekspertów typowało właśnie taki werdykt. Rywalizacja była jednak zacięta, bo w tym roku do konkursu głównego stanęło aż 8 debiutantów i 2 twórców tzw. drugich filmów.

Aktualizacja godz. 20:07 Pora już na sekcję konkursu głównego. Nagrodę publiczności otrzymuje "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego. Taką decyzję podjęła festiwalowa widownia, która głosowała po seansie każdego z finałowych filmów.

Aktualizacja godz. 20:04 Nagrodę główną w sekcji filmów krótkometrażowych otrzymuje Damian Kocur za "Nic nowego pod słońcem". Statuetkę odbiera z rąk przewodniczącej jury, Joanny Kos-Krauze.

Aktualizacja godz. 19:55 Zanim rozpocznie się rozdawanie nagród związanych z konkursem głównym, pora na rozstrzygnięcia sekcji Inne Spojrzenie. Jury pod przewodnictwem Agnieszki Smoczyńskiej najlepszym obrazem, który zostanie uhonorowany Złotym Pazurem, uznało "Photon" Normana Leto.

Aktualizacja godz. 19:48 Jerzy Gruza okupował scenę przez blisko 20 minut. Seria anegdot całkowicie rozluźniła atmosferę w Teatrze Muzycznym. Organizatorzy jednak będą musieli mocno podkręcić tempo gali przy okazji kolejnych nagród. Reżyserowi opłacało się chyba tak długo występować, bo schodząc na widownię dostał owację na stojąco.

Aktualizacja godz. 19:30 Pierwszą nagrodą, która zostanie dziś przyznana są Platynowe Lwy. Laury za całokształt twórczości trafią w ręce Jerzego Gruzy, reżyser filmowego, teatralnego i telewizyjnego. Artystę zapowiedział motyw muzyczny ze słynnego "Czterdziestolatka". Statuetkę wręcza m.in. Jacek Bromski. Jerzego Gruzę wita burza oklasków ze strony widowni.

Aktualizacja godz. 19:23 Oficjalna gala nareszcie ruszyła. Podobnie jak przed rokiem z 20-minutowym opóźnieniem. Na scenie są już prowadzący uroczystość: Anna Czartoryska-Niemczycka oraz Antoni Królikowski.

Aktualizacja godz. 19:05 Niemal wszystkie filmowe ekipy są już w Teatrze Muzycznym. Oficjalna gala zamknięcia połączona z rozdaniem Złotych Lwów powinna rozpocząć się lada moment. O statuetkę za najlepszy film powalczy w tym roku 17 produkcji. Zwycięzca, poza prestiżową nagrodą, zgarnie również 100 tys. złotych. Jury przyzna również Srebrne Lwy połączoną z nagrodą 50 tys. złotych.
Niekwestionowanym faworytem jest "Najlepszy". Jednak podczas piątkowej Młodej Gali to nie film Łukasza Palkowskiego zgarnął najwięcej wyróżnień, a "Cicha Noc". Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego otrzymał pięć statuetek, w tym Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Młodego Jury. Ponadto w przeddzień gali zamknięcia wyróżniono też Jagodę Szelc za film "Wieża. Jasny dzień", a dwie statuetki odebrali twórcy "Najlepszego".

Tak zwycięzców tegorocznego festiwalu typowali dziennikarze Trojmiasto.pl

Główny kandydat do Złotych Lwów otrzymał również Złotego Klakiera, nagrodę przyznawaną przez Radio Gdańsk za najdłuższe oklaski po zakończeniu projekcji. Brawa w tym przypadku trwały ponad 7 minut, czym "Najlepszy" zdeklasował konkurencję.

Zobacz naszą recenzję filmu "Najlepszy"


Bursztynowe Lwy za najwyższą kinową frekwencję otrzymają dziś autorzy filmu "Pitbull: Niebezpieczne kobiety" Patryka Vegi, który obejrzało w tym roku ponad 2 800 000 widzów.

Natomiast zwycięzcą sekcji filmów krótkometrażowych 42.FPFF okazał się film "Nic nowego pod słońcem" Damiana Kocura. I jeszcze jeden znany już werdykt - podczas dzisiejszej gali Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, czyli Jerzy Gruza, autor takich hitów jak "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" czy "Dzięcioł".
Jak oceniasz kondycję polskiego kina?
26%

jest bardzo dobra

35%

jest dobra

24%

jest nieźle, ale bywało zdecydowanie lepiej

15%

polskie kino znajduje się aktualnie w kryzysie

zakończona

łącznie głosów: 299

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jacek Bromski i Jerzy Gruza

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Platynowe Lwy - Jerzy Gruza

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Smoczyńska i Lech Majewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Norman Leto

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Joanna Krauze, Wojciech Marszewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Palkowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jowita Budnik i Wojciech Szczurek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Kamila Kamińska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Gala

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Janusz Kaleja

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agata Culak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Borys Szyc i Paweł Maślona

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Grochowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Próchniak i Leszek Możdżer

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Sandro Di Stefano

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Wunderlich, Paweł Orłowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Odorowicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Magdalena Boczarska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jakub Gierszał

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Walentowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Leśniak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Maria Sadowska i Łukasz Palkowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Najlepszy dźwięk - Jan Schermer, Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jagoda Szelc

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Aleksandra Konieczna

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jadwiga Barańska i Andrzej Seweryn

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Czartoryska-Niemczycka i Antoni Królikiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Eliane Umuhire i Jowita Budnik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tadeusz Aziewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Późniak i Paweł Pawlikowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Adamik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Joanna Kos-Krauze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Gala

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Gliński, Jerzy Antczak i Leszek Kopeć

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Gliński i Jerzy Antczak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Domalewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jacek Bromski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Gliński

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Eliane Umuhire i Jowita Budnik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Wspólne zdjęcie

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Eliane Umuhire

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Joanna Kos-Krauze

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Palkowski i Kamila Kamińska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jagoda Szelc

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Domalewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Domalewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Adamik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Michał Urbaniak i Liliana Komorowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Poźniak-Daniels

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Małgorzata Potocka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Małgorzata Omilianowska, Jan Kidawa-Błoński, Małgorzata Kidawa-Błońska, Katarzyna Janowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jerzy Antczak i Janina Barańska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Grochowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Małgorzata Bela i Paweł Pawlikowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Olejnik i Tomasz Ziółkowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Andrzej Seweryn z żoną

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu "Najlepszy"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Jerzy Górski, Anna Próchniak, Kamila Kamińska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Teresa i Weronika Rosati

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Leśniak, Eliane Umuhire i Jowita Budnik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Eliane Umuhire i Jowita Budnik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bodo Kox, Sebastian Stankiewicz, Sandro Di Stefano

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Andrzej Chyra, Jakub Gierszał

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tomasz Ossoliński, Dorota Williams, Aleksandra Konieczna, Jolanta Borowiec

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Michał Starost

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Borys Szyc, Justyna Nagłowska-Jeger, Patrycja Volny

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Zanussi, Wiktor Zborowski, Janusz Kaleja, Olga Tokarczuk

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bogdan Dziworski, Agnieszka Smoczyńska, Lech Majewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Maciej Musiałowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Michał Sobociński, Maria Sadowska, Magdalena Boczarska, Piotr Woźniak-Starak, Agnieszka Woźniak-Starak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Maria Sadowska i Magdalena Boczarska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Karolina Gorczyca

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Danuta Stenka i Agata Culak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Danuta Stenka, Agata Culak, Jakub Gierszał, Maciej Sobieszczański

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Magdalena Zawadzka i Dorota Stalińska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu "Wieża. Jasny dzień"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Orina Krajewska i Katarzyna Zawadzka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Hanna Świętnicka, Marcin Kwaśny

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu "Atak Paniki"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu "Atak Paniki"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jerzy Gruza

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Adamik, Antoni Łazarkiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Hanna Hryniewicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Próchniak i Piotr Domalewski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl