Kupcy z Orłowa wnioskują o pół godziny bezpłatnego parkowania przy targowisku

3 sierpnia 2021, 7:00
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat Łatwiej znajdziesz miejsce parkingowe

Kupcy z targowiska zlokalizowanego przy pl. GórnośląskimMapka w Orłowie chcą, by pierwsze pół godziny parkowania było w okolicy bezpłatne. Władze miasta odpowiadają, że analizują wnioski nie tylko z Orłowa, ale na ewentualne zmiany trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.Plac Górnośląski to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Orłowie. Położony w okolicy ul. Wielkopolskiej znany jest przede wszystkim z funkcjonującego tu od lat targowiska. Zdarza się, że na zakupy przyjeżdżają tutaj osoby z innych części Gdyni, a nawet z Gdańska.

Wnioski o płatny postój od kilku latDo lipca, kiedy w Orłowie pojawiło się płatne parkowanie, w okolicy pl. Górnośląskiego nie trzeba było płacić za postój, choć część kupców chciała tego od dawna. W 2017 roku pisaliśmy o ich postulatach.

Kupcy z Orłowa chcą płatnego parkowaniaArgumentowali, że wiele osób przyjeżdża na pl. Górnośląski, traktując miejsce jako parking przesiadkowy do komunikacji miejskiej lub teren, gdzie można bezpłatnie zaparkować, niekoniecznie robiąc na targowisku zakupy.

Targowiska w GdyniJak twierdzili, w efekcie tracili kupcy oraz klienci, dla których brakowało miejsca. Wielu wybierało więc inne miejsce. Z powodu zaparkowanych aut, także piesi nie mogli się swobodnie poruszać po chodnikach. Wtedy Gdynia wstrzymywała się ze zmianami, a przedstawiciele urzędu tłumaczyli, że trwają prace nad zmianą przepisów prawnych dotyczących stref płatnego parkowania.

Więcej miejsca dla klientów po wprowadzeniu opłatGdy 1 lipca wprowadzono płatny - od poniedziałku do piątku - postój, wiele miejsc parkingowych w pobliżu targowiska opustoszało. Jak można usłyszeć od kupców, nie spowodowało to wielkiego spadku obrotów i chociaż samym sprzedającym jest trudniej, bo muszą szukać miejsca, by zaparkować, to przeważają opinie, że suma zysków wychodzi na plus, bo klientom łatwiej znaleźć miejsce postojowe.

Proponują jednak korekty. Oficjalnie kupcy chcą w najbliższym czasie wnioskować do miasta o stworzenie możliwości bezpłatnego parkowania przez pierwsze pół godziny, by ci, którzy przyjeżdżają na chwilowe zakupy, mogli to zrobić bez dodatkowych kosztów.

- Niektórzy klienci są zdziwieni, że obecnie jest miejsce do parkowania. Pierwsza reakcja nie była pozytywna, ale to się zmieniło. Opłaty przyniosły efekt w postaci większej rotacji, co jest dobre. Chcemy jednak wnioskować o pół godziny darmowego parkowania. Dodatkowo pojawi się w piśmie prośba o przeniesie parkomatów bliżej głównego wejścia - mówi Marek Radzikowski z Targowiska Orłowo.

Wniosek o półgodzinne bezpłatne parkowaniePismo w najbliższych dniach ma trafić do władz Gdyni, które ze zmian na pl. Górnośląskim są zadowolone.

- Widzimy pozytywne zmiany. Zniknęły samochody, które zajmowały miejsca parkingowe przez cały dzień. Osoby, które chcą zrobić zakupy na targowisku mogą zatem z łatwością znaleźć miejsca postojowe. Przestrzeń publiczna jest znów dostępna dla mieszkańców ulic, które były regularnie zastawiane i tarasowane przez samochody. Średnio 20 proc. miejsc parkingowych jest tam stale dostępnych - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Władze miasta: analizujemy uwagi mieszkańcówDodaje, że propozycja z Orłowa nie jest jedyną trafiającą do Urzędu Miasta.

- Pojawiają się różnego rodzaju wnioski m.in. z firm prowadzących działalność na terenie stref, a nawet od działkowców. Zapytania te dotyczą przede wszystkim wydawania preferencyjnych abonamentów dla m.in. dla pracowników firm mających siedziby na terenie danej strefy płatnego parkowania. Obecnie analizujemy tego typu wnioski, ale żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. W ciągu kilku najbliższych miesięcy przekażemy nasze wnioski i rekomendacje radnym miasta - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Zmiany w postaci opłat za parkowanie mają jednak wciąż dużo przeciwników. Więcej zdjęć (9)

Zmiany w postaci opłat za parkowanie mają jednak wciąż dużo przeciwników.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zmiany w postaci opłat za parkowanie mają jednak wciąż dużo przeciwników.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Protest przeciw nowym parkingowym opłatom w GdyniCo ciekawe w ostatnich dniach wpłynął oficjalny pisemny protest dotyczący utworzonych stref płatnego parkowania.

W naszym raporcie pojawiły się zdjęcia oklejonych ulotkami parkomatów w Środmieściu.- Protest wpłynął i będzie analizowany - potwierdza wiceprezydent Gdyni.
Czy korzystasz z samochodu, robiąc zakupy na targowisku?
66%

tak, zawsze

17%

tak, ale tylko przy większych zakupach

17%

nie, jestem pieszo, rowerem albo korzystam z komunikacji miejskiej

zakończona

łącznie głosów: 974

Opinie wybrane