"Kuzyni" dworca Gdańsk Główny

18 października 2020, 18:00
Rafał Borowski
artykuł historyczny

Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo, choć różnią się od siebie stylem architektonicznym. W skład każdego kompleksu wchodzi strzelista wieża zegarowa, umieszczona przy narożu krytej spadzistym dachem hali. Zobaczcie, gdzie można spotkać "kuzynów" dworca PKP Gdańsk Główny.Kompleks dworca kolejowego w Gdańsku powstał na przełomie XIX i XX wieku w stylu neorenesansowym. W wielu miastach za naszą zachodnią granicą - głównie na terenie Niemiec - znajdują się budynki głównych dworców kolejowych, które przypominają dworzec z Gdańska.

Skala podobieństwa jest dość szeroka: od uderzającego do jedynie symbolicznego. Jednak wszystkie łączy to, że dominującymi elementami kompleksu są strzelista wieża zegarowa oraz nakryta spadzistym dachem hala.

Czytaj również: Barwna mozaika na dachu dworca w Gdańsku

Kolorowy dach dworca Gdańsk Główny PKP odtworzono w oparciu o oryginalny projekt.


Takie dworce znajdują się w Niemczech w Wiesbaden, Stralsund, Bad Homburg, Krefeld i Cochem, we Francji w Colmar i Metz oraz w Luksemburgu.

Ich podobieństwo nie jest przypadkowe i wynika z tego, że w ich projektowaniu brał udział architekt Alexander Rüdell, pełniący na przełomie XIX i XX wieku funkcję etatowego projektanta dworców kolejowych w Niemczech.

Obeznani z geografią i historią czytelnicy zapewne zwrócili uwagę, że wszystkie z wymienionych miast - z wyjątkiem Luksemburga - znajdowały się wówczas w granicach II Rzeszy.

W Gdańsku Rüdell zaprojektował także budynek dyrekcji kolei, stojącej do dziś przy ul. Dyrekcyjnej.

Czytaj również: Historia wieży Dworca Głównego PKP w Gdańsku

Zaprojektowane przez niego dworce różnią się nie tylko kubaturą, ale przede wszystkim stylami architektonicznymi, które zostały dostosowane do stylu charakterystycznego dla danego miasta.

Warto pamiętać, że budowa projektowanych przez Rüdella dworców przypada na okres dominacji historyzmu w europejskiej architekturze. W dużym uproszczeniu, ten nurt polegał na naśladownictwie stylistyki minionych epok i dość dowolnym mieszaniu ich. Dla przykładu, kształt hełmu wieży zegarowej gdańskiego dworca jest inspirowany hełmem wieży jednego z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej nad Motławą, czyli kościoła św. Katarzyny.

Japoński kuzyn gdańskiego dworcaNa świecie jest jeszcze jeden budynek, który wręcz do złudzenia przypomina gdański dworzec. Jednak w przeciwieństwie do jego kuzynów z Europy Zachodniej, omawiany budynek nigdy nie był dworcem kolejowym, powstał dopiero w latach 80. XX wieku i znajduje się w odległym o ponad 8 tys. km mieście Imari na południu Japonii.

Niezwykła historia japońskiego gmachu, w którym mieści się pałac ślubów zasługiwała na osobny artykuł. Opublikowaliśmy go w grudniu 2015 r.
Czytaj więcej: Japoński kuzyn gdańskiego dworca
Podczas zwiedzania innnych miast zwracasz uwagę głównie na:
49%

najstarszą część miasta i zabytki

4%

atrakcje "niehistoryczne"

47%

rożnie, żależy od miasta

zakończona

łącznie głosów: 1484