Kwitnie handel bonami turystycznymi. ZUS ostrzega przed oszustami

4 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Sezon turystyczny w Trojmieście trwa w najlepsze, a wraz z nim trwa internetowy handel rządowymi bonami na dofinansowanie wakacji. Więcej zdjęć (2)

Sezon turystyczny w Trojmieście trwa w najlepsze, a wraz z nim trwa internetowy handel rządowymi bonami na dofinansowanie wakacji.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sezon turystyczny w Trojmieście trwa w najlepsze, a wraz z nim trwa internetowy handel rządowymi bonami na dofinansowanie wakacji.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

"Bon turystyczny tanio sprzedam" - wystarczyło zaledwie kilka dni od jego uruchomienia, by w sieci zaczął kwitnąć handel. Regionalny ZUS ostrzega przed oszustwami "na bon turystyczny" i prosi o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.Program bonów turystycznych ruszył wraz z początkiem sierpnia. To rządowe wsparcie dla rodzin z dziećmi i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią koronawirusa. Bon otrzymują ci, którzy pobierają 500+. 500 zł na jedno dziecko - taką wartość ma też bon turystyczny, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dowiedz się więcej o bonie turystycznym

Tymczasem w sieci mnożą się już oferty, których autorzy oferują m.in. sprzedaż kodów do aktywnych już bonów.

"Kombinatorstwo ma się dobrze"- Ze zdumieniem odkryłem, że na rożnych portalach ogłoszeniowych krążą oferty oferujące sprzedaż bonu turystycznego za 400 zł czy nawet taniej. Od razu zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, że to oszustwo, bo nie ma żadnej gwarancji, że po wysłaniu pieniędzy autor ogłoszenia rzeczywiście wyśle kod i numer bonu, a nawet jeśli to zrobi, to pytanie, ilu osobom wcześniej już go wysłał i czy w ogóle był to prawidłowy kod. Kombinatorstwo, jak widać, w naszym kraju ma się dobrze - mówi pan Filip, nasz czytelnik z Gdyni i tata dwójki dzieci.

Sklepy turystyczne i sportoweJedno z ogłoszeń na sprzedaż bonu, jakie można znaleźć w internecie. Więcej zdjęć (2)

Jedno z ogłoszeń na sprzedaż bonu, jakie można znaleźć w internecie.

źródło: facebook.com

Jedno z ogłoszeń na sprzedaż bonu, jakie można znaleźć w internecie.

źródło: facebook.com


Gdański ZUS ostrzega przed oszustwami na "bon turystyczny"- Oszuści nie odpuszczają, tym razem za środek obrali sobie Polski Bon Turystyczny. Proponują sprzedaż bonu lub pomoc przy założeniu PUE ZUS i aktywacji bonu za pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Przypominamy także, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że znajdują się tam ważne dane, np. dotyczące zgłoszenia do ubezpieczeń, zwolnień lekarskich czy też pobranych zasiłków. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - zaznacza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.

Biura podróży w TrójmieścieCieszyński dodaje, że każda płatność bonem turystycznym będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

- Innymi słowy, sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Przy zakupie bonu z ogłoszenia nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już zrealizowany. Dlatego prosimy wszystkich beneficjentów o rozwagę - apeluje rzecznik lokalnego ZUS.
Wszelkie nieprawidłowości związane z oszustwami "na bon turystyczny" można zgłaszać na adres e-mailowy: nieprawidlowosci@pot.gov.pl. Zgłoszenia te będą kierowane do organów ścigania.

Wynajem krótkoterminowy w Trójmieście

Skorzystasz z bonu turystycznego?
6%

tak, już załatwiłe(a)m formalności

22%

tak, zamierzam to niebawem zrobić

11%

jeszcze nie wiem

7%

nie, nie potrzebuję takiego wsparcia

54%

nie, bo mi nie przysługuje

zakończona

łącznie głosów: 2657