LPP modernizuje zabytkową siedzibę na Dolnym Mieście

25 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

LPP z dużym zyskiem za ubiegły rok

Gdańska firma LPP, właściciel takich marek jak Reserved, House i Cropp, odnowi swoją zabytkową siedzibę przy ul. Łąkowej zobacz na mapie Gdańska. Remont elewacji budynku, który przed wojną należał do Gdańskiego Monopolu Tytoniowego, potrwa do listopada. Modernizacja oznacza koniec planów budowy nowego biurowca przy ulicy Reduta Żbik.- Właśnie rozpoczynamy pierwszy etap, który obejmie m.in. dobudowanie przeszklonych pomieszczeń dla pracowników od strony podwórka, antresoli na dachu oraz wykonanie nowej elewacji. Prace zrealizuje gdyńska firmę Allcon - informuje Dariusz Pachla, wiceprezes zarządu LPP. - Modernizacja naszej siedziby poprawi warunki pracy kilkuset pracowników LPP, ale też zmieni pozytywnie wygląd ulicy, przy której budynek się znajduje. Nowa elewacja zastąpi tę starą; uszkodzoną, szarą i zapewni budynkowi bardziej estetyczny wygląd.

Obiekt, w którym mieści się siedziba LPP został wzniesiony w latach 1924-1927 w stylu modernistycznym. Od 1928 był siedzibą wytwórni wyrobów tytoniowych. Budynek bez większych zniszczeń przetrwał wojnę. Stoi na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, dlatego wszelkie plany i prace modernizacyjne będą odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Inwestor posiada wszystkie stosowne pozwolenia na przebudowę.

Co dokładnie zostanie wykonane? W ramach inwestycji powstaną nowe elementy konstrukcyjne, takie jak przeszklona klubokawiarnia na dziedzińcu i przeszklona antresola na dachu. Zostanie przebudowany parter i trzy piętra, będzie wyremontowana elewacja i nastąpi częściowa wymiana okien oraz zostanie zagospodarowany teren wokół budynku. Projekt modernizacji przygotowała gdańska pracownia Studio 1:1.

Zamierzeniem projektanta jest stworzenie atrakcyjnego miejsca pracy dla ludzi zawodowo zajmujących się projektowaniem mody. Nowe przestrzenie będą pełnić funkcje rekreacji, wypoczynku, fitness, odnowy biologicznej, klubokawiarni oraz biurową.

- Modernizacja, prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ma doprowadzić do stworzenia biurowca o wysokich walorach estetycznych z nowoczesnym otoczeniem, pozostającym w harmonii z kontekstem historycznym budynku - zapewnia Mariusz Białek, prezes Allcon Budownictwo - firmy, która jest generalnym wykonawcą inwestycji.

Zakończenie pierwszego etapu prac budowlanych zaplanowano na początek listopada 2013 roku.

- Całość prac łącznie z modernizacją wnętrz budynku potrwa nie mniej niż kilkanaście miesięcy. W tym czasie pracownicy LPP będą wykonywali swoje obowiązki w wynajętych biurach oraz w naszym budynku przy ulicy Reduta Żbik - mówi Dariusz Pachla. - Początkowo w miejscu, w którym stoi ten budynek, planowaliśmy wybudować zupełnie nowy biurowiec, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Stawiamy jednak na Łąkową - to tu pozostanie siedziba główna LPP.

O budowie biurowca mówiło się już w 2008 roku. Powstały nawet wstępne projekty. Nowy obiekt (a właściwe rozbudowany istniejący budynek), miał powstać tuż przy Długich Ogrodach zobacz na mapie Gdańska (choć oficjalnie miał stanąć przy Reducie Żbik).

LPP SA jest właścicielem sieci detalicznej liczącej ponad 600 sklepów marek: Reserved, Croop, House, Sinsay i Mohito w Polsce. Siedziba spółki mieści się w Gdańsku, gdzie znajduje się również całe zaplecze projektowe dla Reserved, Croop i Sinsay. Działy tworzące marki House i Mohito mieszczą są w Krakowie. Spółka sprzedaje swoje produkty głównie w rejonie środkowej i wschodniej Europy, oprócz Polski w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Rumunii oraz Bułgarii. Odzież jest produkowana przede wszystkim w Chinach oraz w mniejszym stopniu w Indiach i Polsce.
Czy wiedziałeś(łaś), że LPP ma siedzibę na Dolnym Mieście?
65%

tak, są tam od wielu lat

19%

wiedziałe(a)m tylko, że w Gdańsku

16%

nie, w ogóle nie wiedziałe(a)m, że są z Gdańska

zakończona

łącznie głosów: 1459