Łabędź na przystanku, skuter na molo i kierowca z narkotykami. Co widzi monitoring?

28 listopada 2021, 18:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Co widzi monitoring w Gdyni i Sopocie?
Dwóch mężczyzn padło ofiarami złodziei. Pierwszy stracił telefon, a drugi portfel. Do obu zdarzeń doszło wczesnym rankiem w centrum Gdańska w bardzo podobnych okolicznościach. Obaj zasnęli na przystanku, czekając na tramwaj. Widział to operator monitoringu. Więcej zdjęć (6)

Dwóch mężczyzn padło ofiarami złodziei. Pierwszy stracił telefon, a drugi portfel. Do obu zdarzeń doszło wczesnym rankiem w centrum Gdańska w bardzo podobnych okolicznościach. Obaj zasnęli na przystanku, czekając na tramwaj. Widział to operator monitoringu.

mat. SM Gdańsk

Dwóch mężczyzn padło ofiarami złodziei. Pierwszy stracił telefon, a drugi portfel. Do obu zdarzeń doszło wczesnym rankiem w centrum Gdańska w bardzo podobnych okolicznościach. Obaj zasnęli na przystanku, czekając na tramwaj. Widział to operator monitoringu.

mat. SM Gdańsk

Gdańsk obserwuje ponad 400 kamer, a dzięki czujnemu oku "wielkiego brata" udało się namierzyć setki wykroczeń i dziesiątki przestępstw. Jednemu z operatorów udało się wypatrzyć nawet torebkę z narkotykami w ręku kierowcy. To jednak tylko niewielki wycinek z codziennej pracy obsługi "elektronicznych oczu" miasta.Miejski System Monitoringu Wizyjnego w Gdańsku, zarządzany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, jest obsługiwany przez pracowników straży miejskiej.

Ośmiu operatorów przez całą dobę obserwuje obraz z 432 kamer w studiach monitoringu, które mieszczą się w sześciu komisariatach policji w Gdańsku. Operatorzy na bieżąco informują dyżurnych komisariatów o zauważonych przestępstwach, wykroczeniach lub innych nieprawidłowościach.

- W 2020 r. operatorzy zgłosili dyżurnym policji 1807 zdarzeń oraz 382 bezpośrednio do patroli straży miejskiej. Do końca października tego roku operatorzy przekazali 1816 zdarzeń policji oraz 410 straży miejskiej - wylicza Marta Drzewiecka ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Co istotne, kamery w Gdańsku obsługują również pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Jakie sprawy udało się rozwiązać?Jak do tej pory dzięki kamerom udało się rozwiązać szereg spraw.

Miejski monitoring namierzył złodziei. Więcej zdjęć (6)

Miejski monitoring namierzył złodziei.

mat. SM Gdańsk

Miejski monitoring namierzył złodziei.

mat. SM Gdańsk

Na przykład namierzono złodziei, którzy okradli śpiących na przystanku dwóch mężczyzn. Pierwszy stracił telefon, a drugi portfel.

Operatorzy monitoringu, widząc, co się dzieje, powiadomili policję.

W lipcu tego roku dzięki operatorom miejskiego monitoringu złapany został 24-latek, który napadł na kobietę i próbował ją zgwałcić, gdy ta szła do pracy. Jej krzyki usłyszał przechodzień i spłoszył napastnika. Po kilku godzinach sprawcę zauważył pracownik monitoringu miejskiego.

Alkohol i narkotyki w ręku kierowcyKamera wychwyciła także woreczek z narkotykami w ręku mężczyzny, który siedział za kierownicą samochodu. Wydarzenia rozegrały się nieopodal jednego ze sklepów nocnych przy ul. Gospody. Uwagę pracowników monitoringu zwróciło nietypowe zachowanie mężczyzn siedzących w aucie - mogło bowiem sugerować, że są pod wpływem alkoholu.

Jakby tego było mało, kierowca trzymał w dłoni woreczek z białą substancją. Zaraz potem z samochodu wysiadł jeden z pasażerów, wszedł do sklepu i po chwili wrócił do kolegów, niosąc kilka niewielkich butelek. Jedną z nich otrzymał kierowca i od razu zaczął spożywać jej zawartość.

Operatorzy o swoich obserwacjach natychmiast powiadomili policję.

Niszczył kosze na śmieci i ukradł koło ratunkowe - nagrał go monitoring. Więcej zdjęć (6)

Niszczył kosze na śmieci i ukradł koło ratunkowe - nagrał go monitoring.

mat. SM

Niszczył kosze na śmieci i ukradł koło ratunkowe - nagrał go monitoring.

mat. SM

Pracownicy monitoringu reagują także, gdy widzą niszczenie mienia. Konsekwencje poniósł np. mężczyzna, który niszczył kosze na śmieci i ukradł koło ratunkowe.

Zdarzają się też interwencje bardzo nietypowe. Na przykład wtedy, gdy oko kamery wypatrzyło łabędzia na przystanku, którego odeskortowano z powrotem do wody...

...albo gdy trzej koledzy ruszyli na przejażdżkę po molo w Brzeźnie skuterem. Nie uszło to uwadze operatorów monitoringu, którzy od razu powiadomili policję.

Ruszyli skuterem na przejażdżkę po molo w Brzeźnie. Więcej zdjęć (6)

Ruszyli skuterem na przejażdżkę po molo w Brzeźnie.

mat. SM Gdańsk

Ruszyli skuterem na przejażdżkę po molo w Brzeźnie.

mat. SM Gdańsk

To tylko niektóre z setek spraw, które namierzyli operatorzy miejskiego monitoringu. Nic dziwnego - całe Trójmiasto obserwuje bowiem w sumie ponad 800 kamer. Przypadki z Gdyni i Sopotu opiszemy w kolejnym artykule.
Czy korzystasz z prywatnego monitoringu?
25%

tak, mam kamerę przy mieszkaniu i w aucie

19%

korzystam tylko z samochodowej kamerki

24%

nie, ale mam zamiar zainstalować

32%

nie, uważam, że nie jest mi to potrzebne

zakończona

łącznie głosów: 1605

Opinie wybrane


wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.