Łąka kwietna założona przy Muzeum II Wojny Światowej

1 października 2020, 15:15
Ewelina Oleksy

Wiosną zakwitną tu białe i czerwone kwiaty jednoroczne, a w kolejnym roku zastąpić je mają rodzime gatunki wieloletnie. Mowa o terenieMapka w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w czwartek założono łąkę kwietną.Łąki kwietne to nie tylko alternatywa dla miejskich trawników, ale też sposób na łagodzenie skutków suszy i dom dla pożytecznych owadów.

W tym sezonie wiosenno-letnim Gdańsk podjął decyzję, że nie kosi traw , bo stawia właśnie na naturalne łąki.

Projekt jednak w wielu miejscach nie wyszedł, tak jak tego oczekiwano, a zamiast miejskich łąk powstały chaszczowiska - mało estetyczne i utrudniające widoczność na drogach.

Władze Gdańska ostatnio podsumowały projekt i zapowiedziały, że niekoszenie traw będzie kontynuowane, ale na innych zasadach.

Zobacz też: Kosić czy nie kosić? Pagórek w Nowym Porcie łączy obie opcje


Pomysł łąk kwietnych najwyraźniej spodobał się władzom Muzeum II Wojny Światowej, w którego sąsiedztwie w czwartek taką łąkę założono.

Efekty będzie można zobaczyć wiosną- Na powierzchni 500 m kw. tradycyjnie utrzymywanego trawnika powstanie łąka kwietna, odpowiednio zabezpieczona i oznaczona specjalnymi tablicami edukacyjnymi. Łąkę zakładaliśmy w obecności uczestników warsztatów "Projektowania i zakładania łąk kwietnych" organizowanych przez firmę Łąki Kwietne oraz Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Osoby odwiedzające Muzeum, jak i lokalna społeczność z pewnością będą miło zaskoczeni wyglądem łąki najbliższej wiosny, bo dopiero wtedy będzie można zobaczyć efekt - informuje Hanna Mik-Samól, rzeczniczka Muzeum II WŚ.

Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, posadzone 1 października rośliny wyróżniać będą nie tylko walory estetyczne, ale też fakt, że będą chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle.- Zakładana łąka kwietna przyczyni się do zwiększenia różnorodności biologicznej w mieście - mówi Hanna Mik-Samól.
Wokół Muzeum latem zostało ustawionych osiem mobilnych donic, które obsadzone zostały m.in. kolorowymi jeżówkami oraz krwawnikami. W donicach zostało ukrytych 160 cebul tulipanów, które zakwitną wiosną 2021 r.

Podobają ci się łąki kwietne?
43%

tak, wszystkie

41%

tak, ale tylko te zadbane

8%

trudno powiedzieć, to zależy od konkretnego miejsca

8%

nie, uważam, że w ogóle nie powinno być ich w mieście

zakończona

łącznie głosów: 505