Lato bez zdrojów ulicznych i kurtyn wodnych

17 maja 2020, 9:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Neptun znowu leje wodę. Fontanna w maseczce

Ze względu na epidemię koronawirusa raczej nie ma co liczyć na to, że tego lata zaznamy ochłody dzięki kurtynom wodnym czy ulicznym zdrojom. Wcześniej zapadła decyzja o tym, że fontanny również zostaną uruchomione w późniejszym okresie.W upalne lato były zbawieniem dla spragnionych ochłody mieszkańców. W tym sezonie, wraz z nadejściem wysokich temperatur, najprawdopodobniej nie zostaną uruchomione. Mowa o 33 zdrojach ulicznych w Gdańsku, które promowały picie kranówki oraz kurtynach wodnych z orzeźwiającą mgiełką.

Fontanny w Trójmieście


Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego aerozol wodno-powietrzny może być bowiem dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek koronawirusa. Dlatego na początku maja zdecydowano, że miejskie fontanny nie zostaną uruchomione. Teraz do tej listy dochodzą poidełka oraz mgiełki. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

Czytaj też: Deszczówką podleją miejski stadion

- Ze względu na stan epidemii, gdańskie zdroje w maju pozostają nieczynne. Dalsze decyzje zależą od sytuacji epidemicznej. W tym momencie nie planujemy też uruchomienia letnich mgiełek. Jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy w stanie to zrobić stosunkowo szybko - mówi Agnieszka Klugmann, rzeczniczka Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej

Wszystko o zdrojach ulicznychCo z kąpieliskami?Podobnie jak w ubiegłym roku Gdańsk otwiera kąpieliska morskie w pierwszy dzień wakacji, czyli 26 czerwca. Władze miasta zapowiedziały ostatnio, że będą apelować do plażowiczów o to, by zachowywali między sobą dystans.

- Liczę na ludzką odpowiedzialność. Przed otwarciem kąpielisk, we współpracy z odpowiednimi służbami będziemy jeszcze ten temat omawiać i wypracujemy najlepsze rozwiązanie. Ratownicy nie mają bowiem uprawnień, żeby egzekwować dystans między ludźmi na plażach - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Kurtytny wodne na Targu Węglowym. Film archiwalny

Odczujesz brak poidełek i kurtyn wodnych?
23%

tak, co roku chętnie z nich korzystałe(a)m

29%

to zależy od pogody, w upały tak

48%

nie, nigdy z nich nie korzystałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1252