Lato na półmetku. Turyści w Trójmieście dopisali

4 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Brancewicz

Wszystko wskazuje na to, że będzie to lepszy sezon od poprzedniego. Upały przyciągnęły turystów nad morze, a sinice wcale ich nie odstraszyły. Hotelarze i prywatni najemcy są zadowoleni z frekwencji, pełne ręce roboty mają lokalni przewodnicy. Żar lejący się z nieba nie sprzyja jedynie restauratorom, bowiem ludzie spędzają na plażach całe dnie i rzadziej do nich zaglądają.Pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda - to główny czynnik, który sprawia, że sezon letni będzie można uznać za udany lub nie. Kapryśna aura sprawiła, że o zeszłorocznych wakacjach osoby żyjące z turystyki chciały jak najszybciej zapomnieć. W tym roku nad polskim morzem panują iście śródziemnomorskie upały, więc już na półmetku wakacji widać, że odwiedzających Trójmiasto jest więcej niż przed rokiem.

Noclegi w Trójmieście

- Biorąc pod uwagę wstępną analizę danych zebranych w dwóch kwartałach tego roku, ale też większą liczbę hoteli i wysoki poziom obłożenia w obiektach noclegowych oraz stale rozwijającą się siatkę połączeń lotniczych, należy stwierdzić, że zarówno w okresie letnim jak i w skali całego 2018 roku, obserwowana jest zauważalna i stała tendencja wzrostowa dotycząca liczby turystów - przekonuje Bartłomiej Barski z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Konkretne dane znane będą na przełomie września i października.

Turyści z Malezji, Singapuru i BrazyliiNie tylko organizowane przez miasto imprezy takie jak Światowy Zjazd Gdańszczan czy zlot żaglowców Baltic Sail przyciągnęły dodatkowe rzesze odwiedzających, ale także zakończone w połowie lipca Mistrzostwach Świata w piłce nożnej Rosja 2018 ściągnęły nad Motławę zagranicznych gości.

- Mowa tu przede wszystkim o fanach reprezentacji Belgii, Anglii, Hiszpanii czy Chorwacji, dla których Gdańsk był przystankiem przed i po meczach za naszą wschodnią granicą - mówi Barski.
Hotele w Trójmieście

O dużym zainteresowaniu Trójmiastem obcokrajowców i to z coraz odleglejszych zakątków świata mówią też lokali przewodnicy.

- To mój dziewiąty rok w branży i jest to zdecydowanie najbardziej pracowity sezon. Już zbieramy zamówienia na październik - mówi Agnieszka Nowakowska z Gdyni, która oferuje usługi przewodnickie. - Zauważalny jest też wzrost liczby klientów z Dalekiego Wschodu czy Ameryki Południowej. Oprowadzałam turystów z Tajwanu, Meksyku czy Brazylii.
Podobnie uważa Michał Maj, przewodnik z Gdańska.

- Od dawna, z roku na rok, każdy sezon jest lepszy od poprzedniego - przyznaje. - Są to turyści z całego świata: Singapur, Malezja, Tajlanida, miałem też grupę z telewizji brazylijskiej.

Nie ma gdzie kupić tabakiPrzewodnik wbija też szpilkę organizacjom odpowiedzialnym za rozwój turystki w Gdańsk.

- Zarządzający miastem nie nadążają za rozwojem współczesnej turystki. Dzisiaj odwiedzający chcą zobaczyć lokalność, tradycję a nie nowoczesność. Bo co im po budynkach ze szkła i stali, które mogą znaleźć wszędzie? - pyta Maj. - A proszę wskazać mi w Gdańsku miejsce, gdzie można zakupić kaszubską tabakierę albo strój?
Plaże w Trójmieście

Ręce zacierają przedstawiciele branży noclegowej i to zarówno hotelarze, jak i prywatni najemcy.

- Czerwiec był co prawda kiepski, bo miałem raptem cztery wynajmy, ale w lipcu zajęte były praktycznie wszystkie terminy, z wyjątkiem pojedynczych dni, bo mam limit co najmniej dwóch nocy. - mówi pan Łukasz, który wynajmuje mieszkanie w okolicach Wałowej w Gdańsku. - A teraz mam już praktycznie pełne obłożenie na sierpień i wrzesień

Więcej rodzin z dziećmi i na dłużejW hotelach też panuje tłok. Zauważalna jest też nowa tendencja, hotele o wysokim standardzie coraz chętniej wybierają rodziny z dziećmi.

- Może to efekt programu 500+ oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie daje pobyt w Polsce i liczniejsze atrakcje oferowane w samym hotelu i przez naszych zaprzyjaźnionych partnerów. Oferta jest kompleksowa - zauważa Katarzyna Śmierzchalska, specjalista ds. marketingu Hotelu Nadmorskiego w Gdyni. - Przez całe dwa miesiące obłożenie u nas jest na poziomie 90 proc. Nie zmieniły tego nawet informacje o sinicach.
Zauważalne jest też to, że rodziny z dziećmi decydują się na coraz dłuższe pobyty.

- Goście przyjeżdżają do nas na jeden lub nawet dwa tygodnie. Są to pobyty typowo wypoczynkowe a nie weekendowe i okołoweekendowe - mówi Kamil Czajkowski, dyrektor Hotelu Sopot. - Oczywiście magnesem jest rewelacyjna w tym roku pogoda, dlatego w lipcu obłożenie przekroczyło 90 proc.

Za gorąco dla gastronomiiTo co dla jednych jednej branży jest zbawieniem, dla innej może być przekleństwem. Chodzi oczywiście o upały. Na utrzymujące się od dłuższego czasu wysokie temperatury narzekają restauratorzy. Ludzie chronią się przed gorącem spędzając całe dnie na plaży, omijają w ten sposób lokale gastronomiczne w centrach miast.

- Sezon jest poprawny, ale nie wybitny, na pewno gorszy od zeszłego - nie ukrywa Krzysztof Kwiecień, właściciel Tekstyliów i Pikawy. - Przez upały turyści przemykają przez jarmark i nie zatrzymują się na długo w lokalach, bo jest im za gorąco. Życzymy sobie żeby trochę się ochłodziło.
W podobnym tonie wyrażają się też inni przedstawiciele branży gastronomicznej. W najbliższym czasie aura nie zamierza jednak spełnić tego życzenia. W nadchodzącym tygodniu wciąż ma być bardzo ciepło.
Jak oceniasz tegoroczne lato?
52%

najcieplejsze, więc najlepsze od lat

40%

jest fajnie, ale za gorąco

8%

lato jak lato, podobne do ubiegłych

zakończona

łącznie głosów: 2445