Libacje i awantury na placu przed Cristalem. Straż miejska rozwiąże problem?

17 września 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Spór o patronów placu i skweru we Wrzeszczu

Amatorzy mocnych trunków zajmują tam ławki za dnia, wieczorami i w nocy. W dodatku po kilku głębszych wszczynają awantury, a wszystko to na placu przed dawnym Cristalem Mapka, czyli jednym z bardziej charakterystycznych miejsc "na widoku" we Wrzeszczu. Władze Gdańska, po interwencji radnego w tej sprawie, zapowiedziały, że rozwiązanie tego problemu będzie jednym z najważniejszych zadań strażników miejskich z tego rejonu.W przeciwieństwie do "libacji na skwerku" , czyli słynnej na całą Polskę historii z Wrocławia - która sprowadza się do tego, że grupka mężczyzn piła alkohol pod chmurką, a gdy mundurowi przyjechali na miejsce, nikogo tam nie zastali - libacje przed dawnym Cristalem to realny problem i niestety codzienny widok dla mieszkańców Wrzeszcza.

Czytaj też: Historia Cristalu. Początki "najelegantszego lokalu Wybrzeża"

- Od dłuższego czasu na placu przy dawnym Cristalu niemal ciągle można zaobserwować osoby spożywające alkohol. Amatorzy mocnych trunków zajmują ławki za dnia, wieczorami oraz nocą. Często spożywaniu alkoholu towarzyszą awantury. Osoby tam przybywające zostawiają po sobie śmieci oraz potłuczone szkło. Niejednokrotnie załatwiają też swoje potrzeby fizjologiczne - wskazuje miejski radny Krystian Kłos, który wystosował interpelację do władz Gdańska ws. porządku na placu przy Cristalu.

Radny apeluje o częstsze patrole służbRadny dodaje, że wśród wspomnianych wyżej osób są głównie bezdomni, którzy na pobliskim parkingu również spożywają alkohol oraz zaczepiają kierowców, prosząc o gotówkę pod pretekstem "przypilnowania" samochodu.

Wrzeszcz - serwis dzielnicowy- Sygnały dotyczące tego miejsca trafiały do mnie wielokrotnie, w związku z tym zwróciłem się do prezydent Gdańska z prośbą o zintensyfikowanie działań mających na celu zapewnienie ładu oraz porządku w tym miejscu. Konieczne wydaje się systemowe zaopiekowanie się przebywającymi tam osobami bezdomnymi. Częstsze patrole straży miejskiej oraz policji wraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się osobami bezdomnymi powinny przynieść oczekiwane efekty - mówi radny Kłos.

Rozwiązanie problemu jednym z głównych zadań dla strażnikówNa interpelację radnego odpowiedział wiceprezydent Piotr Borawski, pod którego podlega Straż Miejska. i który zapewnił, że wobec pijących i awanturujących się przed Cristalem "podejmowane są liczne interwencje".

Czytaj też: Na ławce przed żłobkiem we Wrzeszczu pili i przeklinali, więc miasto ją usunęło

- W przypadku znacznego upojenia alkoholowego sprawcy są przewożeni do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych - wskazuje Borawski.
Tylko w tym roku wobec pijących przed Cristalem straż miejska podjęła 52 interwencje, a 31 razy pijanych przewożono do pogotowia socjalnego.

Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście- Poza działaniami doraźnymi prowadzono też czynności długofalowe, jak kontrole ze streetworkerami Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, podczas których napotkane osoby bezdomne były przekonywane do zmiany trybu życia m.in. poprzez zamieszkanie w schronisku - poinformował wiceprezydent.
Borawski jednocześnie zapewnił, że problem przed Cristalem będzie "jednym z głównych zadań strażników z Referatu Dzielnicowego III". Działania zostaną podjęte we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta.
Wierzysz, że uda się ukrócić libacje i awantury pod Cristalem?
15%

tak, częstsze interwencje służb na pewno pomogą

41%

mam wątpliwości, ale kibicuję, żeby się udało

44%

nie, ten problem istnieje od lat i nie da się go zlikwidować

zakończona

łącznie głosów: 2233