Lockdown w całej Polsce od 20 marca do 9 kwietnia

17 marca 2021, 15:15
Michał Brancewicz

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, 17.03.2021, że od soboty, 20.03.2021, zaostrzenie przepisów pandemicznych obejmie cały kraj. Lockdown ma być utrzymany przez najbliższe 3 tygodnie, do 9 kwietnia. To oznacza, że obejmie też święta wielkanocne. Dzieci w klasach I-III wracają do nauki zdalnej również do 9 kwietnia.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Na Pomorzu zaostrzone restrykcje obowiązują od 13.03.2021. Wcześniej objęte zostało nimi województwo warmińsko-mazurskie, a od 15.03.2021 lockdown rozszerzono o tereny województwa mazowieckiego i lubuskiego.

Obostrzenia w czterech województwach miały obowiązywać do 28 marca.

Te działania nie zatrzymały jednak trzeciej fali koronawirusa w Polsce. W środę, 17.03.2021, odnotowano 25 052 nowe przypadki zachorowań w kraju.

- W zeszłym tygodniu mieliśmy 150 tys. zleceń na testy na koronawirusa, obecnie jest ich już 200 tys. w skali tygodnia - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Pandemia się nadal rozwija i nie widać, by miała wyhamować. Główną przyczyną rozwoju tej sytuacji jest mutacja brytyjska koronawirusa. Udział procentowy tej mutacji osiągnął już wartość 52 proc.

Średnia osób zakażonych na 100 tys. mieszkańców wynosi obecnie dla całego kraju 47,9. Dlatego decyzje o kolejnych restrykcjach mają charakter ogólnopolski.

Minister zdrowia poinformował, że od 20 marca nastąpi ponowne zamrożenie wielu branż i dziedzin życia na terenie całej Polski. Obostrzenia mają obowiązywać przez 3 tygodnie do 9 kwietnia, co oznacza, że obejmą także Wielkanoc (4.04.2021).

Czytaj też: Lockdown na święta? A kto go dopilnuje?

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce - w tym także w klasach I-III - będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecana jest także praca zdalna.

- Martwi nas mobilność, intensywność przemieszczania się ludzi. Chciałbym zaapelować do wszystkich pracodawców oraz pracodawców publicznych, by w miarę możliwości przejść na pracę zdalną - zaapelował Niedzielski.
Jak oceniasz wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu?
18%

dobrze, musimy przeciwdziałać trzeciej fali

21%

obostrzenia są wprowadzane za późno

61%

źle, ludzie się do nich nie dostosują

zakończona

łącznie głosów: 7594

Opinie wybrane


wszystkie opinie (1315)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.