Gdynia: dwie oferty w przetargu na lodowisko

27 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa koncepcja lodowiska w Gdyni

50 i 56,5 mln zł oczekują chętni za budowę lodowiska w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Urzędnicy zaplanowali wydać na to niecałe 40 mln zł.
  1. Nowy, trzykondygnacyjny obiekt przy ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni na Grabówku ma posiadać taflę o wymiarach 30x60 metrów.
  2. Znajdą się w nim szatnie hokejowe, wypożyczalnia łyżew wraz z ostrzalnią i suszarnią, trybuny mogące pomieścić 300 widzów, kawiarnia czy garaż z miejscami parkingowymi na 31 aut.
  3. Oprócz tego zaplanowano remont nawierzchni ul. Denhoffa zobacz na mapie Gdyni. Latem całość ma zmienić się w rolkowisko.

Gdyńskie lodowisko: pierwszy przetarg w czerwcuPrzetarg na budowę obiektu ogłoszono w czerwcu. Zgłosiły się dwie firmy. Pierwsza z firm składających oferty, "B&W" z Pruszcza Gdańskiego zaoferowała cenę 71 074 119 zł. Druga oferta, złożona przez Alstal z Jacewa opiewała z kolei na 58 563 115 zł brutto.

Kwoty okazały się zbyt wysokie.

- Kwoty złożonych ofert na wykonanie lodowiska znacznie przekroczyły zaplanowany budżet. W związku z tym unieważniamy przetarg, uznając, że najbardziej racjonalna jest decyzja o przeprowadzeniu procedury przetargowej na nowo - mówił w lipcu Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Co istotne, w nowym postępowaniu przetargowym zmieniono specyfikację zamówienia. Wydłużono czas na wykonanie inwestycji z 68 do 80 tygodni. Została również wykreślona konieczność posiadania przez firmy doświadczenia w budowie obiektów sportowych.

Lodowisko na Grabówku: dwie oferty wyższe od założeń miastaZgłosiły się dwie firmy:

  • PPHU "Marbud" Ryszard Marcinkiewicz z Gdyni za budowę obiektu oczekuje ok. 50 mln zł brutto, oferując wykonanie w 67 tygodni
  • Konsorcjum Alstal Grupa Budowlana z Jacewa za budowę oczekuje 57,6 mln zł brutto, oferując wykonanie w 72 tygodnie.

Czy któraś zostanie przyjęta?

- Oferty są teraz weryfikowane i oceniane pod względem formalnym - informują urzędnicy.

Lodowisko w Gdyni: 3,5 roku od decyzji o budowiePrzypomnijmy, że od oficjalnej konferencji, na której podano wiadomość o zamiarach budowy przez Gdynię nowego lodowiska, minęło blisko 3,5 roku. W tym czasie były problemy z projektem, zmieniła się koncepcja obiektu - pojawił się dodatkowo parking i rosły szacunkowe koszty - z początkowych 10 mln zł do 40 mln zł.

M.in. społecznicy Miasta Wspólnego walczyli, by wrócić do pierwotnej koncepcji zgłoszonej w budżecie obywatelskim, zakładającej budowę skromnego jednokondygnacyjnego obiektu, bez zaplecza biurowego i parkingu.

Nie udało się. Władze Gdyni pozostały przy koncepcji droższej, zakładając w budżecie miasta wydatek na budowę lodowiska wraz ze wszystkimi funkcjami towarzyszącymi w kwocie 40 mln zł.
Czy Gdynia powinna wydać 50 mln zł na budowę lodowiska?
60%

tak

40%

nie

zakończona

łącznie głosów: 855