Lodówki pływają po Zatoce Gdańskiej

14 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
JG

Sezon godowy rozpoczęty, więc kaczki lodówki można zobaczyć blisko brzegu. Na Zatoce Gdańskiej między Stogami a Górkami Zachodnimi zobacz na mapie Gdańska pływają ptaki, które w maju wyruszą w podróż do Azji.- Kaczki lodówki można zobaczyć z bliska, między innymi kiedy zjadają ikrę w czasie tarła śledzi, a także kiedy tokują, czyli dobierają się w pary. W tym przypadku na Zatoce Gdańskiej mamy do czynienia z tokowaniem - wyjaśnia Szymon Bzoma, ornitolog i prezes Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling.
Kaczki lodówki obecnie zimują jeszcze na Bałtyku. Jak tłumaczy Bzoma, przylatują tu, ponieważ w północnej Syberii, gdzie gniazdują, zimą panują bardzo trudne warunki. Dlatego lodówki wybierają na ten czas cieplejsze miejsca.

- Na Morzu Bałtyckim jest ich w tym czasie około miliona, z czego do 400 tys. przebywa w rejonie polskiego wybrzeża. Lodówki chętniej wybierają piaszczysty Bałtyk niż skaliste wybrzeża zachodniej Europy, ponieważ w tym pierwszym mają lepszy dostęp do pożywienia, jakim są małże - dodaje szef Kulinga.
Przeczytaj też: Rzadka kaczka uhla na Zatoce Gdańskiej

Lodówki żywią się skorupiakami, mięczakami i roślinami. Samce są znacznie większe od samic i mierzą do 60 cm długości, a ich skrzydła mają rozpiętość do ok. 75 cm. Ubarwienie samców składa się przede wszystkim z koloru szarego, białego i czarnego, a u samic są to brąz, szary, biały i czarny.

Kaczka lodówka znajduje się pod ochroną. Cechą charakterystyczną, dzięki której można rozpoznać ten gatunek, jest ogon. U samców jest on długi i składa się z ostro zakończonych sterówek.

- W północnej Syberii, dokąd lodówki będą wracać, leży jeszcze gruba warstwa śniegu, dlatego jeszcze do pierwszych dni maja kaczki te będzie można zobaczyć w rejonie polskiego wybrzeża. Następnie lodówki przemieszczą się na północny Bałtyk, gdzie zostaną do końca maja, po czym kolejny postój będą miały nad Morzem Białym. Na Syberii wylądują zaś planowo pod koniec czerwca - wylicza Bzoma.
Zobacz też barwną kaczkę, która zamieszkała w Oliwie
Umiesz rozpoznawać gatunki ptaków?
11%

tak, jestem w tym dobry(a)

40%

tak, ale tylko te popularne

25%

nie, ale chciał(a)bym

18%

nie, bo po co mi to

6%

nie, z innego powodu

zakończona

łącznie głosów: 511

JG