MTG przejmie Rudego Kota i ośrodek w Sobieszewie

25 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
rb
aktualizacja:14:05 (25 czerwca 2020)
Drugie życie Rudemu Kotu ma dać miejska spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. Więcej zdjęć (14)

Drugie życie Rudemu Kotu ma dać miejska spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Drugie życie Rudemu Kotu ma dać miejska spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Na czwartkowej sesji rady miasta Gdańska radni zdecydowali o przekazaniu 3,7 mln zł miejskiej spółce Międzynarodowe Targi Gdańskie w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. W ramach nabycia akcji MTG otrzymają od miasta gotówkę (3,4 mln zł) oraz dwie nieruchomości: ośrodek wczasowy "Drogowiec"Mapka w Sobieszewie oraz budynek przy ul. GarncarskiejMapka, w którym mieści się dawny klub Rudy Kot.Aktualizacja, godz. 14:00.Radni przegłosowali uchwałę, na mocy której dawny klub Rudy Kot oraz ośrodek wczasowy w Sobieszewie trafi do Międzynarodowych Targów Gdańskich. Za głosowało 22 radnych, 12 wstrzymało się od głosu. Nie było głosów sprzeciwu.
Międzynarodowe Targi Gdańskie to jedna ze spółek, która najmocniej odczuła i będzie odczuwać negatywne skutki pandemii koronawirusa. Odwołane imprezy, konferencje i targi tylko do końca sierpnia pozbawiły spółkę 6 mln zł.

MTG odwołało lub przesunęło na inny termin organizowane przez siebie cztery duże imprezy (m.in. Free Time Festival i targi Amberif), a kolejnych 26 zostało anulowanych przez organizatorów zewnętrznych. Jak przyznaje Andrzej Bojanowski, prezes MTG, jeśli spełni się najczarniejszy scenariusz, to do końca roku dziura w budżecie spółki może wzrosnąć z 6 do 12 mln zł.

- Sytuacja jest zła, ale to żadna tajemnica - przyznaje Bojanowski. - Pocieszamy się tym, że w trudnej sytuacji nie znaleźliśmy się przez niewłaściwe zarządzanie czy nasze błędy, lecz przez czynnik zewnętrzny, który mocno uderzył w całą branżę. Np. Poznań traci na kryzysie w branży eventowej 6 mln zł, ale miesięcznie! Tak czy inaczej, musimy szukać innych źródeł finansowania i stąd pomysł, by zagospodarować ośrodek wczasowy w Sobieszewie i budynek przy Garncarskiej, gdzie mieścił się kultowy Rudy Kot.

Nowy ośrodek w "Drogowcu"Plan MTG zakłada, by w Sobieszewie, w dawnym ośrodku wypoczynkowym Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców, stworzyć nowy ośrodek wczasowy. Niegdyś była to wizytówka Wyspy Sobieszewskiej, znana m.in. z charakterystycznej makiety samolotu LOT.

Dziś to klimatyczny, ale jednak relikt peerelu z azbestowymi domkami letniskowymi pamiętającymi głębokie lata 80. Wkrótce zostaną rozebrane i zutylizowane. W ich miejsce pojawią się nowe obiekty o charakterze turystycznym i rekreacyjnym, parking dla camperów, pole namiotowe i nowa świetlica z małą gastronomią. Obiektem miałby się zająć operator zewnętrzny, a całość miałaby być gotowa do otwarcia za 12-18 miesięcy.


Drugie życie Rudego KotaŚwietność ma odzyskać też Rudy Kot, w którym ma być prowadzona działalność kulturalno-gastronomiczna. Miasto kilkukrotnie podejmowało próbę znalezienia nowego gospodarza tego miejsca, ale wszystkie postępowania przetargowe zakończyły się fiaskiem. Teraz za tchnienie nowego życia przy Garncarskiej ma odpowiadać MTG.

- Chcemy nawiązać do niezwykłego klimatu tego miejsca sprzed lat. Najpierw mieścił się tam hotel, potem klub, w którym narodził się bigbit, był też teatr, kabaret. Myślimy też o stworzeniu na poddaszu pokojów dla twórców, by mogli przyjeżdżać do Gdańska i dzięki stypendiom pisać książki czy malować obrazy promujące miasto. Po reaktywacji to ma być właśnie miejsce kultury, rozrywki, dobrej gastronomii, raczej nie po drodze nam z laserowym paintballem, który się tam ostatnio mieścił - przyznaje Bojanowski.
W pierwszej kolejności w budynku przy Garncarskiej ma zostać naprawiony dach. Następnie - najpóźniej w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia remontu - nowym obiektem również ma się zająć operator wybrany przez powołaną do tego celu komisję.

Miasto kilkukrotnie ogłaszało przetarg na wyłonienie nowego gospodarza tego miejsca, ale bezskutecznie. Więcej zdjęć (14)

Miasto kilkukrotnie ogłaszało przetarg na wyłonienie nowego gospodarza tego miejsca, ale bezskutecznie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Miasto kilkukrotnie ogłaszało przetarg na wyłonienie nowego gospodarza tego miejsca, ale bezskutecznie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

MTG: niższe płace, ostrożne inwestycjeZ ośrodka wczasowego w Sobieszewie i Rudego Kota MTG ma pozyskiwać ok. 50-60 tys. zł miesięcznie, a więc ok. 1/6 budżetu płac w MTG. A te - ze względu na kryzys - zostały obniżone w całej spółce o 20 proc. Jak usłyszeliśmy, zwolnienia nie są na razie przewidziane, ale trwają prace nad zmianą struktury wynagrodzeń. Ostrożniej władze MTG podchodzą też do planowanych inwestycji, m.in. zapowiadanej budowy czwartej hali wystawienniczej.

- Cały czas nad tym myślimy, bo inwestycje stymulują rozwój i są potrzebne. Ale na razie skupiliśmy się na trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jeśli zdecydujemy się na realizację tej czy innej inwestycji, to raczej w oparciu o źródła, które nie są oparte na zadłużeniu w banku. Póki co stawiamy na przemyślane, ale niezbyt duże inwestycje. Takie jak Sobieszewo czy Rudy Kot - dodaje Bojanowski.

Zdecydują radniPoza przejęciem ośrodka w Sobieszewie i budynku przy Garncarskiej uchwała zakłada też wykup kolejnych akcji spółki przez gminę w latach 2021-2022. Będą to akcje o wartości 3,9 mln zł.

O tym, czy tak się stanie, radni zadecydują na czwartkowej sesji rady miasta.
Czy pandemia koronawirusa zmusiła cię do poszukiwania dodatkowego źródła dochodu?
34%

tak, moje dotychczasowe dochody znacznie spadły

28%

nie, ale znam osoby i firmy, które musiały to zrobić

38%

nie, w żaden sposób nie odczułem recesji

zakończona

łącznie głosów: 840

rb

Opinie (208) ponad 10 zablokowanych

 • (5)

  Dobre i to,nie popadnie w ruinę.

  • 27 39

  • owszem popadnie

   bo będzie drogie i zaniedbane - operator to nie to samo co właściciel.

   • 2 0

  • MTG z Bojanowskim gwarancją lipy.

   • 3 0

  • Czy to nie dziwne ? (1)

   MTG ma problemy z płynnością finansową. Dlatego dostaje nieruchomości w które trzeba sporo zainwestować. To się kupy nie trzyma !

   • 10 0

   • Jak nie ?

    Miasto za pośrednictwem MTG sprzeda deweloperowi i jakby co to nie UM .

    • 2 0

  • A czemu nie zostanie to w drodze przetargu sprzedane

   A zyski pójdą na coś wartościowego , jakim prawem nasza wspólna własność zostanie oddana jakiejś spółce która nie radzi sobie
   .. to jest tak jak z fryzjerami i barami kryzys trwa 3 miesiące a oni w pierwszym

   A zyski pójdą na coś wartościowego , jakim prawem nasza wspólna własność zostanie oddana jakiejś spółce która nie radzi sobie
   .. to jest tak jak z fryzjerami i barami kryzys trwa 3 miesiące a oni w pierwszym tygodniu krzyczą że nie mają kasy .... Ciekawe ja jak inne osoby które znam prywatnie zawsze mamy odłożone coś na czarną godzinę więc ok roku mogę przeżyć ... A przedsiębiorcy cieniasy nie mają tego dziwne ..
   Żyją sobie z dnia na dzień ... Tak jakby jutra nie było

   • 1 0

 • I pewnie te lokale w ramach "wspierania przedsiębiorców" (12)

  Trafią zupełnym przypadkiem do radnej albo radnego co mają knajpy, i to za 1zł "bo oni teraz mają ciężko". Tak władza bawi się za naszą kasę. Wcześniej by nie przeszło, ale teraz sami wicie rozumicie, korona, zyski mie spadły o 80 procent! Miasto rządzi, miasto radzi, miasto nigdy cię nie zdradzi.

  • 184 18

  • Ty jesteś jak widzę zna"f"ca wszystkiego (2)

   Ale tak na prawdę, to w d.... byłeś i g..... widziałeś.

   • 8 28

   • Że jak? Że to jadłeś?

    • 9 3

   • Nie trzeba być znaffcą, wystarczy mieć oczy i rozum.

    • 7 2

  • Szumowski już dzwoni

   • 6 5

  • racja

   Masz szwagier rację. Więcej takich obiektów jest na Wyspie. Forsterówka, FWP przy Lazurowej czy ruiny po byłej jednostce wojskowej. Od kilkunastu lat popadające w ruinę opustoszałe obiekty bo dzierżawcy nie za bardzo

   Masz szwagier rację. Więcej takich obiektów jest na Wyspie. Forsterówka, FWP przy Lazurowej czy ruiny po byłej jednostce wojskowej. Od kilkunastu lat popadające w ruinę opustoszałe obiekty bo dzierżawcy nie za bardzo mieli papiery na sympatię włodarzy. Teraz kiedy "problem lokalnej ludności" jak to określał Adamowicz przeprawa przez Wisłę został rozwiązany to i czas dobrać się do odłożonych zasobów bo dają szansę rozjechania buldożerami i postawienia nowości z pomocą miejskiej kasy.

   • 13 3

  • Ale pierwej miasto wyremontuje (1)

   na swój koszt.

   • 7 3

   • na NASZ koszt

    miasto nie ma żadnych swoich pieniędzy!!

    • 5 1

  • Taka Historia (1)

   Był u mnie kiedyś syn dawnych właścicieli dziś starszy już człowiek.
   Opowiedział mi hstorię Jak to jego ojciec odbudował budynek zniszczony podczas wojny.
   jak tam zaraz powojnie mieszkali na terenie

   Był u mnie kiedyś syn dawnych właścicieli dziś starszy już człowiek.
   Opowiedział mi hstorię Jak to jego ojciec odbudował budynek zniszczony podczas wojny.
   jak tam zaraz powojnie mieszkali na terenie budowy jeszcze w piwnicy i mieszkał tam Rudy kot którym się zaopiekowali, od którego powstała nazwa lokalu . Jak to w czasach komuny szykanowano jego ojca za prowadzenie biznesu na sposób kapitalistyczny. Jak dokonano zaboru mienia przekształcając ich restaurację w budynek spółdzielczy. i ostatecznie już w 90tych latach jak Miasto odebrało im prawa do własności gruntu i mienia powołując się na dokumenty kiedy siłą przekształcano własność na spółdzielnie. dosyć smutny temat tego jak że legendarnego lokalu. dziś możemy obserwować dalsze losy czytając artykuły jak ten powyżej.

   • 9 1

   • Jaki spółdzielczy?

    • 1 2

  • (1)

   Jak ja lubię czytać komentarze takich głupio mądrych specjalistów. Twój komentarz to jakiś bełkot.

   • 2 6

   • Prawda boli?

    Z deptakiem też potem wyszło :)

    • 4 1

  • kolesie

   Tak samo wyrwano w Sopocie Złoty Ul. Przekazanie organizacją społecznym kapitału miejskiego (naszego) za przysłowiowy grosz i z góry określone POdmioty przejmą w ramach współki publiczno-prywatnej za przysłowiowy szeląg.

   • 4 0

 • Rudy kot (2)

  Fajne były tam koncerty, dobre stare czasy ;-)

  • 112 2

  • Rudy kot

   kurde, dawno to bylo :)

   • 8 0

  • Depeszoteki:)!

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.