Mają sześć dni na ukończenie budowy Muzeum II Wojny Światowej

24 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Muzeum II Wojny Światowej nie musi zmieniać wystawy

30 listopada mija kontraktowy termin zakończenia budowy Muzeum II Wojny Światowej. Budowlańcy zapowiadają ukończenie prac, na pewno jednak dłużej będziemy musieli poczekać na stworzenie wystawy głównej, która powstać ma miesiąc później, niż zakładano. Dla zwiedzających obiekt otwarty ma zostać na początku przyszłego roku.Na terenie, gdzie powstaje budynek Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku prace idą pełną parą. Generalny wykonawca, czyli konsorcjum firm Warbud S.A., Hochtief Polska S.A. oraz Hochtief Solutions AG., ma bowiem tylko sześć dni, by wywiązać się z umowy. Termin zakończenia prac mija w środę 30 listopada.

- Wykonawca jest zmobilizowany i bardzo intensywnie pracuje, żeby zdążyć w terminie. Obiekt jest ogromny, więc równolegle trwają wykończeniowe prace budowlane (kończone jest np. brukowanie placu), prace przy schodach, a do tego również prace wykończeniowe związane z aranżacją budynku, z wyposażeniem go w różne meble. Tyczy się to nie tylko części administracyjnej, ale też wieży, gdzie powstanie biblioteka oraz pomieszczenia edukacyjne - wyjaśnia Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Równolegle trwają też prace związane z wystawą stałą, które wykonuje firma Qumak. Już od września gotowa jest jedna z ekspozycji - "Podróż w czasie", skierowana do dzieci poniżej 12 roku życia.

- Skupiamy się obecnie na części zasadniczej wystawy głównej. Są tam prowadzone bardzo zaawansowane prace. W związku z tym, że generalny wykonawca przekazał poziom minus 14. trochę później, niż planowaliśmy, Qumakowi przedłużyliśmy termin wykonania wystawy do 4 stycznia, choć pierwotnie wystawa miała być gotowa do 20 grudnia. Przez styczeń będą trwały też ostatnie prace wyposażeniowe np. w gabloty dla eksponatów - wyjaśnia Marszalec.
Zakładano, że muzeum pierwszych zwiedzających miałoby przyjąć w lutym 2017 r., jednak termin ten jest uzależniony od uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Placówka wystąpi o nie tuż po zakończeniu prac przy wystawie. Najkrócej taka procedura trwa trzy tygodnie, ale może też trwać dwa miesiące, wiąże się to m.in. z odbiorami systemów przeciwpożarowych przez strażaków czy odbiorami technicznymi dokonywanymi przez inspektoraty nadzoru budowlanego.

W związku z tym zakłada się obecnie, że muzeum zostanie otwarte na początku przyszłego roku, choć sytuacji nie ułatwia decyzja ministerstwa kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

W zeszłym tygodniu, by "zapobiec znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom" Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję ministerstwa o połączeniu obu placówek. Jednak ministerstwo zakłada złożenie odwołania w tej sprawie.

To niejedyna niewiadoma dotycząca funkcjonowania placówki. Ministerstwo przyznało na jej działanie w przyszłym roku kwotę 11 mln zł, tymczasem szacuje się, że potrzeba na ten cel około 20 mln zł.

Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. Polski rząd w ubiegłych latach zarezerwował na projekt około 400 mln zł.

Tak we wrześniu tego roku wyglądało MIIWŚ.
Czy interesujesz się historią II wojny światowej?
57%

tak, bardzo mnie ten temat pasjonuje

34%

tak, ale tylko niektórymi jej aspektami

9%

nie, nie interesuję się historią

zakończona

łącznie głosów: 1138