Mało zachorowań na COVID-19 w Trójmieście. Sytuacja jest stabilna

10 czerwca 2020, 13:30
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Testy na obecność SARS-CoV-2. Kogo bezpłatnie badają szpitale?

Od 1 maja w województwie pomorskim tylko dwukrotnie wykryto 10 zakażeń koronawirusem na dobę, z reguły bywało ich raptem kilka. Zdarzały się też dni, kiedy nowych zakażeń nie było w ogóle. Czy ta wypłaszczona krzywa zachorowań oznacza, że zagrożenie epidemią mamy już za sobą?Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


W poniedziałek, 8 czerwca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano w Polsce rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 599. Oznacza to, że w ciągu doby na terenie całego kraju wykryto więcej zakażeń niż w województwie pomorskim przez cały czas trwania epidemii (w chwili pisania tego artykułu, 10 czerwca, takich wykrytych zakażeń w województwie pomorskim było 579).


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieObecnie w województwie pomorskim na COVID-19 choruje 88 osóbObawy wielu osób może budzić wzbijająca się na wykresach linia oznaczająca przypadki wykrytych zachorowań. Miejmy jednak na uwadze, że ta krzywa - wraz z każdym nowym przypadkiem - musi rosnąć, ewentualnie zatrzyma się na stałym poziomie. Pamiętajmy też, że choć obecnie (stan na 10 czerwca) wszystkich wykrytych przypadków mamy 579, to aż 454 osoby zostały wyleczone. Obecnie na COVID-19 choruje w naszym województwie 88 osób, z czego hospitalizowanych jest 19. Odnotowano 37 zgonów.

Sceptycy podkreślają, że wykryta liczba zakażeń wynika z niewystarczającej liczby przeprowadzanych testów. Trudno jednak przyznać im rację. Do 9 czerwca do godz. 18, dla przykładu, w województwie pomorskim wykonano blisko 60,7 tys. testów, w tym 716 w ciągu poprzedniej doby (w sobotę, 6 czerwca, wykonano 1523 testy, a dzień później - w niedzielę, 7 czerwca - 3381). Punkty pobrań działają na pełnych obrotach, a ci, którzy podejrzewali u siebie zakażenie koronawirusem, relacjonują, że - jeśli istnieją wskazania - z dostępnością nie ma najmniejszego problemu.

Sprawdziłam na sobie testy na COVID-19Mało zakażeń, ale sanepid zaleca rozwagęW województwie lubuskim, z którego pochodzi pacjent "0", odnotowano do 10 czerwca 129 przypadków zakażeń. Mniej zakażeń niż w województwie pomorskim wykryto też w: warmińsko - mazurskim (181), podkarpackim (407), lubelskim (520), podlaskim (542), zachodniopomorskim (564) i świętokrzyskim (578).

Utrzymująca się od kilku tygodni niska liczba wykrytych zakażeń w naszym województwie napawa optymizmem. Sanepid radzi jednak, aby nie tracić czujności i pamiętać o stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa.

- Rzeczywiście, w województwie pomorskim obserwowana jest w ostatnim czasie zmniejszająca się liczba tzw. aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę duże ogniska zachorowań w innych regionach kraju oraz fakt, że zbliża się sezon wakacyjny - nadal należy zachować rozsądne zasady bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na zachowaniu dystansu społecznego, stosowaniu maseczek ochronnych w pomieszczeniach oraz przestrzeganiu higieny rąk - przestrzega Anna Obuchowska z Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Czy boisz się zakażenia koronawirusem?
7%

tak, panicznie się tego boję i ten strach mnie paraliżuje

51%

tak, ale staram się nad tym strachem zapanować i żyć możliwie normalnie

22%

nie, ponieważ statystyki pokazują, że zagrożenie jest minimalne

20%

nie, ponieważ to zwyczajna choroba, którą trzeba przechorować

zakończona

łącznie głosów: 3140