Mandaty dla kierowców łamiących przepisy na dużych osiedlach

23 stycznia 2020, 13:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Najpierw na celownik wzięli Żabiankę, po niej Przymorze, a w przyszłym tygodniu przyjdzie czas na m.in. Wrzeszcz Górny i Stogi. Straż Miejska w Gdańsku prowadzi akcję, w ramach której sprawdza, czy kierowcy stosują się do znaków drogowych obowiązujących na terenie osiedli, na które wjeżdżają. Posypały się mandaty.Akcja Straży Miejskiej rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu na ul. Subisława 23. Obowiązuje tam znak zakazu ruchu, który jednak nie dotyczy posiadaczy identyfikatorów Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka, służb komunalnych, taxi i jednośladów. Wielu kierowców ma go jednak za nic, o czym świadczyły liczne telefony samych mieszkańców do straży w tej sprawie.

O kontrole na Żabiance apelowali mieszkańcy- Wzmożone kontrole były efektem dużej liczby zgłoszeń napływających od mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na poranne działania, gdyż popołudniowe nie przynosiły oczekiwanych efektów. Wczesnym rankiem mogliśmy prowadzić dynamiczne kontrole kierowców wyjeżdżających do pracy, na miejscu egzekwować przestrzeganie przepisów i wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy nie posiadali odpowiednich identyfikatorów - mówi Damian Lellek z gdańskiej straży.
Czytaj też: Znaki zakazu podzieliły mieszkańców Jasienia

Za niezastosowanie się do znaku zakaz ruchu grozi mandat do 500 złotych oraz pięć punktów karnych. Przez dwa dni na Żabiance strażnicy skontrolowali ponad 120 pojazdów. Na kierowców, którzy złamali tam przepisy ruchu drogowego, nałożono 18 mandatów i udzielono 11 pouczeń.

Wzmożone kontrole na Przymorzu, Stogach i we WrzeszczuTaka sama akcja była w tym tygodniu - w poniedziałek i wtorek - prowadzona na Przymorzu przy ul. Kołobrzeskiej 25-39.

- Skontrolowano 81 pojazdów, wystawiono 19 mandatów, pouczono 11 osób, sporządzono 1 wniosek o ukaranie do sądu, wystawiono 3 zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu - podsumowuje st. insp. Marta Drzewiecka, rzeczniczka straży.
W przyszłym tygodniu strażnicy miejscy będą kontynuować akcję na Żabiance. Poza tym wzmożonych kontroli w najbliższym czasie mogą spodziewać się też mieszkańcy Stogów i Wrzeszcza Górnego.
Zdarza ci się łamać przepisy ruchu drogowego?
21%

tak, regularnie

25%

tak, ale sporadycznie

40%

raczej nie, a jeśli tak, to nie robię tego świadomie

14%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 3070