stat

Mapa Porządku: dobry pomysł sprzed lat, który został zapomniany

27 maja 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Mapa Porządku wciąż nie działa w porządku

Mapa Porządku miała ułatwić kontakt mieszkańców z urzędnikami celem zgłaszania aktów wandalizmu, niesprawnej infrastruktury lub lokalizacji porzuconych wraków aut. Aplikacja na telefony komórkowe jest jednak pełna błędów, a użytkownicy dają jej niskie noty. Urzędnicy zapowiadają aktualizację oprogramowania.Mapa Porządku powstała jako odpowiedź Urzędu Miejskiego w Gdańsku na Mapę Wstydu, będącą inicjatywą stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Po kilku latach funkcjonowania trudno odmówić słuszności tego rozwiązania, które znacznie skraca i upraszcza procedurę zgłaszania spraw urzędnikom związanym m.in. z uszkodzeniem mienia komunalnego czy nieprawidłowym parkowaniem. Problem w tym, że narzędzie to po wielu latach jest już przestarzałe techniczne i pełne błędów.

Aplikacja na telefony z systemem Android potrafi się zawiesić lub odrzucić zgłoszenie. Zdarza się, że przyjmuje zgłoszenia bez nadania numeru i przypuszczalnie bez odnotowania w systemie. Problem często mija samoistnie po kilku dniach, więc można przypuszczać, że istnieje kłopot z przepełnieniem bazy danych.

Urzędnicy: będą poprawki błędów w aplikacjiAplikacja nie ma dobrych opinii zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. W tym pierwszym uzyskała notę 2,6 na 5, zaś na konkurencyjnej platformie zaledwie 1,2 na 5. Użytkownicy obu platform narzekają, że zawiesza się ona na najnowszych urządzeniach lub nie przyjmuje zgłoszeń.

- Uwag dotyczących błędów aplikacji mobilnej jest niewiele. Aktualnie czekamy na wdrożenie poprawek dla wersji na iOS, obejmujących skrócenie czasu otwarcia aplikacji oraz przywrócenie możliwości wysyłania zdjęć. W przypadku braku numeru na systemie Android jest to pierwsze zgłoszenie tego typu i niezwłocznie przekazaliśmy je do analizy wykonawcy systemu - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Mapa Porządku elementem większego systemuMapa Porządku funkcjonuje również jako strona internetowa, która nie jest jednak dostosowana do obsługi na urządzeniach mobilnych, a jej interfejs trudno nazwać intuicyjnym.

Jest ona zarazem elementem gdańskiego Systemu Informacji Przestrzennej (GIS), na który składają się oprócz Mapy Porządku m.in. Interaktywny Plan Miasta, Mapa Własności, Mapa Rowerowa, Historyczna Mapa czy Mapa Satelitarna.

- Miesięczny koszt utrzymania GIS wraz z Mapą Porządku wynosi 3,4 tys. zł netto - dodaje Sieliwończyk.

Zgłoś problem przez Gdańskie Centrum KontaktuObecnie urzędnicy nie planują likwidacji Mapy Porządku, choć jednocześnie równolegle rozwijają Gdańskie Centrum Kontaktu, które posiada osobne formularze zgłoszeń przez Internet, jak i czynny całodobowo numer telefonu - 58 52 44 500.

- Mapa Porządku prawdopodobnie zmieni swoją rolę z kanału do zgłoszeń na rzecz aplikacji GCK. Będzie jednak nadal funkcjonowała jako warstwa prezentująca zgłoszenia na mapie - zapowiada Jędrzej Sieliwończyk.
Czy korzystałeś(aś) kiedyś z Mapy Porządku?
21%

tak, wielokrotnie

13%

tak, ale tylko jeden-dwa razy

4%

nie, nie miałem(am) takiej potrzeby

62%

nie, nie wiedziałem(am) o jej istnieniu

zakończona

łącznie głosów: 833