Zamiast wlepiać działkowiczom mandaty, stworzą miejsca parkingowe

9 lipca 2020, 11:55
Szymon Zięba

Zastawiają pas zieleni i pobliską drogę rowerową, więc nic dziwnego, że mieszkańcy okolicy i rowerzyści narzekają na "dzikie" parkowanie w okolicy ogródków działkowych przy ul. Marynarki PolskiejMapka w Gdańsku. Problem znają zarówno policjanci, jak i urzędnicy - zamiast jednak masowo karać właścicieli aut, by rozwiązać problem postanowili wyznaczyć około stu dodatkowych miejsc postojowych na odcinku od skrzyżowania z ul. ŚnieżnąMapka do skrzyżowania z ul. WyzwoleniaMapka.O problemie z parkującymi na zieleńcach autami, które nierzadko rozjeżdżają pobliską drogę rowerową, informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Jak podkreślają mieszkańcy okolicy, auta z reguły należą do osób odwiedzających pobliskie ogródki działkowe, którzy podjeżdżają pojazdami jak najbliżej wejścia ROD. Sprawą zajmują się policjanci z Nowego Portu oraz mundurowi z drogówki.

- Dzielnicowy nawiązał kontakt z prezesem działek, który po rozmowie z policjantem zdecydował o zamieszczeniu na tablicach informacyjnych wiadomości o tym, w jaki sposób zgodnie z przepisami należy zaparkować auto. Dzielnicowy w okresie od 4 do 7 lipca tego roku prowadził w tym miejscu działania, podczas których ujawnił blisko 50 pojazdów, których kierowcy nie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zamiast mandatów - debata nad rozwiązaniem problemuPolicjant jednak - zamiast "wlepiać" mandaty - rozmawiał z kierowcami, którymi z reguły byli działkowicze. Pouczał ich i uprzedzał o konsekwencjach prawnych w przypadku, gdy nadal nie będą przestrzegać przepisów.

- W związku z tym, że z tych miejsc korzystają najczęściej mieszkańcy Gdańska, policjanci w porozumieniu z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni podczas komisji ds. bezpieczeństwa zaproponowali rozwiązanie, które miałoby polegać na zmianie organizacji ruchu w tym miejscu. Policjanci zaproponowali wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych np. na prawym pasie ruchu ul. Marynarki Polskiej oraz ustawienie stosownego oznakowania pionowego, aby umożliwić działkowiczom parkowanie zgodne z przepisami ruchu drogowego - mówi Karina Kamińska.
Miejscy urzędnicy potwierdzają, że pomysł stworzenia miejsc parkingowych został omówiony i spotkał się z pozytywną opinią.

Raport z Trójmiasta

Na Marynarki Polskiej bez zmian. Parking świeci pustkami, trawnik rozjeżdżany, droga dla rowerów i chodnik funkcjonują jako dodatkowy pas dla samochodów.


Tym samym opracowany zostanie projekt zmian w organizacji ruchu: na jednym pasie ruchu ul. Marynarki Polskiej wyznaczone zostaną miejsca postojowe.

Prawie sto nowych miejsc postojowych w okolicy ogródków działkowych- Mówimy tu o odcinku od skrzyżowania z ul. ŚnieżnąMapka do skrzyżowania z ul. WyzwoleniaMapka. Będzie to odcinek około 650-700 m, co daje w przybliżeniu 100 miejsc postojowych. Powyższa zmiana, biorąc pod uwagę występujące natężenia ruchu, nie powinna negatywnie wpłynąć na płynność ruchu w ciągu ul. Marynarki Polskiej - mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Ogródki działkowe na sprzedaż


Warto przypomnieć, że w tej okolicy - podczas organizacji wydarzeń na stadionie (średnich i dużych pod względem uczestników/kibiców) - wyznaczane są dodatkowe miejsca postojowe dla uczestników wspomnianych imprez.

- Jest to jednak część wszystkich miejsc, bo wyznaczane są one na ul. Marynarki Polskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Uczniowską do skrzyżowania z ul. Wyzwolenia (z małymi przerwami), w obu kierunkach oraz dodatkowo w ciągu al. Płażyńskiego. Nie powinno to stanowić problemu w czasie organizacji takich wydarzeń - podsumowuje Magdalena Kiljan.
Problem z parkującymi samochodami czytelnicy sygnalizują również w okolicy ul. Kampinowskiej. Nagranie z maja 2020.

Na ulicy Kampinoskiej jakiś czas temu obok działek zostało wyznaczone miejsce do parkowania wzdłuż jezdni. Inwestycja wydaje się o tyle dziwna, bo mocno zwężono obszar, na którym mogą poruszać się samochody i nawet nie wyznaczono nowej osi jezdni, co powoduje dziwne sytuacje, podczas gdy mijają się dwa samochody.

Czy dodatkowe miejsca parkingowe w okolicy Marynarki Polskiej rozwiążą problem?
45%

tak, bo w okolicy jest zbyt mało parkingów

36%

nie, bo kierowcy i tak będą podjeżdżać pod swój ogródek

19%

tak, o ile powstaną w pobliżu wejść na działki

zakończona

łącznie głosów: 838