stat

Trwa metamorfoza skweru przy Forum Gdańsk

25 czerwca 2019, 7:00
km

Nowy układ ścieżek nawiązujący do historycznych, odnowione trawniki, mała architektura, nowa zieleń - to zobaczymy na początku sierpnia po zakończeniu remontu skweru im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku przy Targu Rakowym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.W kwartale ulic Wały Jagiellońskie, Targ Rakowy i Hucisko znajduje się niewielki skwer, przez który przepływa Kanał Raduni z zawieszonym nad nim urokliwym mostkiem. Ponieważ stoi na nim pomnik Marii Konopnickiej, wielu gdańszczan nazywa go, niesłusznie, parkiem Konopnickiej.

Prawidłowa nazwa zieleńca to skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Od kwietnia 2004 roku blisko krańca skweru od strony budynku Nowego Ratusza znajduje się zresztą poświęcony im pomnik. Ma formę stylizowaną na przecięty pień drzewa i został wykonany z granitu o różowej barwie.

Koniec z asfaltem i betonemOd kilku tygodni piesi zdążający na przystanek autobusowy czy do obiektów przy Forum Gdańsk muszą nieco iść dłuższą trasą z powodu trwających tam prac remontowych.

Zdarto stare, asfaltowe alejki, drzewa ochronnie otoczono deskami, trawniki są rozryte. Obecnie w niemal końcowej fazie jest realizowany tam projekt rewitalizacji skweru, opracowany z projektantami pobliskiego Forum Gdańsk, we współpracy z architektem Markiem Nakoniecznym.

Prace obejmują remont terenów utwardzonych, elementów małej architektury, pielęgnację zieleni istniejącej (drzew i krzewów), a także wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni. Mają się zakończyć na początku sierpnia.

Powrót do przeszłościNa kartach historii skwer zapisał się jako przestrzeń miejska, w obrębie której tętniło życie ówczesnych mieszczan. W drugiej połowie XX wieku skwer stał się ciągiem komunikacyjnym między przystankami autobusowymi.

Zaginiona fontanna z Małego BłędnikaObecnie prowadzone prace przywracają układ ścieżek do stanu pierwotnego. Nawierzchnia nowych ścieżek zostanie wykonana z naturalnego mineralnego materiału, bardziej przyjaznego dla ludzi i środowiska niż leżący tam do niedawna asfalt czy beton.

- Naszym celem jest przywrócenie dawnej świetności tego miejsca. Mamy nadzieję, że po zakończeniu prac wiele osób odnajdzie spokój i relaks wśród zieleni. Przyjemnie będzie piknikować z rodziną czy znajomymi w środku miasta, słuchając śpiewu ptaków w otoczeniu zapachu kwitnących lip - mówi Ewa Stefanowska-Koska, architekt i manager ds. technicznych Forum Gdańsk.
Miejsce to stanowi też naturalny bufor chroniący od miejskiego zgiełku, a latem dodatkowo pełni funkcję izolatora od upałów. Na terenie skweru rosną bowiem wiekowe drzewa z rozłożystymi koronami, między innymi platany, dąb szypułkowy, lipy, klony i dwa okazy uznane za pomniki przyrody - topola biała oraz miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba.
Czy często spędzasz czas w parkach?
55%

tak, staram się

19%

niestety nie mam czasu

19%

nie mam parku ani skweru w okolicy

7%

nie, wolę inaczej spędzać czas

zakończona

łącznie głosów: 1529

km