Metamorfozę ul. Wajdeloty oceniamy na "mocną czwórkę"

13 stycznia 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Krzysztof Koprowski

Zobacz ul. Wajdeloty w dzień oraz nocą.


Choć prace remontowe ul. Wajdeloty formalnie się zakończyły, to jeszcze przez najbliższe tygodnie będzie można spotkać tutaj robotników, którzy poprawiają usterki i uchybienia. Wrzeszcz wreszcie zyskał swój salon, choć sporo rozwiązań wydaje się nieprzemyślanych.Pomysły przekształcenia ul. Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska w przestrzeń przyjazną pieszym pojawiały się jeszcze PRL-u. Idea nabrała konkretnego kształtu dzięki projektantom z Biura Projektów Budownictwa Komunalnego. Ich wizja była gotowa już w 2006 r., ale przeleżała w archiwum siedem lat. Dlaczego? Prace zostały opóźnione m.in. przez organizację Euro 2012, kiedy miasto nie chciało wydawać pieniędzy na projekty, które nie były bezpośrednio związane z obsługą kibiców.

Dopiero na początku roku 2013 r. wybrano wykonawcę i rozpoczęto prace budowlane warte prawie 10 mln i trwające praktycznie do teraz. Bo choć 23 grudnia dokonano odbioru końcowego, poprzedzonego odbiorami branżowymi, to wykonawca (firmy z grupy Pol-Dróg) musi jeszcze uporać się z naprawą usterek wyliczonych na trzech stronach protokołu.

- W związku z możliwymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wykonawca ma czas do 30 marca na usunięcie wszelkich usterek - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Wreszcie porządne chodniki
Zdecydowanie najmocniejszą stroną projektu odnowy ul. Wajdeloty są chodniki. Płaskie jak stół i estetyczne, dające nadzieję, że po latach zapomnienia o kamiennych trotuarach, taka nawierzchnia wreszcie wróci na ulice Gdańska.

Do dzisiaj pozostałości po lepszej nawierzchni niż betonowe płytki znajdziemy jeszcze m.in. na Dolnym Mieście, z którego po wojnie przenoszono nawierzchnię chodników na Długi Targ zobacz na mapie Gdańska.

Niestety, tej wygodnej nawierzchni nie znajdziemy już na odcinku od ronda do ul. Waryńskiego zobacz na mapie Gdańska. Tutaj zastosowano kostkę, która w dodatku nie na całej długości jest równo i starannie ułożona.

Prostokątne płyty nie sprawdziły się natomiast na rondzie, gdzie ze względu na owalny kształt chodnika, istnieją pomiędzy nimi spore przerwy. Wydaje się, że to właśnie na rondzie należało zastosować kostkę, a płyty ułożyć na wspomnianym odcinku w kierunku ul. Waryńskiego.

Ławek na Wajdeloty dostatek

Ławki są dosłownie wszędzie. Można odnieść wręcz wrażenie, że użyto ich dla ochrony chodników przed rozjeżdżającymi je autami, jednocześnie unikając stosowania słupków czy kwietników (tych nie ma w ogóle na ul. Wajdeloty). O ile w wielu miejscach siedziska są usytuowane w miarę rozsądnie, to nie brakuje też lokalizacji z widokiem na zaniedbany ogródek przydomowy czy podwyższone wejście do sklepu.

Zupełnie niezrozumiały jest natomiast brak konsekwencji w wyborze modelu ławki. Przy Dworze Kuźniczki zobacz na mapie Gdańska wzdłuż jezdni pojawiają się ławki z oparciami, podczas gdy na pozostałych odcinkach wzdłuż jezdni są już bez oparć.

Odrębną kwestią są ławy przed wejściem do Parku Kuźniczki. Choć ich wygląd budzi sporo kontrowersji, to należy jednak docenić próbę szukania nieco bardziej finezyjnej formy siedziska. Zapewne ławom tym przyjdzie też wkrótce zmierzyć się z miłośnikami jazdy na rolkach i deskorolkach, którym ich kształt może wydać się wymarzony do ćwiczeń.

Rondo z betonowym nagrobkiem
Wyjątkowy kształt zabudowy oraz istniejące do niedawna drzewo czyniły z ronda miejsce wyjątkowe, nie tylko w tej części miasta. Drzewo zostało ścięte, dzięki czemu mieszkańcy zyskali dostęp do światła słonecznego, ale w zamian w żaden sposób nie podkreślono rangi tego miejsca.

W efekcie najbardziej rzucającym się w oczy elementem ronda jest "betonowy nagrobek" na jego środku, dający dostęp do instalacji podziemnych. Szpetny i całkowicie niepotrzebnie wyeksponowany niszczy estetykę tego miejsca.

Walka z ukształtowaniem terenu

Sporym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców było utrzymanie w pionie wszystkich elementów trwale związanych z podłożem. Niestety nie wszędzie się to udało.

Przy przejściach dla pieszych obniżono chodnik do poziomu jezdni, co oceniamy bardzo pozytywnie. Tyle tylko, że na tym właśnie spadku ustawiono jednocześnie śmietniki, które - jak łatwo się domyślić - stoją przez to krzywo.

Komicznie wyglądają też dwie ławki przy Parku Kuźniczki zobacz na mapie Gdańska, które zamontowano na spadku terenu. Siedzenie na nich to spore wyzwanie dla błędnika i nóg.

Dramat z parkowaniem i brak kultury kierowców

Już na samym początku prac było wiadomo, że po przebudowie Wajdeloty bardzo zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. Z drugiej strony odrzucono też początkowy pomysł, by w ogóle zakazać parkowania a nawet jazdy wzdłuż ul. Wajdeloty.

Podczas przebudowy ulicy powstały miejsca do parkowania równoległego, będące standardem w krajach Europy Zachodniej. Jednak wielu kierowców nie wie lub nie chce wiedzieć o ich istnieniu, parkując skośnie i wjeżdżając przy tym na chodnik.

O ile na ul. Wajdeloty wjazd ten jest mocno utrudniony (ale jak się okazuje - wcale nie niemożliwy) przez liczne słupki, ławki i drzewa, to na bocznych ulicach panuje pod tym względem samowolka. Kierowcy rozjeżdżają nowe chodniki, a nieraz parkują na tyle głęboko, że zatoki parkingowe pozostają puste.

- Przyjrzymy się temu, ale będziemy starali się raczej podejmować działania edukacyjne, namawiające do zmiany przyzwyczajeń kierowców - zapowiada Kotłowski.

Warto pamiętać, że wiele miejsc do parkowania znajduje się na podwórzach kamienic, gdzie dominuje w znacznej mierze zaniedbana zieleń, prowizoryczne zabudowania i kontenery. Uporządkowanie tej przestrzeni z pewnością pozwoliłoby na "przeniesienie" aut mieszkańców z ulicy.

Zieleń

Ulica Wajdeloty nigdy nie była przepełniona zielenią, tak więc zasadzenie niewielkich drzew od razu odmieniło jej wizerunek. To duży plus, który rekompensuje nawet wycięcie drzewa na rondzie.

Nietypowe pasy rowerowe i oznakowanie

W ramach przebudowy ul. Wajdeloty wykonano też niewielki fragment ulicy przy powstającej Galerii Metropolia. Budowa galerii wymusiła zresztą drobne zmiany w projekcie i wprowadzenie m.in. lewoskrętu. Ten został oznaczony w nawierzchni słabo widocznymi "guzkami". Jest to jednak zdecydowanie bardziej estetyczne rozwiązanie niż farba na kostce.

Na tym odcinku wykonano też pasy rowerowe na innym poziomie niż jezdnia. To krok wstecz względem wcześniejszych udanych realizacji tego typu na ul. Ogarnej zobacz na mapie Gdańska czy krótkim fragmencie ul. Jaracza zobacz na mapie Gdańska.

Nieprzemyślane rozwiązania ruchu pieszego

Sporym zaskoczeniem - in minus - dla pieszych jest organizacja ruchu w rejonie Parku Kuźniczki i dojścia do peronów kolejowych. Istniejący od lat chodnik (zastawiony na ogół autami) wzdłuż muru oporowego został zagrodzony, zmuszając pieszych do nadkładania drogi przez dwa przejścia, aby dotrzeć do ul. Białej. Wystarczył pierwszy opad śniegu, by sprawdzić po śladach, że to rozwiązanie nie ma szansy na powodzenie.

Również nieprzemyślany wydaje się też układ chodnika przy Parku Kuźniczki, gdzie piesi skracają sobie drogę przez trawnik. Czy nie dało się przewidzieć, że piesi zawsze wybiorą najkrótszą drogę, bo taka jest już ludzka natura?

Oświetlenie

Chodniki, jak i jezdnia są doskonale oświetlone, a użyta nieco "chłodna" barwa światła wydaje się odpowiednia do charakteru miejsca. Pod tym względem Wajdeloty może być wzorem dla innych ulic w mieście, gdzie często na chodnikach panuje półmrok.

Zdecydowanie brakuje jednak dostatecznej ilości światła na rondzie, gdzie oświetlenie można było wykonać w kamiennych sześcianach. Pewną inspiracją może być też wrocławska aureola świetlna, która podkreśliłaby unikalność tego skrzyżowania.

Co dalej?

Wiadomo już, że nowa nawierzchnia ulicy, jak i chodników, nawiązująca do tej zastosowanej na Wajldeloty, pojawi się także na ul. Kilińskiego do skrzyżowania z ul. Nad Stawem (wraz ze skrzyżowaniem). Dalej, do ul. Kościuszki, będzie już "po staremu", czyli masa bitumiczna (asfalt) na jezdni oraz betonowe płytki na chodniku.

Czytaj też: Nowe ulice przy dworcu we Wrzeszczu

Na remont czeka ogrodzenie Parku Kuźniczki. Pierwotnie miało ono zostać odnowione w ramach przebudowy ul. Wajdeloty, lecz niezbędne okazały się zmiany w projekcie. Wykonawcy przebudowy Wajdeloty potrącono odpowiednią kwotę zarezerwowaną na ten cel.

Niestety, w najbliższym czasie nie ma szans na remont ul. Danusi zobacz na mapie Gdańska, która mogłaby stać się przedłużeniem ciągu spacerowego od dworca do Parku Nad Strzyżą zobacz na mapie Gdańska. Sam park też wymaga nowych nasadzeń, bo dziś dominuje tu trawa, kilka krzewów i parę drzew. Warto by też lepiej wyeksponować dwa potoki - Strzyży i Królewskiej Doliny. Park mógłby pełnić też miejsca organizacji niewielkich wydarzeń kulturalnych.

Bez szans na rychłą odnowę jest także Plac Wybickiego zobacz na mapie Gdańska. Poza terenem wokół fontanny, to obszar wymagający pilnej poprawy wizualnej. Wkrótce będzie się tu można dostać (pieszo jak i autem) poprzez tzw. ul. Nową Lelewela, która przez tereny dawnego browaru zobacz na mapie Gdańska połączy Plac Wybickiego z ul. Kilińskiego.

Nie czekając jednak na wielkie inwestycje budowlane, w przyszłym roku niezbędne jest podkreślenie nowego salonu miasta poprzez montaż iluminacji świetlnej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Być może wspomniane już kilkukrotnie rondo byłoby idealnym miejscem na wrzeszczańską choinkę?

Ocena końcowa

Bez wątpienia przebudowa ul. Wajdeloty to nowa jakość we Wrzeszczu i Gdańsku. Wymienione błędy, choć jest ich sporo, nie rzutują jednak na całościowy, pozytywny odbiór ulicy. To przestrzeń, której nie można się wstydzić, a jedynie dążyć, by kolejne inwestycje w przestrzeń miejską były co najmniej na podobnym poziomie.

W skali szkolnej (1-6), przebudowa ul. Wajdeloty zasługuje na "mocną" czwórkę.
Jak oceniasz przebudowę ul. Wajdeloty?
19%

rewelacyjnie, to świetnie wykonana inwestycja

40%

bardzo dobrze, choć jest kilka błędów

31%

przeciętnie, jest lepiej niż było, ale ciężko nazwać to sukcesem inwestycyjnym

10%

fatalnie, można było wykonać to zupełnie inaczej i lepiej

zakończona

łącznie głosów: 636

Opinie (197) 6 zablokowanych

 • Całe szczęście, (9)

  że dawniej budowali troszkę szybciej. Inaczej Wrzeszcz w ogóle by nie powstał.

  • 160 11

  • było by spokojniej, bez wylegarni patoli... (3)

   • 15 17

   • taaaa....jasne (2)

    w latach 70-80 to dopiero było tam menelstwa,
    teraz to jest Wersal w porównaniu z tamtymi czasami

    • 30 2

    • A Stasia ktoś pamięta? (1)

     • 2 0

     • za młodu, udającego samochodzik?

      A w późniejszym czasie miłośnik alkoholu?

      • 0 0

  • a wszystko po to, by powstała kolejna świątynia shoppingu. smutne

   • 3 9

  • Dziękujemy za remont chodników, ale o "Nowym Salonie Gdańska" zapomnijcie: "Gdańsk Wrzeszcz nie lubimy obcych". (3)

   Ogólnie jest ok., ale widać brak spójności projektu w kilku punktach (nie ma sensu tego roztrząsać, bo inwestycję zakończono) powiem tylko jedno: Wajdeloty nie jest w obecnym kształcie przyjazna ani kierowcom ani

   Ogólnie jest ok., ale widać brak spójności projektu w kilku punktach (nie ma sensu tego roztrząsać, bo inwestycję zakończono) powiem tylko jedno: Wajdeloty nie jest w obecnym kształcie przyjazna ani kierowcom ani pieszym (w takim stopniu jak się o tym trąbi). O jakości wykonania przekonamy się po kilku wiosenno-letnich ulewach. No i podstawowa sprawa - elewacje najciekawszych obiektów na ulicy są dalej w opłakanym stanie, a trzeba pamiętać, że ulic (zakątków miasta) nie odwiedza się z powodu ich nawierzchni, ale ze względu na obiekty/nastrój/wrażenia.

   • 17 2

   • Wspólnoty (1)

    Tylko elewacje są wspólnot i musza je wykonać, szkoda ze nie zdecydowały sie razem z miastem

    • 4 0

    • pytanie do znawcy tematu - kto "musiał sfinansować" elewację kamienicy Grassa - Lelewela 13 ?

     wspólnoty nic nie muszą, a urzędnicy powinni mówić nie o rewitalizacji Wajdeloty lecz o wykonaniu remontu jezdni, chodników i kanalizacji.

     • 5 2

   • komiczny efekt przebudowy

    wyszedl: cos w stylu uliczek po ktorych moglby przechadzac sie Mackie Majcher i bohaterowie Brechta....
    Szczegolnie w nocnym, trupim oswietleniu nielicznych latarni ;)
    "salonem Gdanska" to ta uliczka nie bedzie, bo zabudowa skromna i raczej czuc tu klimat skansenu zulii

    • 4 4

 • (4)

  Efekt jest przeciętny, ale czas przebudowy żenująco długi. Niektóre sklepy zdążyły się z ulicy zwinąć.

  • 147 29

  • i o to chodzilo

   potem za bezcen powstana tu notariaty, jubilery i kancelarie. a wszystko pot by bogatym zylo sie lepiej i bogaciej. a ty wiej na orunię albo sw.wojciecha - tam twoje miejsce

   • 3 19

  • żaden sklep nie zniknął z ul. Wajdeloty (2)

   • 13 1

   • jeden zwinął się z ronada i będzie knajpka (1)

    • 11 0

    • Tam gdzie był sklep ?

     Fajnie.

     • 9 0

 • Niech jeszcze zlikwidują ten czeczeński punkt z chińszczyzną!!! (3)

  Bo szpeci i odstrasza strasznie ta wystawka z tym handlem rodem z Bangaldeszu!!

  • 105 12

  • chcialoby sie powiedziec: mialo byc tak pieknie, a wyszlo jak zwykle

   • 7 6

  • nazywamy to miejsce "pieszczotlwie" ambasadą cyganów. (1)

   .

   • 4 3

   • to styl a la hipster

    teraz najmodniejszy

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.