stat

Miejska spółka chce przejąć atrakcyjny teren w Brzeźnie

12 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Dziewięć lat temu planowany był tam aquapark, ale ostatecznie nic z planów miasta nie wyszło. Teraz w posiadanie atrakcyjnego terenu w Brzeźnie przy al. Hallera zobacz na mapie Gdańska chce wejść Arena Gdańsk - miejska spółka zarządzająca stadionem i terenem wokół niego. W przyszłości miałby tam powstać kolejny kompleks rozrywkowy.Dzisiaj nie każdy o tym pamięta, ale w pierwszej dekadzie XXI wieku w całej Polsce panował boom na aquaparki. Każde większe miasto albo budowało taki obiekt, albo miało go w planach. W Trójmieście jedyny park wodny został otwarty w 2002 roku w Sopocie. Jednak swego czasu podobne plany miały także Gdynia i Gdańsk.

Miał być aquapark i hotelNiemal dziewięć lat temu w Gdańsku ogłoszony został konkurs na wyłonienie inwestora, który na działce o powierzchni ok. 70 tys. m kw. przy al. Hallera miał postawić kompleks wodno-sportowy z basenami, saunami, centrum spa, salami do squasha, siłownią, kręgielnią oraz dyskoteką. Obok miał stanąć hotel z centrum konferencyjnym. Według szacunków inwestycja miała pochłonąć 150 - 250 mln zł.

Ostatecznie nic nie wyszło z tych planów. Od tamtego czasu teren stoi pusty. Jedyne co się zmieniło, to to, że na sąsiednim gruncie powstało osiedle, które wciąż się rozbudowuje.

Kolejne centrum rozrywki za 5-7 latTeraz pojawia się pomysł zagospodarowania tego atrakcyjnego obszaru.

- Chcemy wejść w posiadanie tego terenu, by w perspektywie 5-7 lat rozszerzyć na nim działalność centrum rozrywki, które powstanie przy stadionie - mówi Andrzej Bojanowski, prezes spółki Arenga Gdańsk. - Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z prezydentem i radą miasta.
Przypomnijmy, że obok stadionu w Letnicy zobacz na mapie Gdańska, za mniej więcej rok, powinna rozpocząć się budowa kompleksu rozrywkowego z oceanarium. Ma on być gotowy do 2023 roku.

Działka przy Hallera o dużej wartościNa razie jednak nie wiadomo czy i kiedy dojdzie do przejęcia gruntu.

- Wniosek w tej sprawie wpłynął i jest obecnie rozpatrywany - mówi Alicja Bittner z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
O atrakcyjności terenu przy Hallera niech świadczy fakt, że blisko czterokrotnie mniejszą działkę (18,4 tys. m kw.) znajdującą się dalej od morza, również przy tej samej ulicy zobacz na mapie Gdańska, miasto wystawiło na sprzedaż za ponad 20 mln zł.
Czy w Gdańsku potrzebny będzie kolejny park rozrywki?
43%

nie, przecież powstanie on przy stadionie

19%

tak, jako uzupełnienie oferty kompleksu w Letnicy

38%

tak, im więcej takich miejsc, tym lepiej

łącznie głosów: 1891